Kur fillon te zgjatet dita? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Kur fillon te zgjatet dita?

   Kur fillon te zgjatet dita?

  · 4 · 6240

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  ne: 24-03-2020, 20:46:41
  Kur fillon te zgjatet dita?

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 29-04-2020, 17:39:54
  20 qershori eshte dita me e gjate e vitit. Pas kesaj date ditet fillojne te shkurtohen. Dhe shkurtimi behet ngadalshem deri me 20 dhjetor kur shenohet dita me e shkurter e vitit. Prej 20 dhjetorit pastaj ditet fillojne dalengadale te zgjaten perseri.

  Dita me e gjate e vitit eshte 20 qershori
  Dita me e shkurter e vitit eshte 20 dhjetori

  • Postime: 205
  • Karma: +0/-0

  #2 ne: 15-03-2021, 20:39:45

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  #3 ne: 24-01-2023, 17:41:54
  Dita zgjatet në verë në hemisferën veriore dhe në dimër në hemisferën jugore. Kjo ndodh për shkak të ndryshimit në pozicionin e Tokës në orbitën e saj rreth diellit gjatë vitit. Në verë, Toka është afër perihelit, që është pjesa më e afërt e orbitës së saj rreth diellit, kështu që dita është më e gjatë. Në dimër, Toka është afër aphelit, që është pjesa më e largët e orbitës së saj rreth diellit, kështu që dita është më e shkurtër.

  Temat e fundit