Kush ishte Enver Hoxha? - Pyetper

×
Hyrja
Profili

Kush ishte Enver Hoxha?

Kush ishte Enver Hoxha?

· 2 · 114

  • Postime: 21592

ne: 22-03-2020, 11:10:54
Kush ishte Enver Hoxha?

  • Postime: 26705
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-04-2020, 21:12:30
Enver Hoxha (16 tetor 1908 - 11 prill 1985) ka qenë politikani komunist shqiptar që shërbeu si kreu i shtetit shqiptar nga viti 1944 deri në vdekjen e tij, si Sekretar i Parë i Partisë së Punës së Shqipërisë. Ai ishte kryetari i Frontit Demokratik të Shqipërisë dhe komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura nga viti 1944 deri në vdekjen e tij. Shërbeu si Kryeministër i Shqipërisë 1944-1954 dhe në kohë të ndryshme ka shërbyer si ministër i Punëve të Jashtme dhe i Mbrojtjes./wikipedia

Tema te tjera ne lidhje me Enver Hoxhen:

https://www.zerion.net/historia/hrushovi-enver-hoxha-eshte-nje-bandit-u-vinte-litarin-ne-qafe-njerezve/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/udb-ne-bllokun-e-enver-hoxhes/
https://www.zerion.net/historia-shqiptare/revolucioni-kulturor-ne-shqiperine-e-enver-hoxhes/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/si-e-rrezuam-monumentin-e-diktatorit/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/dy-muajt-e-fundit-te-jetes-se-enver-hoxhes/
https://www.zerion.net/historia-shqiptare/falsifikatori-i-historise/
https://www.zerion.net/historia-shqiptare/tito-donte-nje-parti-komuniste-terroriste-ne-shqiperi/
https://www.zerion.net/lajmet-e-fundit/u-arratis-ne-87-denoncoi-enverin-si-homoseksual-ne-perendim/
https://www.zerion.net/lajmet-e-fundit/ish-perkthyesi-ne-shtypin-e-huaj-mehmetin-e-vrau-enveri/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/si-enver-hoxha-erdhi-ne-pushtet-me-ndihmen-e-britanikeve/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/bosi-i-kuq-enver-hoxha/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/kur-enver-hoxha-financonte-partite-komuniste-te-botes/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/kur-agjentet-e-cia-s-paraqiteshin-te-enver-hoxha/
https://www.zerion.net/historia-moderne-shqiptare/enver-hoxha-skishte-diplome-universitare/

Temat e fundit