Ne cfare temperature avullon uji? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Ne cfare temperature avullon uji?

   Ne cfare temperature avullon uji?

  · 3 · 403

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  ne: 22-03-2020, 18:03:14
  Ne cfare temperature avullon uji?

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 06-04-2020, 00:33:42
  Uji mund te avulloje, pra te kthehet nga leng ne gjendje gazi, ne cdo temperature nga mbi 0 deri ne 100 grade celcius. Sa me e larte temperatura aq me shpejt avullon uji. Keshtu qe jane disa faktore qe ndihkojne ne shpejtesine e avullimit te ujit. Avullimi nuk duhet te ngaterrohet me temperaturen e vlimit, qe eshte 100°C.

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  #2 ne: 24-01-2023, 17:43:10
  Uji avullon në temperaturën prej 100 gradë Celsius (212 grade Fahrenheit) nën nivelin e detit në atmosferën standard. Kjo është temperatura kur energjia termike e ujit në fazën e nxehtë (uji i nxehtë) është e mjaftueshme për të konvertuar në fazën e gaztë (vapori i ujit). Megjithatë, nëse në një ambient me nivel të ulët të barit dhe/ose me presion të ulët, uji mund të avullojë në temperatura më të ulëta.

  Temat e fundit