Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Qytetari ri
« ne: 15-03-2021, 21:03:28 »

Postuar nga: M A X
« ne: 28-04-2020, 19:09:48 »

Deti dhe Oqeani jane ngjyre blu apo te kaltert sepse uji filtron ngjyrat e drites, duke thithur spektrin e kuq dhe le ne dukje spektrin e kaltert dhe kjo sjell qe ne ta shohim ujin ngjyre blu. Ne disa raste uji i detit mund te kete dhe ngjyre jeshile/gjelbert, ose te kuqe apo dhe ngjyra te tjera. Ne te tilla raste ngjyrat e tjera te detit shkaktohen grimcat e pluhurit, apo sedimente te tjera qe gjenden ne dhe nen uje. Psh Deti i Kuq eshte i kuq, ashtu sic ka dhe emrin, sepse stuhite e eres sjellin rere shkretetire nga kontinenti dhe si rezultat deti merr ngjyre te kuqe, pasi jane grimcat e reres e pasqyrojne ngjyren e kuqe te drites.