Pse deti ka ngjyre blu? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse deti ka ngjyre blu?

Pse deti ka ngjyre blu?

· 2 · 484

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-04-2020, 19:09:48
Deti dhe Oqeani jane ngjyre blu apo te kaltert sepse uji filtron ngjyrat e drites, duke thithur spektrin e kuq dhe le ne dukje spektrin e kaltert dhe kjo sjell qe ne ta shohim ujin ngjyre blu. Ne disa raste uji i detit mund te kete dhe ngjyre jeshile/gjelbert, ose te kuqe apo dhe ngjyra te tjera. Ne te tilla raste ngjyrat e tjera te detit shkaktohen grimcat e pluhurit, apo sedimente te tjera qe gjenden ne dhe nen uje. Psh Deti i Kuq eshte i kuq, ashtu sic ka dhe emrin, sepse stuhite e eres sjellin rere shkretetire nga kontinenti dhe si rezultat deti merr ngjyre te kuqe, pasi jane grimcat e reres e pasqyrojne ngjyren e kuqe te drites.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 15-03-2021, 21:03:28

Temat e fundit