Pse eshte i rendesishem riciklimi? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse eshte i rendesishem riciklimi?

Pse eshte i rendesishem riciklimi?

· 3 · 419

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 21:13:15
Perse eshte i rendesishem riciklimi?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2020, 14:55:08
Riciklimi eshte me shume rendesi sepse me ane te tij behet i mundur riperdorimi i materialave duke ulur keshtu shperdorimin, qe ne mungese te ricklimit do te humbnin kot.

Riciklimi eshte procesi i riperpunimit te mbeturinave . Kohet e fundit ky proces ka nje zhvillim te gjere ne shume fusha industriale: te hekurit, drurit, plastikes, te qelqit (per te permendur ketu me te rendesishmet). Per te bere sa me te thjeshte kete proces dhe riperfitimin e materialeve te riciklueshme eshte vene ne funksion grumbullimi i diferencuar i mbeturinave ne kontenitoret perkates: leter, qelq, plastike apo mbetjet e njoma (qe jane mbetjet ushqimore). Riciklimi i mbeturinave ndihmon planetin tone. Grumbullimi i mbeturinave sjell nje mjedis me te paster per ne e femijet tane, kurse riciklimi i tyre mbron burimet e pasurite natyrore qe te mos shterojne kurre. RIPERDORIMI, REDUKTIMI, RICIKLIMI...jane 3 fjalet me te rendesishme qe ndihmojne natyren dhe mjedisin ku jetojme. ndryshe te quajtura 3R (nga angl. Reduce, Recycle, Reuse. nga ital. Ridurre, Ricilare, Riutilizzare). Riciklimi behet i mundur fale ndihmes tone. Jemi ne ata qe duhet te diferencojme fillimisht mbeturinat qe prodhojme. Per te bere nje grumbullim te diferencuar sa me efektiv, eshte e rendesishme te njohim cilat jane materialet e riciklueshme dhe si duhet ti ndajme ato. Riciklimi i letres hap pas hapi 1- Mblidhen mbetjet e letres nga vendgrumbullimet e mbetjeve. 2- Letra futet ne kazana me uje. 3- Ndahen fibrat e letres nga mbetjet e tjera si boje, papasterti etj. 4- Lenda e formuar thahet dhe i jepet forme duke e presuar. 5- Formohet keshtu letra e re e gatshme per perdorim. Letra nuk mund te riciklohet deri ne pafundesi. Fibrat e letres pas cdo riciklimi vine e shkurtohen duke ulur keshtu cilesine e letres. P:SH Nje kuti kartoni mund te riciklohet deri ne gjashte here.

PUNOI:JUELA KULLAU

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:02:16

Temat e fundit