Pse jane te rendesishme bimet? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse jane te rendesishme bimet?

Pse jane te rendesishme bimet?

· 2 · 381

  • Postime: 25427
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 21:18:06
Perse jane te rendesishme bimet dhe bimesia mbi toke?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2020, 14:31:17
Bimet ashtu si dhe pemet ne pyje jane te nje rendesie jetesore si per njerezit por dhe per shume kafshe e gjallesa te tjera qe jetojne ne to. Per njeriun jane me rendesi sepse pemet dhe bimesia e pyjeve prodhon oksigjenin qe ne thithim, pa te cilin do te vdisnim. Pa bimesi dhe pyje erozioni do ishte i pandalshem dhe kjo do te sillte pasoja katastrofale per mjedisin e klimen, qe nga ana tjeter do e bente planetin tone shume armiqsor per jeten e njeriut. Se treti jane me rendesi per ne njerezit sepse nga pyjet marrim drurin, te cilin e perdorin nga letra ne te cilen shkruajme deri te mobiljet qe kemi ne shtepite tona.
Sefundmi bimesia dhe pyjet jane vendbanim dhe burim jete e ushqimi per miliona lloje kafshesh e gjallesash, te cilat po ashtu jane pasuri e planetit tone dhe indirekt te rendesishem per jeten e vete njerezve. Padyshim pyjet jane nder asetet me me rendesi ne planetin tone.

Temat e fundit