Si eshte jeta ne Amerike? - Pyetper

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Si eshte jeta ne Amerike?

 Si eshte jeta ne Amerike?

· 3 · 340

  • Postime: 25420
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:24:29
Si eshte jeta ne Amerike, USA?

  • Postime: 28611
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 04-04-2020, 20:30:34
Pergjigjen me te mire do ta jepnin shqiptaret qe jetojne ne Amerike

  • Postime: 28611
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-08-2022, 15:51:46
Këtë e kishte postuar dikush ne Reddit /Albania sot:

"Per ne Amerike: nqs vjen per nje jete me te mire, pergatitu ta fillosh nga zeroja dhe te besh cdo gje. Vitet a para jane te veshtira, sidomos kur vjen direkt ne qytete te shtrenjta si New York City. Marr shkas edhe nga ai aktori qe vrau gruan ne Bronx dhe pastaj u hodh dhe vete. Nuk vihet ne Amerike ne ate moshe me idene se do behem aktor dhe do jap shfaqje ne Broadway. Ketu edhe te marresh fryme, duhet te paguash, asgje nuk eshte falas. Duhet te punosh si qeni ne fillim, vetem qe te mbijetosh, nuk ka kafe e muhabet ne lagje, e nje cigare me te dredhme. Keta qe vijne me endrra te bukura e nisn qe ne fillim keq. Shumica e shqiptareve ne Amerike vijne me llotari, dhe duket qene se eshte fat po te doli viza, shume prej tyre i kap papritur dhe pa qene gati menderisht. Shqiptaret e bejne lloton per sport, kur u del pastaj, detyrohen te vijne dhe nqs nuk jane gati sepse "vetem budallai i thote jo Amerikes", vijne me endrra per tu bere aktor, dhe ketu as shkolla, as ca ke bere ska vlere, ja fillon nga zeroja e duhet te ulesh bythesh te punosh. Shume nuk pershtaten dot dhe bien ne depresion, dhe nuk dine as nga kane koken. Njoh shume raste shqiptaresh qe e kane filu nga zeroja dhe kane arrite suksesin, por njoh dhe shume qe nuk ia kane dale dot, qe jane te zhgenjyer, qe u duket vetja te pavlere.

per ta permbledh:
- po erdhe me lloto dhe ne moshe madhore, harroje cfare shkolle ke mbaru apo cfare endrrash ke. Hajde, puno, stabilozohu financiarisht, mesohu me jeten, pastaj kur te jesh gati shih endrrat. Njoha nje goce ne Brooklyn qe kishte mbaru me nota shume te mira te UT per Finance, kishte 6 vjet ketu dhe me pune ishte ne retail, nga Macys, te AF, te Bloomingdale, etc,, ishte e zhgenjyer keq sepse ankohej qe kam mbaru per finance me rezultate shume te larta. cfare ti thoja! Ne shkolle nuk shkonte dot ta konvertonte apo te studionte prap se nuk e ia dilte ta paguante, ose edhe po te ishte falas nuk kishte lek per qera, ushqime e veshje, dmth i duhej te punonte se sben. Me nje fjale futesh ne nje gracke qe nuk del dot. Vitet kalojne, suddenly behen 10 vite, 15 vite, dhe je akoma ne retail, akoma kamarier, akoma uber driver, akoma doorman, etc... Shume njerez zhgenjehen se si kane perfunduar. Duhe te jeni pergatitur per ta perballuar jeten, po erdhet ketu, e fillon nga zeroja si shoket. Nuk dua te tremb asnjerin, por ajo vrasja e dyfishte me ka lene mbresa te keqia. Se edhe njoh shume njerez te tille qe nuk u ka dale Amerika sic donin. Po more rrugen e gurtbetit, me kembe ne toke. Brezi i pare eshte brezi i qenit."

Temat e fundit