Si eshte nje CV? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si eshte nje CV?

Si eshte nje CV?

· 4 · 468

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 24-03-2020, 18:11:17
Si eshte nje CV?

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-04-2020, 23:37:12
Kētu do t'ju tregojmë 10 hapa si tē shkruani një CV të suksesshme.

1. Jini vetvetja!

Zakonisht një CV duhet të jetë jo më shumë se dy faqe - dhe kjo duhet të jetë në formatin A4! Punëdhënësit shpenzojnë, mesatarisht, vetëm 8 sekonda duke kërkuar në çdo CV. Jini të koncentruar dhe ruajini disa gjëra për intervistën.

2. Ndryshojeni atë!

Ne e kemi bërë të gjithë këtë gjë. U kemi dërguar të njëjtin CV  shumë punëdhënësve për të kursyer kohë ... Stop! Merrni kohë për të ndryshuar CV-në tuaj për çdo pozicion që ju aplikoni. Ata do të vlerësojmë përpjekjet e qarta.

3. Përfshirja e nje gjendje personale

Mos ja lini gjithçka në dorë supozimit që punëdhënësi do të bëjë lidhjet se sa i përshtaten aftësitë e tua pozicionit të punës. Kështu ërdorni një deklaratë të shkurtër personale  ku të shpjegoni se pse ju jeni personi më i mirë për atë punë. Kjo duhet të pasqyrohet në letrën tuaj.

4. Mos lini boshllëqe

Nëse ju keni qenë pa punë mund të jetë një shqetësim, por vetëm vendosni një perspektivë pozitive në të. A bëni një kurs, punë vullnetare apo zhvillimin e aftësive tuaja të tilla si komunikimi, puna në ekip apo menaxhimi i projekteve? Nëse është kështu, bërtisni në lidhje me to!

5. Mbajeni CV aktuale

Ju duhet të mbani CV tuaj të apdetuar nëse jeni duke kërkuar për një punë ose jo. Sa herë që diçka e rëndësishme ndodh në karrierën tuaj, regjistroni atë mënyrë që të mos më harroni diçka që mund të jetë e rëndësishme.

6. Shmangni gabimet gjuhësore

Punëdhënësit do shikojnë për gabimet që bëni në CV dhe në qoftë se ata gjejnë, kjo do ju bëjë të dukeni me të vërtetë keq.  Nëse jeni të pasigurt atëherë përdorni një "spellchecker" dhe pyesni dikë tjetër për të kontrolluar në mënyrë të dyfishtë atë që ju keni shkruar.   

7. Tregoni të vërtetën

Secili gënjen në CV e tyre, apo jo? JO! Stop! Gënjeshtra flagrante në CV tuaj mund t'ju shkaktojnë një grumbull të tërë problemesh, kur është fjala për punëdhënës që kontrollojnë prejardhjen dhe referencat tuaja.

8. Matematika

Kjo mund të tingëllojë e mërzitshme, por kur shkruani historinë tuaj të punës, mos thoni vetëm se keni rritur shitjet(psh); tregojini atyre që ju keni rritur shitjet me 70% gjatë një periudhe gjashtë mujore. E kuptuat? Numrat e mëdha janë veçanërisht të mira (por mos harroni pikën 7 të listës sonë!).

9. Bëjeni CV tuaj të duket bukur

Ne jetojmë në një botë ku imazhi është gjithçka, dhe kjo vlen edhe për CV-në tuaj. Merrni pak kohë për ta "kuruar" atë ... Përdorni dizajnin grafik për t'ë lënë hapësirë të bardhë rreth tekstit dhe ndërmjet kategorive duke bërë kështu paraqitjen e saj më të lehtë për sytë. Kujdesu që ke përdorur fontin dhe madhësinë e njëjtë në të gjithë dokumentin. Ti mund ti dallosh ato që do duke përdorur shkronja të nxira (bold) apo të pjerrëta (italic), por mos e tepro me këtë.

10. Përdorni fjalë kyçe

Nëqoftëse po bëni aplikim në një faqe website fjalët kyçe janë shumë të rëndësishme. Përdorni fjalë kyçe për pozicionin e punës që po aplikoni. Kështu në rast kërkimi gjërat bëhen më të thjeshta për të identifikuar CV tuaj më shpejt dhe ndihmon gjithashtu ne nxjerrjen e saj në dritë mes shumë CV të tjera. /DokletKollari

https://www.zerion.net/pyetper/si-te-besh-nje-cv-pune/

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 19:01:35

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#3 ne: 15-03-2021, 19:01:53

Temat e fundit