Si gjendet perimetri i trekendeshit? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si gjendet perimetri i trekendeshit?

Si gjendet perimetri i trekendeshit?

· 4 · 2273

 • Postime: 25425
 • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 17:07:30
Qysh gjendet perimetri i trekendeshit?

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-03-2020, 17:56:38
Sipas Calculat.org
Sipërfaqja dhe perimetri i një trekëndëshi kënddrejtë
Një trekëndësh kënddrejtë përbëhet nga dy katetet e këndit të drejtë, pingul me njëri-tjetrin dhe nga një hipotenuzë – brinja më e gjatë.
Shuma e këndeve të një trekëndëshi është 180°, vlen pohimi: α + β = 90°.
Gjatësitë e brinjëve të trekëndëshit mund të përcaktohen nëpërmjet teoremës së Pitagorës dhe madhësitë e këndeve nëpërmjet funksioneve trigonometrike.

 

 • Postime: 728
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 17-03-2021, 18:39:47

 • Postime: 728
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 17-03-2021, 18:39:58

Temat e fundit