×
Hyrja
Profili

Si hiqet njolla e stilolapsit?

Si hiqet njolla e stilolapsit?

· 2 · 227

  • Postime: 21592

ne: 24-03-2020, 11:46:42
Si hiqet njolla e stilolapsit?

  • Postime: 26687
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-04-2020, 00:15:05
Sodë buke dhe lëng limoni – Bëni një pastë me 2 lugë gjelle sodë buke dhe 2 lugë gjelle lëng limoni. Mbulojeni pjesën e njollosur të bluzës me pastën dhe lëreni ashtu për 3-4 orë. Më pas e fërkoni me një furçe dhe e lani bluzën si zakonisht.

Spraj flokësh – Mund t’i hiqni njollat e stilolapsit edhe me spraj flokësh. Mjafton të aplikoni pak në pjesën e njollosur. Lëreni për rreth 1 orë dhe më pas e lani rrobën si zakonisht. Pas larjes veshja juaj do të jetë e pastër dhe nuk do të ketë asnjë gjurmë nga njollat e bojës.

Qumësht, për rrobat e bardha– Njomni njollën e rrobave tuaja me qumësht dhe lëreni në të gjatë gjithë natës ose nëse ju duhet për më shpejt, mund ta lini vetëm 30 minuta.
Më pas lajeni mirë me detergjent, për të larguar njollat e bojës së stilolapsit.

Për veshjet delikate nevojitet –  Një pambuk me glicerinë vendoseni në zonën me njollë, hidhni mbi të pak ujë për të ndihmuar zbehjen e njollave.
Lajeni rrobën tuaj si zakonisht dhe nuk do të ketë më njolla boje të shkaktuara nga stilolapsi.

Alkool, sodë buke, ujë – Formoni me këto përbërës një pastë të trashë. Aplikojeni mbi njollë dhe lëreni ashtu për rreth 30 minuta. Më pas lajeni duke e fërkuar mirë me detergjent të zakonshëm./ Shendeti.com.al
Blertina Koka

Temat e fundit