Si jane formuar meteroided? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si jane formuar meteroided?

Si jane formuar meteroided?

· 3 · 239

  • Postime: 25427
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:14:24
Si jane formuar meteroided?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2020, 22:56:24
Meteroided jane formuar prej trupave te ndryshem qiellore, si psh kometa apo asteroide, por ne disa raste dhe me burim nga henat kur ne to perplasen trupa te tjere qiellore.
Meteroided jane shume te te vegjel se asteroided, duke filluar nga madhesia e nje grimce apo guri te vogel deri ne 1 meter gjatesi. Kur meteroided arrijne atmosferen e Tokes e pershkojne ate me shpejtesi rreth 20 km/s dhe si rezultat i forces se ferkimit por dhe te perberjes se tij minerale, ato fillojne te digjen duke krijuar nje vije ndricuese, duke krijuar ate qe quhet Meteor. Nese meteroidi nuk digjet i teri dhe nje pjese e tij bie mbi siperfaqen e tokes, atehere kjo cope e mbetur prej tij quhet Meteroit.
 

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:10:48

Temat e fundit