Si jane krijuar numrat? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si jane krijuar numrat?

Si jane krijuar numrat?

· 3 · 266

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:16:23
Si jane krijuar numrat?

  • Postime: 28586
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2020, 22:23:58
Numrat si objekte matematikore jane pjese e natyres dhe jane krijuar bashke me gjithesine dhe jeten. Numrat si simbole qe perfaqsojne keto objekte matematikore jane krijuar heret nga kultura te ndryshme. Duket se jane egjiptianet e vjeter qe kane krijuar te paret simbole perfaqsues te numrave. Ndersa simbolet per numrat (0,1,2,3,4,5) qe perdorim neve sot kane origjine indiano-arabe dhe mendohet se jane krijuar rreth shek. te XIV.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:09:01

Temat e fundit