Si jane ndertuar fosilet? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si jane ndertuar fosilet?

Si jane ndertuar fosilet?

· 3 · 498

  • Postime: 25425
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:12:14
Si jane ndertuar fosilet?

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-04-2020, 23:52:04
Fosilet janë mbetjet ose gjurmët e kafshëve ose bimëve. Këtu është një shembull se si një formë fosile: një kafshë vdes dhe mishi kalbet, por kockat (trupi) janë varrosur për shembull, nën rërë ose baltë dhe me kalimin e kohës, ndërsa shtresat janë varrosur nën më shumë sedimente, rëre / balte ato kthehet në rërë ose në baltë. Pas një kohe shtresat do të fillojnë të erodojnë përsëri dhe përfundimisht fosili është i ekspozuar dhe mbetjet mund të gjenden.

Kjo është arsyeja pse ne sot, mund të gjejmë mbetjet e peshkut në Himalajet, ata në një moment janë varrosur thellë në pjesën e poshtme të detit, por me kalimin e kohës gjeologjike, ndoshta miliona vjet dhe kontinentet përplasen, fundi i vjetër i detit është shtyrë lartë deri sa formohet një zinxhir malor.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 18:30:39

Temat e fundit