Si jane ndertuar yjet? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si jane ndertuar yjet?

Si jane ndertuar yjet?

· 3 · 274

  • Postime: 25427
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:12:53
Si jane ndertuar yjet?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2020, 23:24:53
Yjet jane formuar nga mjegullnajat galaktike. Turbullirat brenda ketyre mjegullnajave krijojne nyje qe kur arrijne mase te mjaftueshme sherbejne si berthama ku gazi i mjegullnajes per shkak te forces se gravitacionit ngjeshet gjithmone e me shume. Duke u ngjeshur materiali i mbledhur nxehet duke arritur temperatura jashtezakonisht te larta sa nisin fuzionin berthamor, duke bere keshtu te mundur lindjen e nje dielli te ri.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:13:12

Temat e fundit