Si krijohet bora? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si krijohet bora?

Si krijohet bora?

· 3 · 336

  • Postime: 25427
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:04:05
Si krijohet bora?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-04-2020, 01:09:38
Bora eshte nje forme reshjesh dhe procesi i krijimit te reshjeve eshte i lidhur ngushte me ate te formimit te reve: dielli ngroh siperfaqen e tokes dhe si rezultat ajri i ngrohte bashke me ujin e avulluar nga oqeanet, detet dhe vendburimet e tjera te ujit, ngjitet lart ne atmosfere, ku takohet me ajrin e ftohte dhe kondensohet duke formuar buleza te vogla uji te cilat sebashku mblidhen duke krijuar ato qe ne i quajme rete. Ne re bulezat e ujit vazhdojne te bashkohen me buleza te tjera uji duke formuar buleza me te medha uji dhe kur ato rriten shume atehere bien mbi toke ne formen e shiut. Keshtu formohet shiu.

Nese temperaturat jane te uleta nga bulezat e ujit ne re krijohen kristale te vogla akulli, te cilat bashkohen me njeri-tjetrin duke formuar floke debore. Nese floket e debores behen te medhenj mjaftueshem atehere rendojne aq shume sa nuk mund te qendrojne me ne re dhe fillojne te bien si reshje debore ne siperfaqen e tokes.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:23:01

Temat e fundit