Si krijohet bresheri? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si krijohet bresheri?

Si krijohet bresheri?

· 3 · 359

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:06:57
Si krijohet bresheri?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-04-2020, 01:02:38
Bresheri eshte nje forme e reshjeve (sikurse shiu dhe bora) dhe procesi i krijimit te reshjeve eshte i lidhur ngushte me ate te formimit te reve: dielli ngroh siperfaqen e tokes dhe si rezultat ajri i ngrohte bashke me ujin e avulluar nga oqeanet, detet dhe vendburimet e tjera te ujit, ngjitet lart ne atmosfere, ku takohet me ajrin e ftohte dhe kondensohet duke formuar buleza te vogla uji te cilat sebashku mblidhen duke krijuar ato qe ne i quajme rete. Ne re bulezat e ujit vazhdojne te bashkohen me buleza te tjera uji duke formuar buleza me te medha uji dhe kur ato rriten shume atehere bien mbi toke ne formen e shiut. Keshtu formohet shiu.

Formimi i bresherit eshte i ngjashem. Ashtu sikurse te shiu, bulezat e ujit ne re mblidhen bashke duke u zmadhuar, por kur temperaturat jane shume te uleta ato ngrijne duke formuar kokra te ngurta prej akulli por ende nuk bijne. Jane ererat qe i levizin neper re derisa kokrrizat e akullit bashkohen me buleza te tjera uji, duke u zmadhuar aq shume sa nuk mund te qendrojne me ne re dhe si rezultat bien ne siperfaqen e tokes ne formen e bresherit.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:22:31

Temat e fundit