Si krijohet era? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si krijohet era?

Si krijohet era?

· 3 · 334

  • Postime: 25427
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:05:15
Si krijohet era/fryma?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-04-2020, 00:24:20
Era krijohet nga presionet e ndryshme ne atmosferen e tokes. Keshtu kur ne nje zone te atmosferes shtypja apo presioni eshte i madh, ajri leviz nga keto zona me presion te larte ne ato me presion te ulet, duke rezultuar ne ate qe ne e quajme ere. Ne varesi te presionit atmosferik krijohen dhe ererat me shpejtesi te ndryshme.

https://www.zerion.net/gjeografia-fizike/cikloni/
https://www.zerion.net/gjeografia-fizike/uraganet-bukuria-e-cikloneve-tropikale/
https://www.zerion.net/islami/mrekullia-dhe-shpjegimi-i-kuranit-ne-driten-e-njohurive-te-reja-shkencore/
https://www.zerion.net/gjeografia-fizike/cka-jane-uraganet/

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:18:49

Temat e fundit