Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Qytetari ri
« ne: 15-03-2021, 21:20:22 »

Postuar nga: Qytetari ri
« ne: 15-03-2021, 21:20:02 »

Postuar nga: M A X
« ne: 29-04-2020, 00:40:52 »

Procesi i krijimit te shiut eshte i lidhur ngushte me ate te formimit te reve: dielli ngroh siperfaqen e tokes dhe si rezultat ajri i ngrohte bashke me ujin e avulluar nga oqeanet, detet dhe vendburimet e tjera te ujit, ngjitet lart ne atmosfere, ku takohet me ajrin e ftohte dhe kondensohet duke formuar buleza te vogla uji te cilat sebashku mblidhen duke krijuar ato qe ne i quajme rete. Ne re bulezat e ujit vazhdojne te bashkohen me buleza te tjera uji duke formuar buleza me te medha uji dhe kur ato rriten shume atehere bien mbi toke ne formen e shiut. Keshtu formohet shiu.
Postuar nga: 12:51
« ne: 21-03-2020, 18:04:55 »

Si krijohet shiu?