Si krijohet ylberi? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si krijohet ylberi?

Si krijohet ylberi?

· 4 · 789

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:06:11
Si krijohet ylberi?

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2020, 23:55:52
Ylberi është një dukuri optike dhe meteorologjike, i cili paraqitet në atmosferën e tokës, pas shiut, kur rrezet e diellit shkëlqejnë në pikat e imta të ujit. Ato marrin formën e një gjysmërrethi në të cilin duket spektri i 7 ngjyrave, i cili nga ana e jashtme fillon me ngjyrën e kuqe dhe në anën e brendshme mbaron me ngjyrën vjollcë.

Ngjyrat e ylberit janë vjollcë, e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile, blu dhe manushaqe. Ylberi mund të vërehet sa herë që ka pika uji në ajër dhe rrezet e diellit ndriçojnë nga pas një person në një kënd të caktuar dhe në lartësi të ulët (në tokë).

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 21:16:31

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#3 ne: 15-03-2021, 21:16:49

Temat e fundit