×

Si mesohet lehtesisht nje gjuhe e huaj?

Si mesohet lehtesisht nje gjuhe e huaj?

· 4 · 106

  • Postime: 609
  • Gjinia: Mashkull
Ωμέγα
ne: 10-02-2020, 00:08:17
 

Cfare metodash keshilloni per te mesuar lehte nje gjuhe te huaj?!
« Editimi i fundit: 12-02-2020, 22:33:14 nga M A X »

  • Postime: 304
Alban
#1 ne: 10-02-2020, 16:45:28
Duke jetuar per disa kohe ne vendin ku flitet gjuha qe deshiron te mesosh.

  • Postime: 1752
  • Gjinia: Femer
Parloté
#2 ne: 10-02-2020, 19:19:28
Përveç aftësisë së lindur për gjuhë të huaja, rëndësi ka gjuha e huaj që mëson. P.sh. nga gjuhët nordike, gjuha daneze duhet dëgjuar si shqiptohet  sepse lexohet shumë më ndryshe nga që shkruhet. Një ndihmesë e madhe janë librat me zë, ku fjalët që lexohen edhe shqiptohen.
Pastaj duhet njohur gramatika. Gjuha daneze ka parashtesat et dhe en (një) dhe nuk ka shpjegim logjik kur përdoret njëra apo tjetra. Këto duhet mësuar nga të dëgjuarit/komunikimi me të tjerët. Logjika e vetme është se kur fillon me et, mbaron me et në trajtë të shquar. Shembull: Et hus (një shtëpi) merr trajtën e shquar huset (shtëpia), dhe en blomst (një lule) blomsten (lulja).
Në shkallëzimin në shumës ka gjithashtu një logjikë gramatikore:
Flere huse - disa shtëpi.
Husene - shtëpitë.


Flere blomster - disa lule.
Blomsterne - lulet - këtu kemi shkronjën r që figuron vetëm te fjalët me parashtesën en.


 :)

  • Postime: 7043
  • Gjinia: Femer
erlehta
#3 ne: 21-02-2020, 19:57:30
Vullneti e deshira jane baza kryesore, le te kesh ti 12 vjet ne ate vend.
Jo, shkon fillon kursin e pas dy muajsh i thua Ciao :P
 - Uaaa pse e nderpreve kursin?
 - Pse, 1, 2, 3 e ca i thone qenit e maces do mesoja une. Harxho leket kot  :D

Ju betohem se eshte e vertete. Dhe sot e kesaj dite jane zero.
 

Si puthet me gjuhe?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 23:23:19
nga M A X
Guzhina tradicionale shqiptare dhe e Huaj

Nisur nga M A XRubrika Mediat Sociale

Postimi i fundit 19-03-2020, 12:48:41
nga M A X
Muzike e huaj [2020]

Nisur nga lookingtestRubrika Muzika

Postimi i fundit 25-05-2020, 08:40:54
nga M A X
Ore, si eshte e mundur qe dhe ambasadoret e huaj cmenden kur vijne tek ne?!

Nisur nga ΩμέγαRubrika Diskutime

Postimi i fundit 19-10-2019, 21:06:56
nga Ωμέγα
Shes Fanpage te huaj ! +500K

Nisur nga BrunoXRubrika Tregu Webmasterave

Postimi i fundit 04-01-2014, 16:51:13
nga SeliBaruti