Si te ulim temperaturen ne kushte shtepie? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Si te ulim temperaturen ne kushte shtepie?

   Si te ulim temperaturen ne kushte shtepie?

  · 4 · 3952

  • Postime: 28652
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 10-04-2020, 11:42:52
  Çorape të lagura në këmbë, ndoshta duket e çuditshme por funksionon. Merrni një palë çorape pambuku dhe i lagni me ujë të ftohtë, pasi i shtrydhni i vini në këmbë, në fillim doemos fëmijëve u jep pak bezdi por pasi kalon kontakti i parë me të ftohtën do të ndihen shumë të lehtësuar.

  Banjoja me ujë të “ftohtë” Ka shumë persona që temperaturën e kanë me shumë ethe edhe kur ajo është shumë e lartë. Më e mira është që uji të jetë i ngrohtë dhe me uljen e temperaturës të ujit të bjerë dhe temperatura e trupit gradualisht pa i provokuar trupit tronditje të menjëhershme.

  Pini shumë ujë. Temperatura është një përgjigje e natyrshme e trupit tuaj për të luftuar, por sa më shumë nxehtësi të thotë më pak hidratim . Sigurohuni që trupi të qëndrojë vazhdimisht i hidratuar, veçanërisht në rastin që ka diarre ose të vjella, të cilat ndikojnë në humbjet e ujit.

  I ftohti në kokë dhe përreth qafës ndihmon shumë. Vini kompresa me ujë të ftohtë në kokë pasi i shtrydhni mirë gjithashtu edhe një shall pambuku pasi e keni lagur me ujë të ftohtë dhe keni hequr ujin e tepërt. Përsëriteni këtë procedurë shumë herë sa të jetë e nevojshme.

  Një akullore me lëng frutash,të cilën mund ta bëni edhe vetë nëse nuk ju ndodhet në shtëpi. Është mënyra më e këndshme për fëmijët për të ulur pak temperaturën dhe në të njëjtën kohë marrin sheqernat dhe hidratojnë trupin.

  Në një enë shtoni një filxhan rrush të thatë dhe 7 gota uji, sa fillon zjerrja e ujit ulni flakën duke e lënë të zjejë ngadalë deri sa të ngelë çereku i ujit. E lini të ftohet dhe mund të pini dy me tre gota gjatë ditës.

  • Postime: 28652
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 12-07-2022, 19:56:18

  • Postime: 28652
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 12-07-2022, 19:56:37

  #3 ne: 23-01-2023, 01:06:58
  Këtu janë disa këshilla që mund të ndihmojnë për të ulur temperaturën e trupit kur kemi temperaturë:

  Pini ujë: Pini shumë ujë për të mbajtur trupin hidratuar dhe për të ndihmuar në të ftohtën e temperaturës.

  Qëndroni në një ambient të freskët: Qëndroni në një ambient të freskët dhe të ajrosur për të ndihmuar në uljen e temperaturës.

  Pastroni lëkurën: Përpiquni të pastroni lëkurën tuaj duke u larë me ujë të ftohtë ose duke aplikuar një fashë të ftohtë.

  Përdorni këmishë të lehtë: Veshni këmishë të lehtë dhe të holla për të ndihmuar në uljen e temperaturës.

  Përdorni kushte të ftohta: Përdorni kushte të ftohta, si ajër i ftohtë ose një ventilator, për të ndihmuar në uljen e temperaturës.

  Përdorni medikamente: Përdorni medikamente të caktuara, si paracetamol ose ibuprofen, për të ndihmuar në uljen e temperaturës. Por, këshilloheni me një mjek para se të përdorni medikamente.

  Duhet theksuar se është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek nëse temperatura juaj është e lartë dhe ju ndjeheni keq, ose nëse ajo nuk ulët pas disa kohësh.

  Temat e fundit