Si ulet kolesteroli? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si ulet kolesteroli?

Si ulet kolesteroli?

· 5 · 1111

 • Postime: 25426
 • Karma: +0/-0

ne: 24-03-2020, 11:43:52
Si ulet kolesteroli?

 • Postime: 25426
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 03-07-2020, 12:13:10
 

Kolesteroli i lartë është gjendja kur keni më shumë se ç’duhet një substancë yndyrore të quajtur kolesterol në gjakun tuaj.

Trupi në të vërtetë ka nevojë për një sasi të moderuar të kolesterolit për të ndërtuar qeliza të shëndetshme, por duke pasur shumë prej tij mund të rrisë rrezikun për sëmundje të zemrës, gjendje gjatë të cilës bllokohet ose ndërpritet furnizimi i zemrës me gjak, nga një grumbullim i substancave yndyrore në arteriet koronare.

Substanca yndyrore në fjalë është kolesteroli, kështu që është e rëndësishme që ta mbani atë në kontroll.

Për fat të mirë, të mbash një dietë të shëndetshme ofron një pengesë kundër ngritjes së kolesterolit. Disa ushqime përmbajnë veti që posaçërisht synojnë zvogëlimin kolesterolin, duke reduktuar rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

Një artikull i tillë janë bamjet, të njohura edhe si “gishti i zonjës”. Bamja përmban një substancë të trashë si xhel të quajtur mukozë, e cila mund të lidhet me kolesterolin gjatë tretjes, duke bërë që të eliminohet me jashtëqitje./rd.al

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 09-07-2020, 07:15:36
Bamja është vërtetë shumë e shëndetshme si bimë, por pikerisht ai "xheli" është dhe shkaktari që shumë prej nesh nuk e duan ta konsumojnë.
« Editimi i fundit: 10-07-2020, 07:17:25 nga erlehta »

 • Postime: 234
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 09-07-2020, 23:47:21
Banja është vërtetë shumë e shëndetshme si bimë, por pikerisht ai "xheli" është dhe shkaktari që shumë prej nesh nuk e duan ta konsumojnë.

T'kam lexu tre here o qofsh uruar
E mendoja ç'lidhje ka banja me kolisterolin. :D

Per nje m qe ti se vë
Fjala mik
Behet ik 😂😁

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 10-07-2020, 07:17:05
😂😂😂😂😂🙈🙈🙈🙈
Me lot po qesh vërtetë😂😂😂

Temat e fundit