Si ulet sheqeri ne gjak? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si ulet sheqeri ne gjak?

Si ulet sheqeri ne gjak?

· 3 · 603

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 24-03-2020, 11:43:33
Si ulet sheqeri ne gjak?

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-04-2020, 00:22:31
Drithërat E Plota Ose Buka E Elbit

Ndonëse shumica e bukëve duhen shmangur, buka prej elbi dhe ajo prej drithi të plotë të bluar në gur kanë një nivel të ulët glicemie. Ato janë të pasur me fibër e cila ngadalëson tretjen dhe stabilizon nivelin e sheqerit në gjak.

Boronica, Rrush, Mollë

Shumica e frutave kanë një nivel të ulët të glicemisë, sepse ato përmbajnë shumë ujë dhe fibër. Por niveli i glicemisë mund të ndryshojë në varësi të pjekjes së frutave. Lëngjet e frutave për shembull kanë një nivel të lartë glicemie, sepse shtrydhja largon fibrën dhe në lëng mbetet vetëm sheqeri. Studimet kanë konfirmuar se njerëzit që konsumojnë më shumë boronica, rrush dhe mollë kanë më pak mundësi të preken nga diabeti i tipit 2.

Patatet E Ëmbla

Patatet e zakonshme kanë një nivel të lartë glicemie. Ndërsa patatet e ëmbla kanë një nivel të ulët dhe për tepër janë të pasur me ushqyes.

Kosi

Kosi është i vetmi produkt bulmeti që ul rrezikun e shfaqjes së diabetit. Kosi i bërë në shtëpi ka një nivel të ulët glicemie dhe mbi të gjitha është i shëndetshëm.

Tërshëra

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, tërshëra ka një nivel të ulët glicemie dhe ka pak gjasa të shkaktojë luhatje në nivelin e sheqerit në gjak. Tërshëra përmban edhe B-glukanë. Kjo substancë përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, ndihmon në mbajtjen nën kontroll të glicemisë dhe ul yndyrnat në gjak. Megjithatë, diabetikët duhet të mos e teprojnë me tërshërën sepse ajo përmban edhe karbohidrate.

Shumica E Arrorëve

Arrorët janë të pasur me fibër dhe kanë një nivel të ulët glicemie prej nën 55. Ato janë gjithashtu të pasur me proteina me bazë bimore, acide yndyrore mono-të-pangopura, antioksidantë, vitamina e minerale si magnezi dhe kaliumi. Arrorët duhen konsumuar pa e tepruar dhe në variantin e papërpunuar të tyre.

Hudhra

Hudhra ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe sekretimin e saj. Hudhra rekomandohet të hahet e freskët sepse ushqyesit e saj janë më të dobishëm.

Peshqit

Peshqit nuk kanë nivel glicemie dhe ato janë të shëndetshëm për diabetikët. Merluci i rritur në ujëra të ftohta është veçanërisht i rekomanduar për diabetikët dhe për personat e rrezikuar prej tij./AgroWeb

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 03-07-2020, 12:37:51
Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet
 

Sasia e ngritur e sheqerit në gjak çon deri në diabet dhe komplikime të tij. Pos kësaj, shkakton çrregullime në punën e mëlçisë dhe në sistemin urogjenital, shkakton çrregullime metabolike, sëmundje të lëkurës, zhvillim të kataraktit dhe patologji të zemrës.

Për këtë shkak është shumë me rëndësi të dallohen shenjat e hiperglikemisë dhe me kohë të shkohet te mjeku

Pa trajtim, niveli vazhdimisht i lartë i glukozës në gjak, mund të shkaktojë komplikacione serioze të shëndetit, përfshirë:

▪ Sëmundje të zemrës

▪ Goditje në tru

▪ Neuropati

▪ Sëmundje të veshkave

▪ Çrregullime të shikimit

▪ Urinim i shpeshtë, sidomos gjatë natës

▪ Tharje e gojës,

▪ Humbje e pashpjegueshme në peshë,

▪ Infeksione të përsëritura

▪ Lodhje

▪ Probleme seksuale

Kontrolli i nivelit të glukozës në gjak është kyç në parandalimin e disa prej komlikacioneve të sipër përmendura.

Ilaçet popullore të cilat mund të ulin sheqerin në gjak

Çaji nga fletët e dafinës
8 fletë dafine qitni në 300 ml ujë të vluar. Lërini të qëndrojnë 4 orë. Kulloni dhe pini nga gjysmë gote 3 herë në ditë gjatë 3 ditëve, pastaj bëni pauzë 2 javë.

Pija me kanellë
Një herë në ditë, më së miri në mëngjes, shtoni një lugë çaji kanellë në një filxhan kefir dhe pak yndyrë. Përzieni dhe pini në mëngjes. Kjo përzierje do të përmirësojë metabolizmin dhe do të ulë sheqerin.

Nëse nuk jeni tolerant ndaj produkteve të qumështit, kanellën qiteni në çaj apo në ujë të vakët. Më së miri është të përdorni shkoptha kanelle, t’i grini në rende dhe t’i qitni në pije.

Qulli i hikrrës me kefir
Hikrra përmban sasi të mëdha vitamine të grupit B, thartirë folike, fosfor, hekur dhe elemente të tjera në gjurmët të cilat ngopin organizmin dhe nuk ndikojnë në ngritjen e glukozës.

Për ta bërë ilaçin popullor nga hikrra, merrni disa lugë miell hikrre, qiteni në kefir dhe lëreni gjatë natës. Në mëngjes hani qullin tuaj në vend të kafjallit.

Pije nga fasulja e bardhë
Në mbrëmje qitni gjysmë gote ujë të ftohtë në të cilën do të shtoni tri kokrra fasuleje të bardhë. Në mëngjes hani fasulen dhe pini ujin. Një orë mos hani asgjë, pastaj hani kafjallin.

Duhet të dini që uthullën e mollës para se ta pini duhet patjetër të këshilloheni me mjekun para marrjes së kësaj pijeje./rd.al

Temat e fundit