Si zihet brumi i bakllaves turke? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si zihet brumi i bakllaves turke?

Si zihet brumi i bakllaves turke?

· 3 · 147

  • Postime: 25427
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 16:55:28
Qysh zihet brumi per te bere bakllava turke?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-03-2020, 21:57:00
 

Receta e Bakllavase nga Albinfo.ch
Përbërësit:

•       5 ve – 1 e plotë dhe 4 të kuqtë
•       1 gotë vaj
•       1 gotë qumësht
•       1 lugë të mesme sheqer
•       1 maje thike kripë
•       Rreth 500 gr miell
•       Rreth 400 gr arra të qëruara e të coptuara
•       200 – 300 gr gjalpë

Përbërësit e sherbetit:

•       2 kavanoza të mëdha me sheqer rreth 1.2 kg
•       2 kavanoza të mëdha me ujë.

Udhëzimet:

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare. Ndonëse bakllava ka prejardhje turke, përgatitja e saj është një trashëgimi e vogël që përcillet prej gjeneratës në gjeneratë edhe te ne. Ka disa mënyra të bëhet bakllava, në formën e renditjes së petëve apo edhe të përmbajtjes.

Për të përgatitur bakllavën, së pari duhet ta përgatisni brumin. Brumi është i përbërë nga vezët, vaji, qumështi dhe mielli. Kjo përzierje lihet e mbuluar me pecetë kuzhine për 1-2 orë.
Pastaj ky brum merret dhe ndahet në 50 kuleqë, të vegjël (sa e kuqja e vezës).

Merren nga 10 kuleqë dhe të hollohen një nga një me nisheste. Pastaj merren që të 10 kuleqët dhe ndërmjet u vihet nga pak nisheste. Të gjitha së bashku hollohen sa tepsia. Këtë veprim e përsëritni pra 5 herë, derisa t’i radhitni kështu 50 kuleqët e bërë. Dy nga petët e holluara shtrihen në tepsi, vihen arrat e coptuara dhe sipri vihen tri petët e tjera. Pasi që të vihen të gjitha petët, bakllava prehet në copëza të pjerrëta. Pasi të prehet bakllava, ngadalë ia vini përsipëri gjalpën e shkrirë.

Futeni në furrë të ngrohtë dhe e piqni për 2-3 orë në 150 C.

Sherbeti i Bakllaves:

Të vlohet uji rreth 30 minuta derisa të trashet sherbeti. Bakllava duhet të jetë e ftohtë kur përvlohet me sherbetin e nxehtë. Përfundimisht e lini të ftohet për t’u servuar.

Ju bëftë mirë!

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 16-03-2021, 08:45:19

Temat e fundit