Si zihet pasuli? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si zihet pasuli?

Si zihet pasuli?

· 3 · 110

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 16:57:23
Qysh zjehen fasulet? Si te gatuajme fasule?

  • Postime: 28584
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-03-2020, 17:38:22
Receta nga Unegatuaj.com
Perberesit

250gr fasule te bardha
2 qepe te njoma, te prera holle
1 karrote, te prere ne kubik te vegjel
1 dege selino, te prere holle
1 spec jeshil, te prere holle
1 kungull te njome, te prere ne kubik te vegjel
200ml salce domatesh ose 2 domate te kaluara ne mikser
kripe
pak spec te kuq te embel (paprika)
vaj ulliri
ereza: majdanoz dhe koper te fresket, te grira holle
Fasulet duan nje kohe te gjate per tu ziere, per kete arsye i vendosim nje nate perpara ne nje ene me uje te ftohte dhe nje maje luge sode buke (1). Nese fasulet jane te reja, nuk eshte e nevojshme zbutja e tyre ne uje.
I ziejme fasulet ne uje pa kripe per rreth 30 minuta. I derdhim ujin e pare dhe i leme menjane.
Shtojme fasulet (4), rreth 1.5l uje dhe i ziejme te gjitha bashke per 1-1.5 ore ne zjarr te ulet. Une preferoj tenxheren me presion, e cila e redukton kohen e gatimit ne 30 minuta.

Shtojme pak spec te kuq te embel, majdanoz, koper, e rregullojme me kripe (5) dhe i ziejme akoma edhe per 10 minuta derisa e gjitha te marre shije . Nese shohim qe ka shume uje, vazhdojme zierjen derisa te arrijme trashesine e deshiruar.

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 16-03-2021, 08:43:35

Temat e fundit