Vladimir Kramnik-Shahisti me i mire i Botes - Shah ♘

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vladimir Kramnik-Shahisti me i mire i Botes

Vladimir Kramnik-Shahisti me i mire i Botes

· 3 · 1252

  • Postime: 653
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-01-2007, 17:14:26
Kjo teme do rrefei "trimerite" e Kramnik persa i perket Shahut.

PEr fillim do desha te jap dy links

http://kramnik.homestead.com/
(Web page i vjeter ...)

http://www.kramnik.com/default.aspx
(Web page i sotem me shume info per jeten dhe veprimtarine e Shahistit)

  • Postime: 653
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 21-01-2007, 17:25:22
Sot u loz  ne turneun me te fort te ketij viti ...
loja ndermjet Kramnik-Carlsen.
Nje loje e bukur qe mbaroi me barazim. Pse ?
Sepse Carlsen vazhdon te jete nxenes i Kramnik dhe pozicioni i fundit
deklaron se sa ka akumuluar i "vogli" nga i "madhi Kramnik"

[Event "Corus Chess 2007"]
[Site "Wijk aan Zee"]
[Date "2007.01.21"]
[Round "8"]
[White "GM Kramnik, Vladimir(RUS)"]
[Black "GM Carlsen, Magnus(NOR)"]
[Result "1/2-1/2"]
[WhiteElo "2766"]
[BlackElo "2690"]
[Annotator "Robot 3"]
[PlyCount "55"]
[EventDate "2007.??.??"]

1. Nf3 Nf6 2. c4 e6 3. g3 d5 4. d4 dxc4 5. Bg2 a6 6. O-O Nc6 7. e3 Bd7 8. Nc3
Nd5 9. Nd2 Nb6 10. Qe2 Na5 11. Nde4 Be7 12. Nc5 Bc6 13. Bxc6+ Nxc6 14. Nxb7 Qc8
15. Nc5 O-O 16. N5a4 Nb4 17. Bd2 Rd8 18. a3 Nc6 19. Rac1 Rb8 20. Rfd1 e5 21.
Nxb6 cxb6 22. Qxc4 exd4 23. Ne4 dxe3 24. Bxe3 Rxd1+ 25. Rxd1 Qb7 26. Rc1 Ne5
27. Qc7 f6 28. Qxb7 1/2-1/2

  • Postime: 653
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 21-01-2007, 17:43:32
Kjo është një prej ndeshjeve me te bukura nga ana e Kramnik.
Ka njerëz, te cileve u pelqen te këtë shumë "zjarr" pozicioni ....
Ne lojen e meposhteme vete Numri Dy i Botes, V. Anand, nuk ka kuptuar akoma
se ku ka gabuar. Besoj se është një nga lojrat me fantastike qe Z. Kramnik
"prodhuar" si strateg fenomenal. Asnje shahist ne botë nuk ka te njëjtin nocion përsa i përket finaleve dhe se si ato fitohen!

[Event "Corus A"]
[Site "Wijk aan Zee NED"]
[Date "2007.01.19"]
[Round "6"]
[White "Kramnik,V"]
[Black "Anand,V"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "2766"]
[BlackElo "2779"]
[EventDate "2007.01.13"]
[ECO "E05"]

1. d4 Nf6 2. c4 e6 3. g3 d5 4. Bg2 Be7 5. Nf3 O-O 6. O-O dxc4 7. Qc2 a6 8.
Qxc4 b5 9. Qc2 Bb7 10. Bd2 Ra7 11. Rc1 Be4 12. Qb3 Nc6 13. e3 Qa8 14. Qd1
Nb8 15. Ba5 Rc8 16. a3 Bd6 17. Nbd2 Bd5 18. Qf1 Nbd7 19. b4 e5 20. dxe5
Bxe5 21. Nxe5 Nxe5 22. f3 Nc4 23. Nxc4 Bxc4 24. Qf2 Re8 25. e4 c6 26. Rd1
Rd7 27. Rxd7 Nxd7 28. Rd1 Qb7 29. Rd6 f6 30. f4 Re6 31. Rd2 Re7 32. Qd4 Nf8
33. Qd8 Rd7 34. Rxd7 Qxd7 35. Qxd7 Nxd7 36. e5 fxe5 37. Bxc6 Nf6 38. Bb7
exf4 39. gxf4 Nd5 40. Kf2 Nxf4 41. Ke3 g5 42. Bxa6 Kf7 43. a4 Ke7 44. Bxb5
Bxb5 45. axb5 Kd7 46. Ke4 Ne2 47. Bb6 g4 48. Bf2 Nc3+ 49. Kf5 Nxb5 50. Kxg4
Ke6 51. Kg5 Kf7 52. Kf5 Ke7 53. Bc5+ 1-0


« Editimi i fundit: 26-01-2007, 15:10:54 nga KingS00l »

Temat e fundit