×

Antioksidantet dhe vlerat e tyre ne organizēm

Antioksidantet dhe vlerat e tyre ne organizēm

· 2 · 151

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 27-03-2019, 09:41:26
 

Çdokush prej nesh ka antioksidantë ose radikalë të lirë të pranishëm në trup. Disa antioksidantë janë të prodhuar nga vetë trupi, ndërkohë që të tjerët mund t’i marrim duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë.

Trupat tanë gjithashtu prodhojnë dhe radikalë të lirë, si nën produkte të reagimeve qelizore. Për shembull, mëlçia prodhon dhe përdor radikalët e lirë për të detoksifikuar trupin, ndërkohë që rruazat e bardha dërgojnë radikalë të lirë për të shkatërruar bakteriet, viruset dhe qelizat e dëmtuara.
Kur lloje të ndryshme të molekulave të oksigjenit lejohen të lëvizin lirisht në trup, ato shkaktojnë atë që njihet si dëmtimi oksidativ, i cili është formimi i radikalëve të lirë. Kur niveli i antioksidantëve në trup është më i ulët se i radikalëve të lirë-për shkak të ushqyerjes së varfër, ekspozimit ndaj toksinave dhe faktorëve të tjere-oksidimi ndikon në trup.
Efekti? Përshpejtim i procesit të plakjes, inde të thyera, aktivizimi i gjeneve të dëmshëm me ADN dhe një sistem imunitar i tejmbushur.
Me shume: https://kalleshicenter.com/antioksidantet-dhe-vlerat-e-tyre-ne-organizem/

  • Postime: 7049
  • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 27-03-2019, 13:58:10
Kam lexuar njehere, trupi pastrohet nese dy tre dite ne jave, te hash vetem ne darke.
Sa e vertete eshte, nuk e di