×

Post reply

Emri:
Email:
Titulli:
Ikona e mesazhit:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

shtyp alt+s per te postuar ose alt+p per ta kontrolluar


Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 01-12-2019, 11:27:58 »

Mbrojtja nga kanceri i gjirit, çfarë duhet të ndryshoni në stilin e jetesës
 

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, është vënë re që 30-40% të personave shfaqin kancerin e gjirit si pasojë e mungesës së aktivitetit fizik dhe kequshqyerjes, obezitetit dhe faktorët gjenetikë.
Çfarë ju ftoj të ndryshoni në stilin e jetesës tuaj?

1) Duhet të fokusoheni tek një dietë e balancuar, si dhe shumë të pasur me antioksidues.
2) Absolutisht qe dieta juaj duhet të jetë e pasur në fruta/ perime (5-6 propocione) ditore.

3) Kontrolli i peshës trupore, është më mirë për shëndetin të keni një % të masës dhjamore dhe kryesisht masës abdominale (kujdes jo të kontrollohet vetëm pesha trupore, por masa dhjamore).
4) Mundohuni të konsumoni vakte të shpeshta dhe të rregullta / me vakte. Mund të konsumoni deri në 6 vakte të vogla përgjatë ditës.
5) Evitoni konsumin e sheqerit, kryesisht nëpërmjet ushqimeve të rafinuara.
6) Kontrolloni konsumin e mishit të kuq dhe nënproduktet e tij. Por, kujdes, jo të evitohet totalisht konsumi i tij.
7) Evitoni konsumin e alkoolit, sidomos ato që përmbajnë përqindje të lartë, vera dhe birra mund të konsumohen ne proporcione të kontrolluara, 1 gotë vere 170ml dhe 250ml 1 gotë birrë / javë.
8 ) Evitoni konsumin e kripës, sidomos nëpërmjet produkteve të ambalazhuara, ndërsa tek gatimet këshillohet rreth 5 gr kripë. Duke shtuar përdorimin e erëzave, do të shtoni shijen tek ushqimi.
9) Sipas udhëzimeve shëndetësore amerikane, aktiviteti fizik (US Dietary Guidelines 2005) luan një rol kryesor për të mirëmbajtur peshën trupore, por dhe gjendjen fizike. Këshillohet të keni 45 minuta /5-6 herë në javë aktivitet me intensitet mesatar. /Mekulipress
Postuar nga: M A X
« ne: 13-10-2019, 20:30:35 »

Vetëm në Itali 53,000 gra diagnostikohen me kancer gjiri, që barazohet me rreth 145 diagnoza në ditë. Kanceri i gjirit i prek të gjithë, drejtpërdrejt ose indirekt, sepse prek një në nëntë gra dhe bashkë me to edhe njerëzit që janë afër tyre.

Sidoqoftë, marrja e një diagnoze është më pak frikësuese, sepse mbijetesa është rritur deri në 87%. Në luftën kundër kancerit të gjirit, çdo moment është i domosdoshëm dhe koha merr një kuptim të ri. Prandaj ka ardhur koha për të vepruar, për të rritur edukimin në lidhje me mënyrën e parandalimit dhe trajtimit të kësaj sëmundje. Është koha, që ata që po përballen me të dhe për ata që tashmë e kanë kaluar atë, të jetojnë jetën e tyre në një mënyrë më të mirë dhe më të shëndetshme.

Ky është mesazhi i Fushatës së Kancerit të Gjirit, i konceptuar dhe promovuar nga The Estée Lauder Companies së bashku me AIRC gjatë gjithë muajit Tetor.

Fondacioni AIRC vazhdon t’i kushtojë vëmendje të madhe kësaj çështje duke zgjedhur një fjongo rozë si një simbol të fushatës së saj, për të përfaqësuar angazhimin përkrah grave që përballen me format më agresive të kancerit të gjirit. Midis këtyre, e ashtuquajtura negative e trefishtë, e cila godet mbi të gjitha në një moshë të re dhe për të cilën terapitë ende mungojnë, dhe kanceri metastatic i gjirit, kundër të cilit sot luftojnë rreth 36,000 gra, në Itali.

Për hulumtimin e kancerit të gjirit, gjatë pesë viteve të fundit AIRC u ka siguruar studiuesve pothuajse 47 milion euro. Ndër objektivat, për të parashikuar gjithnjë e më shumë diagnozat dhe për të bërë të shërueshme edhe format për të cilat terapitë efektive nuk janë ende në dispozicion. Falë përparimit të hulumtimit sot kemi diagnostikime gjithnjë e më të hershme, të sakta dhe të arritshme për një numër më të madh të grave, trajtime gjithnjë e më të synuara, efektive dhe të tolerueshme. Fondacioni AIRC për hulumtimin e kancerit ka kontribuar në shumë prej këtyre sukseseve, të cilat e kanë bërë Italinë një pikë referimi ndërkombëtare për kërkimin dhe trajtimin e kancerit të gjirit.

Ndër studiuesit e mbështetur nga AIRC është Matilde Todaro, e cila në Universitetin e Palermo studion ngjarjet molekulare që janë në themel të mekanizmave të rezistencës ndaj kimioterapisë konvencionale, e cila mund të jetë shkaku i një relapsi ose formimi të metastazës. “Fillimi i një relapsi ndoshta është për shkak të pranisë brenda tumorit të një nënpopullimi të qelizave të formuara nga ato që njihen sot me emrin e qelizave burimore të kancerit. Mendohet se këto qeliza mbijetojnë në trajtime sepse shfaqin karakteristika të ndryshme funksionale nga qelizat e tjera të kancerit dhe janë në gjendje të aktivizojnë mekanizmat e rezistencës që përfshijnë rrugët e riparimit të ADN-së. Fokusi i projektit tim të mbështetur nga AIRC është të studiojë ngjarjet molekulare që përmbajnë qeliza burimore brenda kancerit të gjirit, përgjegjëse për mekanizmat e rezistencës”.

Çfarë mund të bëjmë? Në çdo moshë kontrollin e duhur: 30-40 vjeç vizitë vjetore nga gjinekologu; 40-50 vjeç ekzaminime specifike në rast të familjaritetit; 50-70 vjeç mamografi çdo dy vjet. Panorama.com.al
Postuar nga: M A X
« ne: 20-10-2010, 18:22:24 »

Hormonet rrisin riskun për kancerin e gjirit

Gratë, të cilat marrin ilace me hormone për të zëvëndësuar hormonin estrogjen pas menopauzës rrisin shanset për tu prekur me kancerin e gjirit dhe madje rrezikojnë të vdesin nga kjo sëmundje, thekson një studim i rëndësishëm federal, i botuar sot nga Uashington Post.

Studimi që përfshiu rreth 12 mijë gra për 11 vite radhazi doli në përfundime shokuese, pasi shumica e grave që ishin përdoruese të hormoneve ishin dhe më të prekurat nga kanceri I gjirit, shumë prej tyre dhe në prag vdekjeje, pasi kanceri ishte përhapur dukshëm në shumë pjesë të trupit.

ka gjetur se gratë që morën kombinimin e estrogjenit dhe progestin - shiten si Prempro - kishin më shumë gjasa që të ketë tumore që u shfaq të jetë më e madhe, janë shpesh të vështirë për të trajtuar dhe janë më shumë të ngjarë që të ketë përhapur në nyjet limfatike e tyre. Por më e rëndësishme, rrezikun e tyre i vdekjes shfaq ngritur
Për vite me radhë, doktorët të Federatës për Mbrojtjen e Shëndetit të Gruas kanë rekomanduar femrat të marrin hormone për të evituar simptomat që shkakton menopauza, për të mbrojtur zemrën dhe për të qëndruar pse jo dhe në pamje më të reja.
Por, 8 vjet të shkuara shkencëtarët nisin të dyshojnë se hormonet ishin realisht risk për zemrën e grave dhe për shkaktim të sëmundjes së kancerit të gjirit. Ndërkohë miliona gra ende I përdorim ato me rekomandimin e grave.

Studimi ka gjetur se gratë që morën kombinimin e estrogjenit dhe progestin dhe shiten më pas me emrin Prempro - kishin më shumë gjasa të prekeshin nga tumore që përhapeshin në masë të madhe dhe që shpesh janë të vështirë për tu trajtuar pasi prekin nyjet limfatike. Mbi kokën e tyre qëndron gjithmone rreziku i vdekjes.

Por, duket se alarmi ka funksionuar, në vitin 2002, u mbushën më shumë se 110 milionë receta për hormone, kurse në vitin 2009, numri ra në rreth 40 milionë.
(d.b/BalkanWeb)