×

Kafeina

Kafeina

· 3 · 642

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 16-08-2011, 23:41:08
Kafeina mbron lëkurën nga dielli

Kafeina shërben për të mbrojtur lëkurën nga dëmet e diellit dhe të parandalojë tumorin e lëkurës.
Përfundimin e ka nxjerrë një studim i kryer mbi minjtë dhe i publikuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences.

Kafeina, shpjegojnë studiuesit e Rutger University (SHBA), pengon krijimin e një proteine të quajtur ATR, e cila dëmton ADN-në.

Të modifikuar gjenetikisht, minjtë pa ATR kanë pësuar tumorin e parë tre javë pas minjve normalë. /top channel

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 11-04-2019, 08:34:52
Kafja dhe çaji janë vetëm dy substanca të cilat i konsumojmë për ta marr dozën ditore të kafeinës. Por, çfarë saktësisht i ndodh trurit dhe trupit tonë kur ne konsumojmë kafeinë? Duke filluar nga enët e gjakut e deri te truri, kafeina ndikon në shumë aspekte të trupit tone.

Më poshtë i keni disa prej mënyrave se si kafeina ndikon te ne:
– Fillimisht duhet të keni parasysh se shumica e të rriturve mund t’i konsumojnë deri në 400 miligramë kafeinë në ditë. Një kënaçe Red Bull i përmban rreth 80 miligramë kafeinë.
– Kafeina e përmirëson kujtesën te disa persona

– Kafeina e përmirëson përqendrimin në doza të moderuara, por sasitë e mëdha të kësaj substance mund të kenë efekt të kundërt
– Kafeina i rritë nivelet e acidit në stomak dhe mund të shpijë në ndjenja të mpirjes në gjoks

– Dozat e moderuara të kafeinës mund ta rrisin përkohësisht shtypjen e gjakut
– Kafeina i bllokon molekulat në trurin tonë, të quajtura adenozinë, të cilat na bëjnë të ndihemi të përgjumur

– Duke e bllokuar adenozinën, kafeina e promovon prodhimin e dy simulantëve natyralë: dopaminës dhe glutaminës, të cilat e rrisin disponimin dhe e reduktojnë rrezikun e depresionit

– Disa studime sugjerojnë se kafeina mund ta reduktojë përkohësisht apetitin
– Kur konsumohet, kafeina absorbohet fillimisht nga lukthi. Pas një ore apo dy, ajo futet në enë të gjakut.
http://www.rd.al/2019/04/si-ndikon-kafeina-ne-trupin-dhe-mendjen-tone/