×

Post reply

Emri:
Email:
Titulli:
Ikona e mesazhit:

Verifikimi:
Cfare gjuhe flasin shqiptaret?:

shtyp alt+s per te postuar ose alt+p per ta kontrolluar


Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 28-06-2019, 21:54:36 »

 


Mëlçia është organi më i madh në trup. Ndihmon trupin të tret ushqimin, ruan energjinë dhe eliminon toksinat. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kujdesesh për të. Sot ne do të zbulojmë recetat për 5 pije që duhen konsumuar në mbrëmje për të pastruar mëlçinë nga toksina dhe për të humbur peshë natyrisht.

Çaj kamomili: i njohur edhe si kamomil, është një nga pijet më të mira për natën. Ai gjithashtu ka veti qetësuese për kontrollin e sistemit nervor, heq stresin dhe përmirëson cilësinë e gjumit. Për ta përgatitur atë ju duhet një lugë gjelle lule kamomili dhe një gotë me ujë të ngrohtë.

Ujë me limon: është një pije me veti diuretike dhe pastruese, e cila mbështet funksionin e mëlçisë për shëndet më të mirë. Përdorni vetëm një limon dhe gjysmë gote me ujë të nxehtë.

Xhenxhefil dhe limon: xhenxhefili dhe limon janë kombinimi perfekt për të humbur peshë dhe për të përmirësuar shëndetin. Të dy përbërësit përmbajnë sasi të konsiderueshme të vitaminës C dhe antioksidantë të tjerë që parandalojnë sëmundje të ndryshme dhe përmirësojnë metabolizmin.

Çaj mente: çaji i mentes është një pije e shëndetshme me vlera që përmirësojnë tretjen, sidomos pas vakteve të rënda. Vajrat esencialë të mentes rritin aftësinë e trupit për të eliminuar mbetjet e produkteve, të cilat në rast të kundërt do të akumuloheshin në mëlçi dhe zorrë të trashë. Përgatiteni duke përdorur 20 gram nenexhik dhe një gotë me ujë të ngrohtë.

Ujë tërshëre: përmban sasi të konsiderueshme të fibrave, vitaminave dhe mineraleve, të cilat përmirësojnë tretjen gjatë pastrimit të mëlçisë dhe zorrëve. Ai gjithashtu ka një efekt zbutës që rrit ndjenjën e mirëqenies në gjumë dhe ju ndihmon të humbni peshën duke fjetur. /Revista Psikologjia/
Postuar nga: ßåßy ღ
« ne: 10-06-2019, 21:59:49 »

Ginger is the best
Postuar nga: M A X
« ne: 09-06-2019, 21:39:16 »

Pija magjike që largon toksinat e trupit
 

Mënyra e keqe e jetesës dhe konsumimi i ushqimeve të pashëndetshme shpijnë në akumulimin e panevojshëm të shumë helmeve në trup.

Këto toksina padyshim se janë të dëmshme për neve dhe i pengojnë proceset normale të trupit.
Megjithatë, ekspertët tregojnë se ka mënyra natyrale se si mund t’i largoni këto toksina nga trupi dhe të përfitoni shumë.

Disa prej përfitimeve që i keni nga largimi i toksinave nga trupi janë:
– Rritja e disponimit
– Zvogëlimi i rrezikut të kancerit në zorrë

– Lirimi nga gazi, dhimbjet dhe fryrja e barkut
– Ndihmon në humbje të peshës
– E forcon sistemin e imunitetit

– I rritë nivelet e energjisë
Më poshtë e keni një recetë për pastrimin e zorrëve.

Përbërësit:
– Gjysmë gote ujë
– Gjysmë luge çaji kripë deti
– Një lugë gjelle lëng xhenxhefili

– Një gotë lëng molle
– Dy lugë gjelle lëng limoni

Instruksionet:
Në një pjatë, përzieni të gjithë përbërësit (përveç kripës) dhe i nxehni. Kur fillojnë të dalin fluska, largojeni nga nxehja dhe vendoseni në një gotë.

Shtojani kripën dhe përziejeni prapë.
Pijeni një gotë të këtij ilaçi çdo mëngjes në stomak të zbrazët dhe sigurohuni që gjatë ditës të pini mjaftueshëm ujë.

VËREJTJE: Para se të konsumoni çfarëdo recete të mjekësisë alternative, është e rekomandueshme të konsultoheni me doktorin paraprakisht. /rd.al