×

Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm

Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm

· 1 · 653

  • Postime: 7034
  • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 20-03-2013, 09:54:40
-Vuan nga zemra dhe je vetëm dhe mendimi i parë është, nëse më zë një atak kardiak, si të shpëtoj?
Është një mënyrë, mësojeni!.

Sipas kardiologeve, nëse një person që vuan nga zemra ndjen që rrahjet i janë çrregulluar, atëhere ai ka vetëm 10 sekonda për të vepruar para se të humbë vetëdijen.

Personi duhet të marrë frymë thellë dhe më pas të kollitet fuqishëm. Cdo frymëmarrje duhet të jetë e thellë dhe duhet marrë para cdo kollitje. Më pas kollitja që do pasojë duhet të jetë e fuqishme, sikur do përpiqet të prodhojë pështymë nga fundi i grykës, nga brendësia e gjoksit.
Kjo duhet përsëritur cdo 2 sekonda, një frymëmarrje, një kollë, derisa rrahjet e zemrës të normalizohen.

Frymëmarrja ndihmon që ju të ushqeheni me oksigjen mjaftueshëm, kurse kollitja fut zemrën në punë duke bërë që gjaku të nisë sërish qarkullimin.
(d.b/BalkanWeb)
 

Djathi - jo vetem i shijshem, por dhe i shendetshem

Nisur nga M A XRubrika Tryeza

Postimi i fundit 25-03-2020, 19:14:43
nga M A X
Jo vetëm modë ne TV Klan

Nisur nga InfoZRubrika Televizion

Postimi i fundit 03-03-2020, 19:25:59
nga InfoZ
…Rama, vetëm fasadë…

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 18-04-2019, 10:27:56
nga M A X
Edhe kuajt dine te jene te embel...jo vetem macet e qente

Nisur nga M A XRubrika Imazhe

Postimi i fundit 09-04-2019, 18:02:42
nga Ωμέγα
Era Istrefi dëshiron të këndojë vetëm shqip

Nisur nga M A XRubrika Muzika

Postimi i fundit 06-04-2019, 00:13:26
nga M A X