×

Sondazh

Qendrimi juaj ndaj vaksinave

Sigurisht qe jam PRO
4 (100%)
Jam kategorikisht KUNDER
0 (0%)
Mendoj se disa vaksina jane te nevojshme dhe disa te panevojshme
0 (0%)

Numri i anetareve qe votuan: 4

Vaksinimi i femijeve - Pro apo Kunder?!

· 9 · 149

Vaksinimi i femijeve - Pro apo Kunder?!

· 9 · 149

 • Postime: 22572
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 19-03-2019, 18:51:12
Qe vaksinimi sjell imunitet ndaj semundjeve eshte tashme e provuar shkencerisht dhe nuk ka nevoje te diskutohet.
Megjithate qe ne fillimet e metodes se vaksinimit per te parandaluar semundjet ka pasur individe ose grupe qe e kane mohuar efektin pozitiv, madje pretendohet fuqishem se ato jane te demshme per shendetin e njeriut. Vitet e fundit paradoksalisht keto individe jane shtuar dukshem dhe si rezultat kemi dhe nje rishfaqje dhe riperhapje te semundjeve qe ishin konsideruar te zhdukura, ose ishin harruar nga memoria kolektive.
Ka ketu nga ata qe jane kunder vaksinimit te femijeve?

Nje teme me interes: A shkaktojne vaksinat autizem? lexoni: https://www.zerion.net/shendeti/autizmi/msg1150216/#msg1150216
« Editimi i fundit: 13-10-2019, 23:45:02 nga M A X »

 • Postime: 6711
 • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 24-03-2019, 11:44:54
Pro edhe qe cke me te.
Ne Austri u be muajt e fundit teme e forte diskutimi: Vaksinimi apo mos vaksinimi i femijeve. Shkak u be perhapja ne mas e semundjes se Fruthit, ku i infektuan shumë foshnje. Këtu numri i personave qe jane kunder vaksinimit eshte i larte ndaj dhe semundja i perhap shume ndjeshem e ceshtja u be alarmante.
Tashme  për rregjistrimet ne kopshte e shkolla kerkohet dhe libreza e vaksinave.

P.s Si është çështja e fruthit ne Shqiperi, se do vij me bebe une 😍 Bebet faksinohen kunder fruthit sapo mbushin 11 muaj.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#2 ne: 24-03-2019, 20:39:02
Sipas statistikave doli qe brezi 80 - 90 nuk eshte vaksinuar dhe pati nje virus ne mas ,para ca kohesh
Femijet vaksinohen sigurisht , por epidemi jane ,garanci nuk kane.

 • Postime: 6711
 • Gjinia: Femer
erlehta
#3 ne: 24-03-2019, 21:42:03
Zoti na ruajt 😊

 • Postime: 1574
 • Gjinia: Femer
Parloté
#4 ne: 10-05-2019, 19:10:57
Kam qenë kundër vaksinimit para shumë vitesh. Por jam e kënaqur që lejova fëmijë e mi të vaksinohen dhe kam kaluar me pak vështirësi periudhat e zakonshme të DI-TE-KI-POL.
Debate të njëjta ka edhe këtu, por ende nuk është vendosur nëse vaksinimi i fëmijëve do të jetë i obliguar ligjërisht.

 • Postime: 22572
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#5 ne: 06-06-2019, 08:17:51
@Parloté cfare te bente atehere te ishe kunder vaksinimit dhe cfare te beri te ndryshosh mendim?

 • Postime: 1574
 • Gjinia: Femer
Parloté
#6 ne: 06-06-2019, 15:23:41
Max, kanë kaluar shumë vite (afë 20) po me sa e kujtoj kam qenë gjithmonë kundër medikamenteve, e ndoshta edhe fakti se fëmija nuk është i sëmurë në ato momente. Pastaj edhe njohuri jo të mjaftueshme, përvoja të këqija në fëmijëri....

Mendimi im u ndryshua nga konsultimet e ti themi mamitë se nuk e di ky profesion a egziston te trojet shqiptare (janë infermiere të specializuara që ndjekin fëmijën prej shtatzanisë deri kur të përfundojë shkolla fillore). Dhe jam e kënaqur me vendimin se kam patur vetëm përfitime. Ju a rekomandoj edhe prindërve të tjerë. :perqafim

 • Postime: 6711
 • Gjinia: Femer
erlehta
#7 ne: 06-06-2019, 15:49:01
A ofrohet ne Shqipëri vaksina kunder neningokokkut
Ketu tek ne është çështja e vazhdueshme sepse  ky lloj vaksinimi nuk eshte ne librezen e vaksinave e kush do e paguan privat. Nenat jane ne dileme, pse kjo vaksine  e rëndësishme nuk është ne libreze dhe shumica nuk i vaksinojne femijet e tyre. E ne shume vende te tjera po e niejta gje.Mesa kam dëgjuar vetem Britaniket e kane ne libreze.

 • Postime: 1574
 • Gjinia: Femer
Parloté
#8 ne: 07-06-2019, 00:32:21
Edhe danezët e kanē. Ofrojnë edhe vaksinën Human papillomavirus (HPV) për vajzat prej moshës 12 vjeçe.