Shfletuesit

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Firefox, Internet Explorer, Opera si dhe shfletuesit e tjere.

erlehta
23-05-2012, 01:16:56

Përfundon hegjemonia e “Internet Explorer”

Për herë të parë në historinë e internetit, “Google Chrome” është browser më i preferuar në botë, ndërsa ka lënë pas aplikacionin e “Microsoft”, “Internet Explorer”. Të dhënat analitike të një shërbimi të specializuar treguan se në datat 14-20 maj, Chrome ka qenë në mënyrë konstante programi më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-12-2011, 09:16:14

Mozilla zgjeron partneritetin e kërkimit me Google

Mozilla ka zgjeruar partneritetin e saj të kërkimit me kompaninë Google, të paktën edhe për tre vjet të tjera.Sipas kushteve të marrëveshjes, Google do të vazhdoj të jetë kërkues aktual për shfletuesin Firefox. Kushtet financiare të marrëveshjes mes këtyre dy kompanive nuk janë bërë publike.Marr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2011, 16:38:13

API e HTML 5 për ekran të plotë në Firefox Nightly

Mbështetja për API-në e HTML në ekran të plotë ishte lajmëruar së fundi në versionin nightly të Firefox. Ai ua mundëson aplikacioneve të uebit që ta nyjëzojë shfletuesin në ekran të plotë dhe ta shtrijë një element të një faqeje të vetme për ta mbushur paraqitjen e përdoruesit.Veçoria do të jetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2011, 17:05:47

Opera lëshon 11.60 Beta

Gjatë javës, Opera e ka lëshuar për shkarkim versionin e ri të Opera 11.60, i cili përfshin HTML5, mbështetje për mikro-data si dhe ECMAScript 5.1.Opera 11.60 beta përfshin edhe funksionin e ri i cili është kompatibil me HTML5, i cili mundëson funksionalitet më të mirë për zhvilluesit, si dhe in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-11-2011, 12:04:27

Firefox 8 i gatshëm për shkarkim

Shkarkojeni Firefox 8 sot, një ditë përpara se që është bërë planfikimi për lëshim zyrtar më 8 nëntor.Është normale për versionin e ri të Firefox që të jetë i gatshëm për shkarkim në serverët FTP të organizatës Mozilla përpara se të bëhet lëshimi zyrtar dhe Firefox 8 nuk përjashtohet. Ky version...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2011, 16:36:14

Internet Explorer zbret nën nivelin e 50 % të përdoruesve

Chrome dhe Safari janë më të përdorur nga smartphone dhe tablet, sipas Netmarketshare.com kjo ul në përqindje përdoruesit e software-it të Microsoft, që për herë të parë prej dhjetë vjetësh zbret nën nivelin e 50 % të përdoruesve të software-ve për internet.Mbetet gjithnjë programi më i përdorur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2011, 23:27:40

Hapni faqet në HTTPS me Firefox

Shfletimi nëpër një rrjet të sigurtë është diçka që, me siguri, sedo të donit ta bënit. Zakonisht, faqet happen përgjatë protokolit HTTP dhe përgjatë atij HTPPS edhe nëse është i gatshëm. Në mesin e shumë rrugëve për ta hapur një uebfaqe përgjatë protokollit HTTPS, shtojcat janë për shfletues ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-10-2011, 23:24:28

Mozilla arnon 11 vrima të Firefox

Gjatë javës së kaluar, Mozilla arnoi 11 vrima në versionin për desktop të shfletuesit Firefox, kur edhe u bë lëshimi i verisonit 7.Ndërmarrja ka marrë mjaft kritika për shkak të periudhës së shkurtër ku edhe bëhet lëshimi i çdo version të ri të shfletuesit Firefox. Firefox 7 paraqet përditësimin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2011, 15:57:41

Firefox 6

Versioni 5 ishte lëshuar më 20 korrik, ndërsa tani ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 17:10:06

IE9 kryeson për mbrojtje kundër sulmeve keqdashëse

Microsoft ka filluar javën e fushatës së vet PR (Mardhëniet me Publikun) duke e theksuar një studim që e paraqet shfletuesin e vet Internet Explorer 9 në vendin e parë.Studimi, i kryer nga grupi i pavarur NSS, kreu një test në mbrojtjen e sulmeve keqdashëse në mesin e pesë shfletuesve më të njoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2011, 15:57:11

Firefox do të kërkojë leje për instalim të shtojcave

Mozilla do t’i pyes përdoruesit nëse ata duan të lejojnë instalimin e shtojcave, së bashku me daljen e versionit të ri të shfletuesit Firefox.Shtojcat janë të njohura për përdoruesit e shfletuesit Firefox, por Mozilla ka pasur probleme gjatë të kaluarës me shtojca të atilla të palës së tretë që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2011, 03:12:28

Cili “Browser” është më i shpejti?

Studiues kanë analizuar një sasi të madhe informacioni, për të përcaktuar se cili “browser” (programi që përdorim për eksplorimin e internetit) është më i shpejti. Të dhënat u mblodhën gjatë një muaj në 200 faqe interneti, me 1.86 miliard matje individuale. Studimi nxori fitues Google Chrome. Në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-08-2011, 14:36:35

Uebshfletuesit e hapur tani kryesojnë

Sipas statistikave të reja, uebshfletuesit e hapur tani përbëjnë shumicën e atyre që lundrojnë në ueb, ndërsa Firefox është kaluar nga shfletuesit WebKit.Ashtu siç është lajmëruar nga Peter Beverloo nga Google, numrat e muajit korrik për StatCounter tregojnë që Firefox dhe Chrome, të kombinuara,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2011, 05:09:38

Google Chrome kalon Firefox-in në Britani

Sipas ndërmarrjes Statcounter, që merret me statistika në ueb, uebshfletuesi Chrome, nga Google, tani është shfletuesi i dytë më i popullarizuar në Britaninë e Madhe.Shpërndarja e shfletuesit Chrome ka shënuar një rritje në mbarë botën, por në Britaninë e Madhe, shfletuesi i Google ka pasur një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 11:08:11

Riktheni dritaret e hapura së fundi në Firefox

Shfletuesi Firefox mund të quhet si mjaft i dobishëm për shkak të shtojcave të shumta që i ka dhe i ofron. Këto shtojca ndihmojnë në kryerjen e shumë punëve në ueb. Tani, në këtë artikull, do të shihni një shtojcë e cila ju ndihmon që t’i rihapni dritaret apo tabet që i keni hapur përpara se shf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-07-2011, 17:03:15

Youtube, Nvidia dhe Mozilla sjellin 3D teknologjinë tek shfletuesit

3D teknologjia filloi dalë ngadalë të afrohet nga kinematë tek shtëpitë tona. Mozilla, NVIDIA dhe Youtube njoftuan partneritet, qëllimi i të cilës është të mundësohet 3D video përmes HTML 5. Kuptohet këto video tani për tani mund të shikohen vetëm në Firefox 4 dhe do të jenë në dispozicion vetëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2011, 13:12:41

Shqiptarët të marrosur pas Google Chrome

Nuk është më sekret se shfletuesi (browser) i Google, Kromi (Chrome) përdoret në përqindje dramatike të ndryshme në vende të ndryshme. Chrome tashmë është më i përdoruri një në katër vende. Në rang global Chrome përdoret nga 21.8% ndërsa Firefox 28.2% kurse Internet Explorer 42.6%.Preferencat pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 00:38:19

Google Chrome 12 me veçori të reja

Chrome është një shfletues shumë i mirë i ndërtuar nga Google. Që kur u paraqit për herë të parë, Chrome ka sfiduar denjësisht shfletuesit e tjerë si Internet Explorer, Firefox, Safari dhe Opera. Me një paraqitje të thjeshtë dhe të çelët, Chrome është mjaft i përshtatshëm për t’u përdorur për sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-06-2011, 16:41:52

Antivirusi fals vë në cak Firefox-in

Përdoruesit e Firefox janë vënë në cak të një mashtrimi të ri që tenton të ngarkojë PC’n e përdoruesit me një antivirus fals duke përdorur një version mjaft bindës të faqes Windows Update.Mashtrimet prej antiviruseve false janë mbretëri në vete, dhe ata që përdorin faqe mashtruese janë të llojev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-05-2011, 00:11:32

Këmbyes Gjuhe për Firefox

Brenda një muaji që nga hedhja në qarkullim, Firefox 4 është shkarkuar, deri në këtë çast, mbi 97 milionë herë në gjithë botën dhe në gjithë gjuhët që qarkullon. Sipas statistikave të Mozilla-s, në Shqipëri Firefox 4 është shkarkuar deri më sot mbi 69 mijë herë. Në shkarkimet brenda Shqipërisë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
26-04-2011, 10:43:47

5 ueb-aplikacione të thjeshta që do të ju kursenin kohë

Është bërë shumë për ndërtimin e aplikacioneve të shkëlqyeshme për celularë dhe tableta që ua mundësojnë përdoruesve rritjen e prodhimtarisë. Le të shohim disa aplikacione që do të mund të ju ndihmonin gjatë punës tuaj në tavolinë, mbase edhe në një uebshfletues.Në mesin e shumë gjërave, aplikac...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:31:21

Internet Explorer 10 vetëm për Windows 7 dhe Windows 8

Një nga “veçoritë” e vogla të cilat janë përfshirë në vëzhgimin që i është bërë shfletuesit Internet Explorer 10 tregon që mbështetja për sisteme operative është zvogëluar: ky version i këtij shfletuesi do të mund të instalohet vetëm në Windows 7, duke mos ua mundësuar përdoruesve në Windows XP ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:22:13

Firefox 4 shkarkohet më shumë se 5 milion herë brenda 24 orëve të para

Sipas rezultateve zyrtare të Mozilla, Firefox 4 është shkarkuar më shumë se 5 milion herë brenda më pak se 24 orëve të para prej se është paraqitur në treg.Momentalisht, matësi është duke treguar një shifër prej 9,737,000 shkarkime që po rritet vazhdimisht gjersa po shkruaj këtë artikull, dhe ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2011, 07:43:05

Pse Internet Explorer 9 nuk mund të bëhet i pari?

Internet Explorer 9 do të lëshohet zyrtarisht të hënën, më 14 mars. Microsoft ka qenë i suksesshëm, por ka pësuar rënie të aksioneve në tregun e përgjithshëm të shfletuesve. E vërteta është që nuk ka mundësi që Internet Explorer 9 të jetë po aq i suksesshëm sa IE8.Internet Explorer 9 është një u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2011, 01:11:40

Mozilla paraqet Firefox 4.0 RC

Fondacioni Mozilla ka lëshuar versionin e parë 4.0 për kandidatët testues, RC duke përfunduar një cikël të beta zhvillimit të mundishëm dhe të gjatë për shfletuesin.“Ky RC përfaqëson atë çfarë skuadra zhvilluese mendon që është një shfletues i përfunduar”tha drejtori i departamentit të zhvilli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2011, 01:11:00

5 arsye pse ju duhet të përdorni Internet Explorer 9

Është zyrtare: Internet Explorer do të paraqitet të hënën, më 14 mars. Nëse ju jeni duke përdorur Internet Explorer 8, jeni një nga ata që ende përdorin IE6, ose ju madje jeni duke përdorur ndonjë shfletues tjetër si Chrome ose Firefox -- këtu janë disa arsye që mund të ndikojnë në krijimin e nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2011, 14:01:18

Google paraqet një version të ri të Chrome

Google gjatë ditës së martë ka paraqitur një version të ri dhe të përfunduar të shfletsesit të saj të shpejtë Google Chrome.Versioni më i ri i Chrome premton një trajtim shumë më të shpejtë dhe reagues të softuerit që punon brenda ueb shfletuesit. “Ne kemi kuptuar se shpejtësia nuk ka të bëjë ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 11:29:42

Microsoft dëshiron që të mos përdoret Internet Explorer 6

Si duket, Microsoft është lodhur nga përdoruesit që ende përdorin Internet Explorer 6. Kjo mund të vërehet edhe nga kërkesa që Microsoft po u bën zhvilluesve që të fillojnë fushatën duke shtuar një shirit standard në faqet e tyre që do të paraqitet për përdoruesit që janë duke e shfletuar atë fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 10:30:21

Flock

Në shikim të parë Flock është vetëm edhe një shfletues i internetit. Megjithatë, bëhet fjalë për shfletuesin e parë i cili është krijuar për të ofruar qasje të lehtë dhe të thjeshtë në rrjetet për shoqërim online. Ai mundëson qasje të drejtpërdrejt në shërbimet del.icio.us e Flickr, e përdoruesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
24-02-2011, 12:30:39

Lëshohet versioni i ri i Firefox 4 për Android

Firefox 4 për Android dhe pajisjet Nokia Maemo, është tani i gatshëm në një version beta që ka bërë hapa të mëdhenj drejt qëndrueshmërisë dhe punës.Skuadra e celularëve ka gërshetuar përvojat me versionet e mëhershme të shfletuesit Firefox për celularë, kështu që përmirësimet dhe arnimet e vrima...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
11-01-2011, 12:03:22

Për herë të parë në histori, Firefoxi më i shfrytëzuari

Kaliforni, 7 janar - Të paktën, sipas një burimi, Firefoxi ka tejkaluar Internet Explorerin në Evropë. Të dhënat e StatCounter tregojnë që gjatë dhjetorit Firefoxi ka gjeneruar 38.11 për qind qarkullim në krahasim me 37.2 për qind sa ka krijuar Internet Exploreri, dhe ka ndodhur ndryshimi i parë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
11-01-2011, 11:13:52

Google prezanton shkurtuesin e saj te URL

Goo.gl, URL Shortener Google nisur dhjetorin e kaluar, është tani në dispozicion të publikut dhe mund të përdoret për ndonjë lidhje në Web. Google i kushton shume rendësi stabilitetit (afër (100% uptime që nga nisja), sigurisë (Google ka shtuar zbulimin automatik spam, i njëjti filtrim në dispoz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 12:20:11

Shfletim më i rehatshëm me Firefox 3

Firefox 3, pas një pritjeje bukur të gjatë, kohë më parë është përfunduar dhe është lëshuar për shpërndarje. Pos dukjes së rifreskuar, në të mund të gjenden edhe shumë opsione të reja të cilat e bëjnë shfletimin e internetit më të rehatshëm.Do t’i përmendim pesë risi të cilat sigurisht do t’ju h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2010, 20:19:58

Google Chrome ka 120 milionë përdorues

Kompania Google ka njoftuar se shfletuesi i saj i internetit Google Chrome ka 120 milionë përdorues. Kjo shifër është 50 milionë përdorues më shumë sesa para shtat muajsh, është thënë në konferencën e djeshme për shtyp, transmetojnë agjencitë e huaja të lajmeve.Shfletuesi Google Chrome është lan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
31-10-2010, 23:46:26

Përditësim sigurie për Firefox

Mozilla ka lëshuar Firefox 3.6.12 në të cilin është përmirësuar lëshimi i sigurisë i cili mundëson ekzekutimin e kodit burimor në kompjuterin e përdoruesit.Në Firefox 3.6.12 është arnuar një lëshim i cili në Mozilla e kanë cilësuar si kritik, e sulmuesit potencial i mundëson ekzekutimin e kodit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 23:45:53

Opera Mini me 71 milionë përdorues në shtator

Opera Mini edhe një herë ka rritur bazën e përdoruesve të saj, shfletuesi mobil i internetit në shtator të këtij viti është shfrytëzuar nga 71 milionë njerëz.Në krahasim me muajin gusht, rezultati është për 7.1% për qind më i mirë, e në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, këtë sht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
22-10-2010, 09:05:07

Google lanson Chrome 7

Google ka lansuar versionin më të ri të shfletuesit të saj në internet, Google Chrome 7, i cili vjen me përmirësime të shumta, eliminim të “krimbave” dhe funksione të reja.Versioni i fundit i këtij shfletuesi kryesisht fokusohet në rregullimin e qindra problemeve, bashkë me disa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
16-09-2010, 09:07:38

Microsoft lanson Internet Explorer 9

Microsoft edhe zyrtarisht e ka lansuar versionin e ri të shfletuesit, Internet Explorer 9, për të cilin kompania thotë se do ta “zbukurojë web-in”.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: iTech, olti

Shkarkohen dy miliardë shtojca për Firefox

iTech
27-07-2010, 01:20:34
FF Rocks
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-07-2010, 02:00:29

Google Chrome i dyti në Shqipëri

Google Chrome siç duket qysh prej vitit të kaluar ka qenë duke përjetuar rritje të vazhdueshme të pjesëmarrjes në tregun e Shqipërisë, dhe gjatë fillimit të këtij viti ka arritur të kalojë Internet Explorer-in dhe të kalojë në vendin e dytë. Kurse tani ka rreth 35 për qind të tregut.Bazuar në st...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe