Firefox do të kërkojë leje për instalim të shtojcave - Shfletuesit

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Firefox do të kërkojë leje për instalim të shtojcave

· 1 · 435

Firefox do të kërkojë leje për instalim të shtojcave

· 1 · 435

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 15-08-2011, 15:57:11
  Mozilla do t’i pyes përdoruesit nëse ata duan të lejojnë instalimin e shtojcave, së bashku me daljen e versionit të ri të shfletuesit Firefox.
  Shtojcat janë të njohura për përdoruesit e shfletuesit Firefox, por Mozilla ka pasur probleme gjatë të kaluarës me shtojca të atilla të palës së tretë që kanë pasur probleme me siguri, ose që instaloheshin pa lejen e përdoruesit.

  “Këto shtojca të instaluara nga palë të treat paraqesin një numër të problemeve: ato mund të ngadalësojnë hapjen dhe ngarkimin e faqes në Firefox, ato çrregullojnë ndërfaqem me shirita që zakonisht janë të papërdorshëm, ato ngecin në përshtatshmëri dhe përditësime të sigurisë, dhe më e rëndësishmja, ato largojnë nga përdoruesit kontrollin e shtojcave të tyre” shkruajti menaxhuesi i shtojcave, Justin Scott, në blogun e Mozilla-s.

  Për të luftuar problemin, Firefox 8 do të ketë dy veçori.

  “Nëse Firefox fillon dhe gjen që program tjetër ka instaluar një shtojcë. Firefox do ta ndalojë shtojcën derisa përdoruesi të mos e pikërisht atë zgjedhë si shtojcë,” tha Scott. “Përdoruesit që duan funksionalitet të ofruar nga shtojcat e palës së tretë të instaluara munden lehtësisht që të lejojnë instalimin, derisa përdoruesit që nuk duan mund ta anulojnë ose ta injorojnë nxitjen” për të instaluar shtojcën.

   Mozilla pritet që Firefox 6, nesër do të lëshojë shfletuesin e ri, me lidhjet tanimë të postuara online./pcworldalbanian

  Temat e fundit