Këmbyes Gjuhe për Firefox - Shfletuesit

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Këmbyes Gjuhe për Firefox

· 1 · 556

Këmbyes Gjuhe për Firefox

· 1 · 556

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 05-05-2011, 00:11:32
  Brenda një muaji që nga hedhja në qarkullim, Firefox 4 është shkarkuar, deri në këtë çast, mbi 97 milionë herë në gjithë botën dhe në gjithë gjuhët që qarkullon. Sipas statistikave të Mozilla-s, në Shqipëri Firefox 4 është shkarkuar deri më sot mbi 69 mijë herë. Në shkarkimet brenda Shqipërisë përqindjen më të madhe e zë versioni në Anglisht. Pas tij vjen versioni në Shqip, ai në Italisht dhe në Greqisht.

  Shumica e përdoruesve punojnë me të duke e pasur ndërfaqen në një gjuhë të vetme. Për t’u kujdesur për rastet kur një gjuhë e vetme nuk i plotëson nevojat, fjala vjen, nëse dëshironi që fëmija juaj të përdorë Firefox-in në Frëngjisht apo Esperanto, ka një shtesë të quajtur Quick Locale Switcher që zgjidh punë. Shtesa, e përkthyer në Shqip, mund të përdoret si për ndërrimin e ndërfaqes, ashtu edhe për ndërrim parametrash që lidhen me një gjuhë të caktuar. Si shembull për rastin e dytë, mund të sillet ndryshimi i fjalorit që përdoret për kontroll drejtshkrimi të tekstit të dhënë në fusha tekstesh që nga brenda Firefox-it. Nëse shkruani në një blog Shqip, ju duhet kontrolli për Shqipen. Nëse më pas merrni pjesë në një forum në Gjermanisht, të themi, keni nevojë për kontrollin e Gjermanishtes.  Qoftë ndërrimi i gjuhës së ndërfaqes, qoftë ai i parametrave të lidhur me një gjuhë të dhënë, lypin instalimin jo thjesht të QLS-së, por edhe të fjalorëve dhe paketave gjuhësore për një gjuhë të dhënë. Këtë mund ta bëni kollaj duke zgjedhur prej kësaj liste. Pas instalimit të shtesës, në cepin e poshtëm djathtas do të shihni një ikonë flamuri. Klikimi mbi të do të hapë një menu që ju lejon zgjedhjen e gjuhës që dëshironi, mes atyre që keni të instaluara.

  Më tej, mundeni që të përcaktoni cilën gjuhë të përdorë programi kur jeni në një site të dhënë dhe kështu ndërrimi i gjuhës të bëhet vetvetiu pa ndërhyrjen tuaj:  Kombinimet gjuhë ndërfaqeje dhe parametra gjuhe mund të jetë nga më të ndryshmet. Një shembull mund ta shihni më poshtë:  Në një rast si ky më sipër mund të shtoni një koment në Italisht duke bërë kontrollin e tij, pa i ndërruar Firefox-it gjuhën e ndërfaqes që, siç shihet, është ajo Anglisht.

  Burimi: http://blogu.programeshqip.org/2011/04/kembyes-gjuhe-per-firefox/

  Temat e fundit