Prodhuesit e shfletuesve të internetit ankohen në Windowsin e ri - Shfletuesit

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Prodhuesit e shfletuesve të internetit ankohen në Windowsin e ri

· 1 · 386

Prodhuesit e shfletuesve të internetit ankohen në Windowsin e ri

· 1 · 386

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 15-05-2009, 07:00:21
  Prodhuesit e shfletuesve të internetit ankohen në Windowsin e ri

  Kompania Microsoft për disa vjet rresht Bashkimit Evropian i paguan gjoba të mëdha për shkak të mënyrës se si janë programuar disa nga aplikacionet e saj, siç janë Windows Media Player e Internet Explorer, në pozita imponuese brenda sistemit të saj operativ Windows. Duket se as Windows 7 nuk do të jetë pa telashe të tilla.

  Nga Mozilla, prodhuesi i shfletuesit të dytë më të popullarizuar, atij Firefox, janë ankuar se Windows 7 sërish i jep përparësi të padrejtë shfletuesit të internetit Internet Explorer nga Microsoft. Akuza të ngjashme dëgjohen edhe tabori i Operas, e cila që një kohë i ankohet Komisionit Evropian për shfletuesin IE të Microsoftit dhe pozitën e tij të imponuar brenda sistemeve operative Windows.

  Microsoft kishte paralajmëruar se Internet Explorer do të mund të çinstalohet lehtë nga Windowsi i ri, mirëpo, së paku tani për tani, nuk duket të jetë edhe aq thjesht.

  Gjiganti softuerik nga Redmond muajin e ardhshëm do të duhet t’i përgjigjet pyetjeve të Bashkimit Evropian në lidhje me pozitën e tij monopoliste, derisa për akuzat aktuale të Mozillas e Operas nuk kanë pasur komente.

  www.mozilla.org
  www.opera.com
  www.microsoft.com
  http://www.telegrafi.com/?id=8&a=1266

  Temat e fundit