×
Hyrja
Profili

Rubrike per diskutime akademike rreth shkencave dhe teorive politike.

20181215_060526-620x350.jpg
M A X
ne: 15-09-2019, 00:28:26
Pas 3 dekadash tranzicion, a do i shpëtojë Shqipëria “kurthit të nënzhvillimit?”

Shkencat Politike

Prof. Asoc. Dr. Selami Xhepa, doktor në shkencat ekonomike në Universitetin e Tiranës ka kryer një numër kualifikimesh post doktorale në tematika të vecanta në universitete prestigjioze, si në Purdue University, Indiana, John Keneddy School of Government, Harvard University, IMF Institute. Z...
Pergjigje nga: inteligjent1, Mishel Forever
Gjeopolitike


erlehta
ne: 30-04-2012, 00:55:24
Pushteti krijon varësi si kokaina

Shkencat Politike

Për shumë diktatorë apo njerëz të tjerë të fuqishëm, pushteti është shndërruar në diçka pa të cilën jeta e tyre është e pakonceptueshme. Sipas studimeve të një grupi shkencëtarësh, ky vlerësim nuk është vetëm figurativ, por real, pasi pushteti është në gjendje të korruptojë në mënyrë biologjike....

M A X
ne: 06-02-2012, 00:00:22
Politikë dhe internet: Çfarë ndryshon

Shkencat Politike

Gjatë rrjedhës së historisë, institucionet e politikës janë varur në masë të madhe nga proceset e informimit dhe të komunikimit. Njerëzit marrin vendime në funksion të stimujve të informacionitPolitika e vonuar në epokën e internetitPolitikë dhe internet: Çfarë ndryshonGjatë rrjedhës së historis...

M A X
ne: 25-12-2011, 22:51:32
Lotët e diktaturave

Shkencat Politike

Nji pjesë e madhe e Perëndimorëve nuk po kuptonin asgja këto ditë tue pa koreano-veriorët e mjerë që po zhguleshin në váj për Kim Jong-Il, diktatorin që i detyronte mos me vdekë, tue mbajtë frymën gjallë veç me pak oriz, bishta purrish e çaj pa sheqer (për me luftue diabetin, sëmundje kapitalist...M A X
ne: 13-06-2011, 23:20:36
Revolucioni: Një definicion

Shkencat Politike

Revolucione moderneJohn Foran*Që nga lufta civile në Angli në shekullin 17, fjala "revolucion" ka rritur shpresat e shumë njerëzve për një botë më të mirë, duke "fituar" njëkohësisht armiqësinë e të kamurve dhe frikësuar të fuqishmit. A është kjo ende e vërtetë sot, pas Luftës së Ftohtë, me ardh...

M A X
ne: 21-03-2011, 13:56:37
Pasojat e krizës së mediave gjeneraliste

Shkencat Politike

Është një fakt i njohur se shkalla e penetrimit të mediave te publiku shqiptar është e dobët. Këtu është më e matshme ngjarja kur flitet për mediat e shkruara. Vetëm një pjesë e vogël e publikut të disa qendrave urbane, kryesisht në Tiranë, konsumon informacionin e ardhur nga shtypi i shkruar. P...

M A X
ne: 12-03-2011, 01:35:42
Revolucionet dhe ideja për ndryshim

Shkencat Politike

Nisën me Tunizinë, vazhduan me Egjiptin, janë përshkallëzuar shumë keq në Libi dhe janë përhapur shumë shpejt në një rajon shumë të gjerë në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut. Këto janë revolucionet që synojnë ndryshiminRevolucionet dhe ideja për ndryshimNga Redin HafiziNi...M A X
ne: 30-09-2010, 12:47:48
Guidë për një parti bashkëkohore

Shkencat Politike

Guidë për një parti bashkëkohorePërvoja e Barack Obama na mëson një mënyrë të re të të bërit politikë nëpërmjet një pjesëmarrjeje të decentralizuar dhe një modeli të ri partie që ndërvepron me shoqërinë.Nuk ka dyshim se përvoja politike e Barack Obama përfaqëson deri më tani in...

Berni
ne: 24-09-2010, 15:37:55
Dhuna nihiliste e së majtës

Shkencat Politike

Nga Alba KepiNdërsa kriza e arsyes përparon dukshëm në skenarin politik të së majtës, forma dhune nihiliste “të frikshme” dekorojnë edhe skenarin social-kulturor të eksponentëve të saj. Është një lloj dhune që manifestohet nën akte totalitare, pa sens, që dhuron gjithçka gratis. Është një nihili...

Berni
ne: 28-07-2010, 00:44:16
Shteti dhe pushteti

Shkencat Politike

Nga pikëpamja e shkencës të së drejtës publike shteti dhe pushteti (qeveria) janë koncepte me shumë ndryshime nga njëri-tjetri. Kur një shtet njihet ndërkombëtarisht apo njihet nga një grup i caktuar shtetesh, do të thotë se me këtë veprim realizohet njohja e formës së organizimit politik të një...


M A X
ne: 19-05-2010, 01:21:09
Metamorfoza e politikës së sotme

Shkencat Politike

Një intervistë me Danilo Zolo: Në këto shoqëri menaxhimi i pushtetit politik duhet t'u besohet elitave të specialistëve, ndërsa publikut gjenerik të qytetarëve të privuar nga dijet shkencore, mund t'i rezervohet detyra e zgjedhjesMetamorfoza e politikës së sotme-Shumë fenomene...

M A X
ne: 25-04-2010, 00:31:54
Shkërmoqja e shtetit social

Shkencat Politike

 Në skenarin e ri punësimi dhe shteti social rezultojnë në këtë pikë aq të ndërlidhur sa ta bëjnë të kotë çdo tentativë zgjidhjeje që nuk synon të integrojë politikat e punës me ato të sigurisë socialeShkërmoqja e shtetit socialKur në vitin 1989 shembej Muri, nyja e ristrukturim...

Pergjigje nga: boku, erlehta, titi10
Zgjedhjet !
*

Berni
ne: 12-01-2010, 15:04:35
Fashizmi dhe leninizmi: Orientime për analizën e krahasuar

Shkencat Politike

Teoria e prirur për të demonstruar se leninizmi dhe fashizmi kanë pasur të përbashkëta aspekte formale dhe substanciale nuk është gjë kot dhe bile thellohet në mënyrë të artikuluar, sidomos me kontributet e historianëve dhe të studiuesveKu ishte rrënja e së keqes dhe si u rrit p...

M A X
ne: 13-10-2009, 17:11:50
Përtej të "majtës kaviar" dhe të "djathtës kasule"

Shkencat Politike

 Kastriot Islami Termi e «majta kaviar» është përdorur për herë të parë në Francë, për të cilësuar ato personalitete apo lider që hiqen si të majtë, por për shkak të pasurisë së tyre janë shumë larg njerëzve të thjeshtë dhe mjediseve popullore. Shpesh për ta thuhet se «ata kanë zemrën majtas por...

*
Fefa
ne: 08-08-2009, 17:21:03
VITE TE TERA

Shkencat Politike

VITE TE TERA -Drejtësia e paralizuar, liderët kapadai – varfëria e popullit!Nëpërmes shtypit dhe mediave televizive, po lexojmë edhe po shofim liderë partiak e qeveritarë duke e akuzuar njëri tjetrin me akuza nga më të rëndat si ato për keqpërdorime në buxhetin shtetëror, vjedhje në dhomat e het...


*
gena8
ne: 22-03-2009, 00:17:16
THomas Hobbes

Shkencat Politike

Do doja te dija nqs dikush ka lexuar Thomas Hobbes sa per opinion se me duhet ta diskutoj ne nje teme,do doja te dija ne opinionin tuaj " nqs Hobbes do kthehej perseri ne ditet e sotme a do kishte ai te njejtat mendime ne ato qe ka patur dhe nqs po ku jane dy shembujt eteorise te tij ne ditet ...

bilderberg
ne: 20-11-2008, 18:52:16
Mendësia shizofrenike greko-sërb ortodokse e kthyerjes së fakteve me kokën posht

Shkencat Politike

Mendësia shizofrenike greko-sërbo ortodokse e kthyerjes së fakteve me kokën poshtë nga Valon Kurtishi Radoviq " Sërbët dhe shqiptarët kanë luftuar bashkë më 1912-1914 për çlirimin e Shkodrës" !? Fitorja e fundit diplomatike e shtetit shqiptar me nënshkrimin e protokolleve të NA...

bilderberg
ne: 20-11-2008, 18:50:59
Çka fshihet prapa nocioneve "Shtet i pavarur multietnik i Kosovës" dhe ....

Shkencat Politike

Çka fshihet prapa nocioneve "Shtet i pavarur multietnik i Kosovës" dhe "kombi kosovar"?nga Valon Kurtishi- Nocioni "komb kosovar" është një konstrukt artificial, i cili do të shkërmoqet në momentin e parë të ndaljes së financimit prej atyre qarqeve që nuk ua duan të mirën shqipt...

bilderberg
ne: 12-09-2008, 13:37:10
Ndryshimi fillon nga ty!

Shkencat Politike

Ndryshimi fillon nga ty! Shkruan : Kristi Pinderi Arbër Çepani, fituesi i edicionit të parë të Big Brother në Shqipëri ka ndërmarrë së fundmi një fushatë të titulluar “Ndryshimi fillon nga ty”. Kjo fushatë është një grupim vullnetarësh, që me anë të shembujve personale, i dedik...

M A X
ne: 27-08-2008, 14:13:32
2008 nuk është 1939

Shkencat Politike

 Parasëgjithash, 2008 nuk është 1939Me zhdukjen e kërcënimit të komunizmit dhe kërcënimit të ndërhyrjes së Moskës, koalicionet e vitit 1989 u copëtuan dhe forca të vjetra u rishfaqënPër të penguar lëvizjet nacionaliste, sistemi sovjetik kishte një ideologji universaliste dhe një centralizëm poli...


*
Taulant Muja
ne: 02-08-2008, 22:09:34
Pjesëmarrja në politik dhe mirëqenia sociale

Shkencat Politike

Interesat dhe legjislacioniJ.Stuart Milli sistemin politik e ndan në dy pjesë. Të parën e quan “makineria e drejtimit”. Në pjesën e parë ndarëse futen organet zbatuese dhe administrative, që kujdesen për të kryer detyrat praktike të qeverisjes si: taksat, drejtë...

Berni
ne: 12-07-2008, 16:39:35
Globalizimi, amerikanizimi dhe evropianizimi

Shkencat Politike

Globalizimi, amerikanizimi dhe evropianizimi janë tre koncepte që kanë gjeneruar shumë debat mes politikanëve, biznesmenëve, intelektualëve dhe akademikëve në dekadat e fundit. Ja një bazë historike për debatin aktualAshtu sikurse hyrja më vonë në Luftën e Parë Botërore nga ana e SHBA-së kish an...

SocialNetwork
ne: 17-06-2008, 23:17:27
Marredheniet Nderkombetare dhe rendesia ne Ballkan

Shkencat Politike

Kohet e fundit po e keni vene re situata ne Ballkan eshte qetesuar disi nuk jane me trazirat qe e kane perndjekur perher kte gadishull,pervecse binomi SERBI GREQI .Serbia qe ende se pranon pavaresine e Kosoves dhe kundershton me cdo lloj mjeti pavaresine e saj. GREQIA nje nga pengesat kryesore t...samir ramadani
ne: 20-05-2008, 23:32:35
Krahasim i sistemit qeverisës së komunave të Bostonit dhe Gjilanit

Shkencat Politike

1. HyrjeNë trajtimin të temës së krahasimit të sistemit qeverisës së komunave të Bostonit dhe Gjilanit, jam munduar të shpjegojë funksionimin, mënyrën dhe formën e qeverisjes në këto dy komuna. Gjithashtu, qëllimi i këtij seminari është të krahasojmë sistemet qeverisëse, duke ma...

samir ramadani
ne: 20-05-2008, 23:11:39
Shteti Ligjor dhe Proceset Integruese në Kohën e Globalizimit

Shkencat Politike

1. Shteti ligjor, aspekti juridik-politik, elementet e shtetit ligjor dhe dallimet e tij me parimin e sundimit të së drejtës? Një shtet ekziston atëherë kur në një territor të caktuar ka një aparat politik (institucionet qeveritare) që sundon, autoriteti i të cilit mbështetet n...

samir ramadani
ne: 20-05-2008, 22:44:13
Cila është rëndësia e Lidhjes së Kombeve dhe pse u shpërbë më pas?

Shkencat Politike

1. HyrjeLufta e Parë Botërore (1914-1918) dhe Lufta e Dytë Botërore (1939-1945) i morën vetëm dhjet vjet shekullit XX. Megjithatë, ato ndikuan mbi gjithçka në këtë shekull. Qysh nga ajo kohë nuk ka ndodhur asgjë e ngjashme me ato luftëra dhe ato mbetën një pikë orientuese themel...

samir ramadani
ne: 20-05-2008, 22:37:04
Politika si Profesion nga Max Weber

Shkencat Politike

Recensim: Politika si Profesion nga Max WeberDuke u nisur nga vet kuptimi i recensimit, që nënkupton vlerësim kritik me shkrim për një vepër apo për një punim shkencor, duke dhënë përmbajtjen dhe duke vënë në dukje anët e mira dhe të metat e punimit, ky recensim i leksionit të P...

samir ramadani
ne: 20-05-2008, 22:28:01
Roli i Mediave në Demokraci

Shkencat Politike

Përmbajtja I.   Pjesa e parë MEDIAT DHE DEMOKRACIA 1.   Hyrje 2.   Metodologjia e punimit 3.   Vështrim historik për mediat dhe demokracinë a) Mediat b) Demokracia II.   Pjesa e dytë FUQIA E MEDIAVE NË DEMOKRACI 1.   Roli i mediave në demokraci a) Si mjet i informimit b) Si pushtet i katërt c) S...

Dalber
ne: 11-05-2008, 02:18:30
Siguria nderkombetare dhe globale pas luftes se ftohte.

Shkencat Politike

1- Cfare nenkuptohet me siguri?2- Kuptimi tradicional i siguruse kombetare.3- Veshtiresia e bashkpunimit ndermjet shteteve.4- Oportunitetet per bashkpunimin e shteteve.5- Pikpamje te ndryshme rreth sigurise nderkombetare dhe globale.6- Acarimet e vazhdueshme te sigurise ne rang kombetar, nderkom...

Dalber
ne: 30-04-2008, 17:54:33
Debati në BE: A duhet dënuar komunizmi, sikurse nazizmi?

Shkencat Politike

Debati lidhur me të kaluarën historike të komunizmit po zë vend në Bashkimin Evropian. I futur në agjendën e bllokut nga ana e ish-shteteve komuniste, kjo çështje këtë javë u debatua në Parlamentin Evropian në Strasburg. Dallimet e thella ndërmjet vendeve anëtare dhe kampeve politike ndikuan që ...


Berni
ne: 21-03-2008, 08:48:37
Një histori e suksesshme myslimane

Shkencat Politike

Ja të gjitha reformat ekonomike qe ka bërë Shqipëria ne këndvështrimin e analistit amerikanNga Steve ForbesKosova, e cila është e dominuar nga popullsi etnike myslimane, ka pushtuar kryetitujt kohët e fundit, për shkak te shpalljes se pavarësisë. Skeptiket mendojnë se vendi nuk ...

Dalber
ne: 17-03-2008, 17:30:16
HELENIST POLITICAL THOUGHT

Shkencat Politike

The Failure of the City StateBoth Plato and Aristotle developed political ideas that could only be applied to the city-state. None of the political thinkers of the Ancient Greek developed political thought that extended the boundaries of the polis. Neither for Plato nor for Aris...

Dalber
ne: 06-03-2008, 17:46:53
New Social Movements

Shkencat Politike

THE NEW SOCIAL MOVEMENTS AND THE‘MEDIATION’ OF THE SOCIAL SCIENCESN. KATRIVESIS*Nikos PANAGIOTOU**ABSTRACTThis article deals with the relations between the social movements and the ‘categories ofthought’ that are shaped by the social science...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board