Shkencat Politike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Rubrike per diskutime akademike rreth shkencave dhe teorive politike.

Pergjigje nga: 1dhe1.com, albermiri

HELENIST POLITICAL THOUGHT

1dhe1
14-03-2021, 21:39:29
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

20181215_060526-620x350.jpg
M A X
15-09-2019, 00:28:26

Pas 3 dekadash tranzicion, a do i shpëtojë Shqipëria “kurthit të nënzhvillimit?”

Prof. Asoc. Dr. Selami Xhepa, doktor në shkencat ekonomike në Universitetin e Tiranës ka kryer një numër kualifikimesh post doktorale në tematika të vecanta në universitete prestigjioze, si në Purdue University, Indiana, John Keneddy School of Government, Harvard University, IMF Institute. Z...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-04-2012, 00:55:24

Pushteti krijon varësi si kokaina

Për shumë diktatorë apo njerëz të tjerë të fuqishëm, pushteti është shndërruar në diçka pa të cilën jeta e tyre është e pakonceptueshme. Sipas studimeve të një grupi shkencëtarësh, ky vlerësim nuk është vetëm figurativ, por real, pasi pushteti është në gjendje të korruptojë në mënyrë biologjike....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-02-2012, 00:00:22

Politikë dhe internet: Çfarë ndryshon

Gjatë rrjedhës së historisë, institucionet e politikës janë varur në masë të madhe nga proceset e informimit dhe të komunikimit. Njerëzit marrin vendime në funksion të stimujve të informacionitPolitika e vonuar në epokën e internetitPolitikë dhe internet: Çfarë ndryshonGjatë rrjedhës së historis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2011, 22:51:32

Lotët e diktaturave

Nji pjesë e madhe e Perëndimorëve nuk po kuptonin asgja këto ditë tue pa koreano-veriorët e mjerë që po zhguleshin në váj për Kim Jong-Il, diktatorin që i detyronte mos me vdekë, tue mbajtë frymën gjallë veç me pak oriz, bishta purrish e çaj pa sheqer (për me luftue diabetin, sëmundje kapitalist...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-06-2011, 23:20:36

Revolucioni: Një definicion

Revolucione moderneJohn Foran*Që nga lufta civile në Angli në shekullin 17, fjala "revolucion" ka rritur shpresat e shumë njerëzve për një botë më të mirë, duke "fituar" njëkohësisht armiqësinë e të kamurve dhe frikësuar të fuqishmit. A është kjo ende e vërtetë sot, pas Luftës së Ftohtë, me ardh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2011, 13:56:37

Pasojat e krizës së mediave gjeneraliste

Është një fakt i njohur se shkalla e penetrimit të mediave te publiku shqiptar është e dobët. Këtu është më e matshme ngjarja kur flitet për mediat e shkruara. Vetëm një pjesë e vogël e publikut të disa qendrave urbane, kryesisht në Tiranë, konsumon informacionin e ardhur nga shtypi i shkruar. P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-03-2011, 01:35:42

Revolucionet dhe ideja për ndryshim

Nisën me Tunizinë, vazhduan me Egjiptin, janë përshkallëzuar shumë keq në Libi dhe janë përhapur shumë shpejt në një rajon shumë të gjerë në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut. Këto janë revolucionet që synojnë ndryshiminRevolucionet dhe ideja për ndryshimNga Redin HafiziNi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:47:48

Guidë për një parti bashkëkohore

Guidë për një parti bashkëkohorePërvoja e Barack Obama na mëson një mënyrë të re të të bërit politikë nëpërmjet një pjesëmarrjeje të decentralizuar dhe një modeli të ri partie që ndërvepron me shoqërinë.Nuk ka dyshim se përvoja politike e Barack Obama përfaqëson deri më tani in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-09-2010, 15:37:55

Dhuna nihiliste e së majtës

Nga Alba KepiNdërsa kriza e arsyes përparon dukshëm në skenarin politik të së majtës, forma dhune nihiliste “të frikshme” dekorojnë edhe skenarin social-kulturor të eksponentëve të saj. Është një lloj dhune që manifestohet nën akte totalitare, pa sens, që dhuron gjithçka gratis. Është një nihili...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-07-2010, 00:44:16

Shteti dhe pushteti

Nga pikëpamja e shkencës të së drejtës publike shteti dhe pushteti (qeveria) janë koncepte me shumë ndryshime nga njëri-tjetri. Kur një shtet njihet ndërkombëtarisht apo njihet nga një grup i caktuar shtetesh, do të thotë se me këtë veprim realizohet njohja e formës së organizimit politik të një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:21:09

Metamorfoza e politikës së sotme

Një intervistë me Danilo Zolo: Në këto shoqëri menaxhimi i pushtetit politik duhet t'u besohet elitave të specialistëve, ndërsa publikut gjenerik të qytetarëve të privuar nga dijet shkencore, mund t'i rezervohet detyra e zgjedhjesMetamorfoza e politikës së sotme-Shumë fenomene...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 00:31:54

Shkërmoqja e shtetit social

 Në skenarin e ri punësimi dhe shteti social rezultojnë në këtë pikë aq të ndërlidhur sa ta bëjnë të kotë çdo tentativë zgjidhjeje që nuk synon të integrojë politikat e punës me ato të sigurisë socialeShkërmoqja e shtetit socialKur në vitin 1989 shembej Muri, nyja e ristrukturim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-01-2010, 15:04:35

Fashizmi dhe leninizmi: Orientime për analizën e krahasuar

Teoria e prirur për të demonstruar se leninizmi dhe fashizmi kanë pasur të përbashkëta aspekte formale dhe substanciale nuk është gjë kot dhe bile thellohet në mënyrë të artikuluar, sidomos me kontributet e historianëve dhe të studiuesveKu ishte rrënja e së keqes dhe si u rrit p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-10-2009, 17:11:50

Përtej të "majtës kaviar" dhe të "djathtës kasule"

 Kastriot Islami Termi e «majta kaviar» është përdorur për herë të parë në Francë, për të cilësuar ato personalitete apo lider që hiqen si të majtë, por për shkak të pasurisë së tyre janë shumë larg njerëzve të thjeshtë dhe mjediseve popullore. Shpesh për ta thuhet se «ata kanë zemrën majtas por...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Fefa
08-08-2009, 17:21:03

VITE TE TERA

VITE TE TERA -Drejtësia e paralizuar, liderët kapadai – varfëria e popullit!Nëpërmes shtypit dhe mediave televizive, po lexojmë edhe po shofim liderë partiak e qeveritarë duke e akuzuar njëri tjetrin me akuza nga më të rëndat si ato për keqpërdorime në buxhetin shtetëror, vjedhje në dhomat e het...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
gena8
22-03-2009, 00:17:16

THomas Hobbes

Do doja te dija nqs dikush ka lexuar Thomas Hobbes sa per opinion se me duhet ta diskutoj ne nje teme,do doja te dija ne opinionin tuaj " nqs Hobbes do kthehej perseri ne ditet e sotme a do kishte ai te njejtat mendime ne ato qe ka patur dhe nqs po ku jane dy shembujt eteorise te tij ne ditet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
20-11-2008, 18:52:16

Mendësia shizofrenike greko-sërb ortodokse e kthyerjes së fakteve me kokën posht

Mendësia shizofrenike greko-sërbo ortodokse e kthyerjes së fakteve me kokën poshtë nga Valon Kurtishi Radoviq " Sërbët dhe shqiptarët kanë luftuar bashkë më 1912-1914 për çlirimin e Shkodrës" !? Fitorja e fundit diplomatike e shtetit shqiptar me nënshkrimin e protokolleve të NA...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
20-11-2008, 18:50:59

Çka fshihet prapa nocioneve "Shtet i pavarur multietnik i Kosovës" dhe ....

Çka fshihet prapa nocioneve "Shtet i pavarur multietnik i Kosovës" dhe "kombi kosovar"?nga Valon Kurtishi- Nocioni "komb kosovar" është një konstrukt artificial, i cili do të shkërmoqet në momentin e parë të ndaljes së financi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
12-09-2008, 13:37:10

Ndryshimi fillon nga ty!

Ndryshimi fillon nga ty! Shkruan : Kristi Pinderi Arbër Çepani, fituesi i edicionit të parë të Big Brother në Shqipëri ka ndërmarrë së fundmi një fushatë të titulluar “Ndryshimi fillon nga ty”. Kjo fushatë është një grupim vullnetarësh, që me anë të shembujve personale, i dedik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2008, 14:13:32

2008 nuk është 1939

 Parasëgjithash, 2008 nuk është 1939Me zhdukjen e kërcënimit të komunizmit dhe kërcënimit të ndërhyrjes së Moskës, koalicionet e vitit 1989 u copëtuan dhe forca të vjetra u rishfaqënPër të penguar lëvizjet nacionaliste, sistemi sovjetik kishte një ideologji universaliste dhe një centralizëm poli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Taulant Muja
02-08-2008, 22:09:34

Pjesëmarrja në politik dhe mirëqenia sociale

Interesat dhe legjislacioniJ.Stuart Milli sistemin politik e ndan në dy pjesë. Të parën e quan “makineria e drejtimit”. Në pjesën e parë ndarëse futen organet zbatuese dhe administrative, që kujdesen për të kryer detyrat praktike të qeverisjes si: taksat, drejtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-07-2008, 16:39:35

Globalizimi, amerikanizimi dhe evropianizimi

Globalizimi, amerikanizimi dhe evropianizimi janë tre koncepte që kanë gjeneruar shumë debat mes politikanëve, biznesmenëve, intelektualëve dhe akademikëve në dekadat e fundit. Ja një bazë historike për debatin aktualAshtu sikurse hyrja më vonë në Luftën e Parë Botërore nga ana e SHBA-së kish an...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
17-06-2008, 23:17:27

Marredheniet Nderkombetare dhe rendesia ne Ballkan

Kohet e fundit po e keni vene re situata ne Ballkan eshte qetesuar disi nuk jane me trazirat qe e kane perndjekur perher kte gadishull,pervecse binomi SERBI GREQI .Serbia qe ende se pranon pavaresine e Kosoves dhe kundershton me cdo lloj mjeti pavaresine e saj. GREQIA nje nga pengesat kryesore t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


samir ramadani
20-05-2008, 23:32:35

Krahasim i sistemit qeverisës së komunave të Bostonit dhe Gjilanit

1. HyrjeNë trajtimin të temës së krahasimit të sistemit qeverisës së komunave të Bostonit dhe Gjilanit, jam munduar të shpjegojë funksionimin, mënyrën dhe formën e qeverisjes në këto dy komuna. Gjithashtu, qëllimi i këtij seminari është të krahasojmë sistemet qeverisëse, duke ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

samir ramadani
20-05-2008, 23:11:39

Shteti Ligjor dhe Proceset Integruese në Kohën e Globalizimit

1. Shteti ligjor, aspekti juridik-politik, elementet e shtetit ligjor dhe dallimet e tij me parimin e sundimit të së drejtës? Një shtet ekziston atëherë kur në një territor të caktuar ka një aparat politik (institucionet qeveritare) që sundon, autoriteti i të cilit mbështetet n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

samir ramadani
20-05-2008, 22:44:13

Cila është rëndësia e Lidhjes së Kombeve dhe pse u shpërbë më pas?

1. HyrjeLufta e Parë Botërore (1914-1918) dhe Lufta e Dytë Botërore (1939-1945) i morën vetëm dhjet vjet shekullit XX. Megjithatë, ato ndikuan mbi gjithçka në këtë shekull. Qysh nga ajo kohë nuk ka ndodhur asgjë e ngjashme me ato luftëra dhe ato mbetën një pikë orientuese themel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

samir ramadani
20-05-2008, 22:37:04

Politika si Profesion nga Max Weber

Recensim: Politika si Profesion nga Max WeberDuke u nisur nga vet kuptimi i recensimit, që nënkupton vlerësim kritik me shkrim për një vepër apo për një punim shkencor, duke dhënë përmbajtjen dhe duke vënë në dukje anët e mira dhe të metat e punimit, ky recensim i leksionit të P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

samir ramadani
20-05-2008, 22:28:01

Roli i Mediave në Demokraci

Përmbajtja I.   Pjesa e parë MEDIAT DHE DEMOKRACIA 1.   Hyrje 2.   Metodologjia e punimit 3.   Vështrim historik për mediat dhe demokracinë a) Mediat b) Demokracia II.   Pjesa e dytë FUQIA E MEDIAVE NË DEMOKRACI 1.   Roli i mediave në demokraci a) Si mjet i informimit b) Si pushtet i katërt c) S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dalber
11-05-2008, 02:18:30

Siguria nderkombetare dhe globale pas luftes se ftohte.

1- Cfare nenkuptohet me siguri?2- Kuptimi tradicional i siguruse kombetare.3- Veshtiresia e bashkpunimit ndermjet shteteve.4- Oportunitetet per bashkpunimin e shteteve.5- Pikpamje te ndryshme rreth sigurise nderkombetare dhe globale.6- Acarimet e vazhdueshme te sigurise ne rang kombetar, nderkom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dalber
30-04-2008, 17:54:33

Debati në BE: A duhet dënuar komunizmi, sikurse nazizmi?

Debati lidhur me të kaluarën historike të komunizmit po zë vend në Bashkimin Evropian. I futur në agjendën e bllokut nga ana e ish-shteteve komuniste, kjo çështje këtë javë u debatua në Parlamentin Evropian në Strasburg. Dallimet e thella ndërmjet vendeve anëtare dhe kampeve politike ndikuan që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-03-2008, 08:48:37

Një histori e suksesshme myslimane

Ja të gjitha reformat ekonomike qe ka bërë Shqipëria ne këndvështrimin e analistit amerikanNga Steve ForbesKosova, e cila është e dominuar nga popullsi etnike myslimane, ka pushtuar kryetitujt kohët e fundit, për shkak te shpalljes se pavarësisë. Skeptiket mendojnë se vendi nuk ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dalber
06-03-2008, 17:46:53

New Social Movements

THE NEW SOCIAL MOVEMENTS AND THE‘MEDIATION’ OF THE SOCIAL SCIENCESN. KATRIVESIS*Nikos PANAGIOTOU**ABSTRACTThis article deals with the relations between the social movements and the ‘categories ofthought’ that are shaped by the social science...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe