Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

truri njeriut ne forme.jpg
Pergjigje nga: Lajmet, Parloté, olti

Hipnoza

12:51
04-06-2020, 07:43:05
 
hipnoza.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-06-2020, 21:56:18

SpaceX e Elon Musk ben fluturimin historik ne hapesire

Nisja drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës e dy astronautëve të NASA-s në bordin e raketës Falcon 9, u bë realitet të shtunën pasdite, pas një prove të dytë. Lëshimi i astronautëve, Kolonelit të Marinsave Doug Hurley dhe Kolonelit të Forcave Ajrore Bob Behnken, i jep fund një pauze nëntë vjeçare të NASA-s. R
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Zalo Biçaku
27-05-2020, 15:42:18

Integrimi i sistemeve robotike

Ky është një studim i përgjithshëm mbi integrimin e sistemeve robotikë dhe hapave që duhet të ndërmerren për të realizuar një përshtatje të suksesshme të robotëve dhe pjesëve robotike njëra me tjetrën si dhe të robotit vetë me ambjentin e punës,gjithashtu tregohet se si zgjidhen integratorët dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeqelizat embrionale burimore staminale.jpg


M A X
06-11-2019, 20:36:22

Bakteri që i kthen mbetjet plastike në ujë

Sipas disa studimeve të fundit, brenda vitit 2050, do të ketë më shumë mbetje plastike në oqeane se peshq.Për këtë arsye, të shumtë janë ata që kanë nisur tē mendojnë një zgjidhje për këtë problem emergjent, , siç janë dhe dy studentet .Ideja e Jeanny Yao dhe Miranda Wang është zhvillimi i një b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
05-09-2019, 23:41:30

Sa gjatë mund të jetojnë njerëzit?

Njerëzit sot po jetojnë më gjatë. Ndërsa ka pasur ngritje të dukshme, jetëgjatësia në përgjithësi është rritur vazhdimisht për shumë vite. Ajo është dyfishuar në 2 shekujt e fundit. Kjo rritje, është diktuar kryesisht nga reduktimi i vdekshmërisë foshnjore.Por që nga vitet 1950, faktori kryesor ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-01-2013, 12:05:28

Shpërthimi i fuqishëm kozmik goditi Tokën në Mesjetë

Një shpërthim i fuqishëm kozmik i rrezeve gama, i njohur si shpërthimi më i fortë në univers, mund të ketë goditur Tokën në shekullin e tetë.Sipas BBC, shkencëtarët kanë gjetur prova se planeti ynë është goditur nga një seri rrezatimesh në atë periudhë, por ka debat se çfarë lloj ngjarje kozmike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-01-2013, 07:38:37

Parashikimet e dështuara për fundin e botës, toka s’mund të shkatërrohet

Të gjithë flasin se një ditë tokës do t’i vijë fundi dhe të gjithë e lidhin këtë fund me një fenomen mbinatyror. Por pas 21 dhjetorit shkencëtarët kërkojnë të bindin çdokënd se toka nuk mund të shkatërrohet nga këto fenomene, pasi shtetet më të fuqishme janë të gatshme të luftojnë ndaj çdo sulmi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-10-2012, 13:44:01

Hapësira, fronti i ri i luftës

Një pjesë e mirë e forcave ushtarake të botës janë duke u përgatitur për luftën në hapësirë. Theresa Hitchens paralajmëron se sulmet kundër satelitëve mund t'i zhvendosin luftërat e botës në një tjetër frontHapësira, fronti i ri i luftësEdhe pse mund të duket si diçka fantastiko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:07:22

Shkencëtarët: Njerëzit mund të zhduken në vitin 2100

SHBA- Shkencëtarët kanë njoftuar se ekosistemi tokësor do të përjetojë një kolaps të plotë në vitin 2100. Kjo profeci apokaliptike nuk doli nga goja e ndonjë lideri të ndonjë sekti fanatik, e as nga mediat sensacionale apo filmat fantastiko-shkencorë. Kjo vjen nga revista serioze “Nature”, dhe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-05-2012, 01:07:22

Super radio-teleskopi prej 1 mln metër/katror

Afrika e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re do të bashkëpunojnë në ndërtimin e një radioteleskopi gjigant që do të studiojë më imtësisht hapësirën me tre objektivë kryesorë; të testojë teorinë e gravitetit të Ajnshtajnit, të kërkojë për jetë aliene dhe të kuptojë mënyrën e formimit të universit. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe