×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences


truri njeriut ne forme.jpg
Pergjigje nga: Lajmet, Parloté, olti
Hipnoza

InfoZ
ne: 01-06-2020, 21:56:18
SpaceX e Elon Musk ben fluturimin historik ne hapesire

Shkenca

Nisja drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës e dy astronautëve të NASA-s në bordin e raketës Falcon 9, u bë realitet të shtunën pasdite, pas një prove të dytë. Lëshimi i astronautëve, Kolonelit të Marinsave Doug Hurley dhe Kolonelit të Forcave Ajrore Bob Behnken, i jep fund një pauze nëntë vjeçare të NASA-s. R

*
Zalo Biçaku
ne: 27-05-2020, 15:42:18
Integrimi i sistemeve robotike

Shkenca

Ky është një studim i përgjithshëm mbi integrimin e sistemeve robotikë dhe hapave që duhet të ndërmerren për të realizuar një përshtatje të suksesshme të robotëve dhe pjesëve robotike njëra me tjetrën si dhe të robotit vetë me ambjentin e punës,gjithashtu tregohet se si zgjidhen integratorët dhe...


qelizat embrionale burimore staminale.jpgM A X
ne: 06-11-2019, 20:36:22
Bakteri që i kthen mbetjet plastike në ujë

Shkenca

Sipas disa studimeve të fundit, brenda vitit 2050, do të ketë më shumë mbetje plastike në oqeane se peshq.Për këtë arsye, të shumtë janë ata që kanë nisur tē mendojnë një zgjidhje për këtë problem emergjent, , siç janë dhe dy studentet .Ideja e Jeanny Yao dhe Miranda Wang është zhvillimi i një b...

M A X
ne: 05-09-2019, 23:41:30
Sa gjatë mund të jetojnë njerëzit?

Shkenca

Njerëzit sot po jetojnë më gjatë. Ndërsa ka pasur ngritje të dukshme, jetëgjatësia në përgjithësi është rritur vazhdimisht për shumë vite. Ajo është dyfishuar në 2 shekujt e fundit. Kjo rritje, është diktuar kryesisht nga reduktimi i vdekshmërisë foshnjore.Por që nga vitet 1950, faktori kryesor ...

Berni
ne: 21-01-2013, 12:05:28
Shpërthimi i fuqishëm kozmik goditi Tokën në Mesjetë

Shkenca

Një shpërthim i fuqishëm kozmik i rrezeve gama, i njohur si shpërthimi më i fortë në univers, mund të ketë goditur Tokën në shekullin e tetë.Sipas BBC, shkencëtarët kanë gjetur prova se planeti ynë është goditur nga një seri rrezatimesh në atë periudhë, por ka debat se çfarë lloj ngjarje kozmike...

Berni
ne: 07-01-2013, 07:38:37
Parashikimet e dështuara për fundin e botës, toka s’mund të shkatërrohet

Shkenca

Të gjithë flasin se një ditë tokës do t’i vijë fundi dhe të gjithë e lidhin këtë fund me një fenomen mbinatyror. Por pas 21 dhjetorit shkencëtarët kërkojnë të bindin çdokënd se toka nuk mund të shkatërrohet nga këto fenomene, pasi shtetet më të fuqishme janë të gatshme të luftojnë ndaj çdo sulmi...erlehta
ne: 12-10-2012, 13:44:01
Hapësira, fronti i ri i luftës

Shkenca

Një pjesë e mirë e forcave ushtarake të botës janë duke u përgatitur për luftën në hapësirë. Theresa Hitchens paralajmëron se sulmet kundër satelitëve mund t'i zhvendosin luftërat e botës në një tjetër frontHapësira, fronti i ri i luftësEdhe pse mund të duket si diçka fantastiko...


dreamm
ne: 30-07-2012, 08:07:22
Shkencëtarët: Njerëzit mund të zhduken në vitin 2100

Shkenca

SHBA- Shkencëtarët kanë njoftuar se ekosistemi tokësor do të përjetojë një kolaps të plotë në vitin 2100. Kjo profeci apokaliptike nuk doli nga goja e ndonjë lideri të ndonjë sekti fanatik, e as nga mediat sensacionale apo filmat fantastiko-shkencorë. Kjo vjen nga revista serioze “Nature”, dhe n...erlehta
ne: 26-05-2012, 01:07:22
Super radio-teleskopi prej 1 mln metër/katror

Shkenca

Afrika e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re do të bashkëpunojnë në ndërtimin e një radioteleskopi gjigant që do të studiojë më imtësisht hapësirën me tre objektivë kryesorë; të testojë teorinë e gravitetit të Ajnshtajnit, të kërkojë për jetë aliene dhe të kuptojë mënyrën e formimit të universit. ...*
Red Baron
ne: 09-05-2012, 16:52:29
Provim Fizike

Shkenca

Do tju lutesha shum kush te kete mundesi te me ndihmoje pak me keto pyetje ju lutem jane mese te domosdoshme,me duhen per diten e neserme.Ju lutem shpjegimet ti jepni ne menyre shkencore.Faleminderit per mirekuptimin.1.Argumentoni si do te duket nje faqe e bardhe e pare me ane te nje filtri xham...

erlehta
ne: 05-05-2012, 23:37:18
Leximi i mendjes

Shkenca

MRI, doktorët e përdorin për të identifikuar tumoret në tru, për të monitoruar çrregullime kronike të sistemit nervor, si për shembull skleroza e shumëfishtë, si dhe në rastet e përgatitjes për operacione në truLeximi i mendjes, tashmë realitetSkanimi me Rezonancë Magnetike (MRI) është zhvilluar...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board