Shkenca - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

M A X
16-11-2011, 00:11:50

Nafta po shteron? E prodhojmë nga bakteriet!

Karburanti bio është cilësuar si një zgjidhje e mundshme për problemin e shterimit të sigurt të burimeve të naftës gjatë shekullit që po jetojmë. Sipas përllogaritjeve, planeti ka nga 30-60 vjet rezerva karburanti, por me çmimin që vetëm rritet, kalimi në një burim alternativ mund të ndodhë shum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2011, 11:00:30

Gjak artificial

Për herë të parë kanë realizuar një zëvendësues artificial të gjakut, dhe ka shpëtuar një jetë. Ka ndodhur në Australi, në Alfred Hospital të Melbourne.Bëhet fjalë për rastin e parë të njohur ku gjaku sintetik ka bërë të mundur oksigjenimin përsëri të gjakut, të zemrës e të organeve të tjera në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
14-11-2011, 17:57:10

Shkenca dhe akademia e shkencave

Valmir Krasniqi flet për Akademinë e Shkencave Incizimi është bërë në Radio-Kosovë në emisionin "Portat e natës" ku flitej për gjendjen e shkencës në Republikën e Kosovës Valmir Krasniqi flet për Akademinë e Shkencave
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
07-11-2011, 22:55:22

A do të rrëzohet teoria e relativitetit?

Shkencëtarët të cilët pohonin se kanë zbuluar grimat të cilat lëvizin më shpejtë se drita do të përsërisin eksperimentin për të tentuar të dëshmojnë zbulimin e tyre.Hulumtuesit në CERN gjatë muajit të kaluar kanë publikuar se kanë zbuluar netutrinot të cilët udhëtojnë më shpejtë se drita. Por, n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
04-11-2011, 13:10:16

Universiteti i Prishtinës larg shkencës

Per te treguar sesa larg eshte UP-ja nga shkenca, do t'i referohemi statistikave zyrtare nga instutucionet nderkombetare te shkences,njeri nga keto instutucione eshte Scopus.Scopus, indekson revistat me te mira shkencore ne cdo lemi. Eshte per tu ardhur keq se me cfare statistika gjendet Univers...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 00:23:01

Bëhuni gati për thatësirën e madhe

Në fillim të këtij muaji, zyrtarët e ishullit Tuvalu u përballën me një problem mjaft të vështirë: Po i mbaron uji. Për shkak të një thatësire të egër dhe të gjatë, rezervat e ujit mund të zgjasnin vetëm për disa ditëBëhuni gati për thatësirën e madheNë fillim të këtij muaji, zy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2011, 10:52:44

Tërmeti në Japoni ka dobësuar forcën e gravitetit

Tërmeti në Japoni në mars ishte shumë i fortë, aq i fort sa duket se ka dobësuar forcën e gravitetit. Analizat satelitore tregojnë se forca e pazakontë e tërmetit ka influencuar fushën gravitacionale në zonën që rrethon Japoninë. Shpërndarja e pabarabartë e masës së tokës do të thotë se gravitet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
03-10-2011, 17:14:44

Shqiperia së shpejti do ketë hartën e re gjeologjike

TIRANE- Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me Institutin e Gjeologjisë dhe Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore, (AKBN) po punon për hartimin e hartës metalogjenike, e cila pritet me interes, pasi do të japë informacion më të detajuar mbi formacionet e shkëmbinjve në teritorin e Shqipërisë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-10-2011, 23:19:56

Central bërthamor për botën!

Ndërtimi i një reaktori bërthamor që do të furnizojë botën me sasi të pakufizuar të energjisë elektrike shumë të lirë, është sfida më e fundit e miliarderit Bill Gates. Reaktori bërthamor do furnizojë botën me sasi të pakufizuar të energjisë elektrike shumë të lirë, kurse procesi thuhet se do të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2011, 18:31:18

Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë kanë arritur të riprodhojnë “filmin” që luhet në mendjen e një njeriu. Për të rikrijuar dinamikën e eksperiencës vizive, ata përdorën rezonancë magnetike funksionale për imazhet (fMRI) për të matur aktivitetin e trurit të vullnetarëve që shihnin disa k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-09-2011, 16:32:20

Gjendet mekanizmi për fshirjen e kujtimeve të këqija

Të fshish kujtimet e mëparshme, të lidhura ndoshta me ngjarje tragjike, ose e kundërta, t’i përforcosh kur ato humbasin për shkak të sëmundjeve. E gjithë kjo nuk është më një fantashkencë, por një objektiv gjithnjë e më i arritshëm.Një grup shkencëtarsh, të drejtuar nga Cristina Alberini e Unive...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2011, 22:55:32

Fshihet 15 përqind e akullit

Atlasi, fshihet 15 përqind e akullitKartografet që po punojnë me edicionin e ri të Atlasit bashkëkohor të botës janë detyruar të fshijnë 15% të akullit nga ishulli më i madh i globit. Ne Groenlandë, nje zone me permasat e Britanise dhe Irlandes eshte tashme e gjelbert. Per kete arsye, eshte dash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2011, 12:24:04

Projektohet raketa që do coi njeriun në Mars

NASA ka bërë të ditur të mërkurën se po projekton një sistem lëshimi special, ose SLS, një raketë që do të transportoi njerëz në asteroide dhe Mars. Kjo raketë e re do të jetë më e fuqishmja e ndërtuar nga NASA, që prej raketës Saturn V, që transportoi astronautët e Apollos në Hënë.” – tha Charl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2011, 12:28:21

Rreziku i fshehur në objektet e përditshme

Në Manhatan, mjafton të vizitosh sajtin “healthydwellings.com” (“shtëpitë e shëndetshme.com”) dhe të fiksosh takimin me 35-vjeçarin Matthew Waltezke, i cili ka studiuar në “Institute for Bau-Biologie & Ecology”, në Florida, duke u mbështetur në eksperimentet-pilote të lindura në Gjermani. Waltez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-09-2011, 10:09:43

Emetohen impulset më të shkurtra të dritës

Të shkurtosh, kufizosh dhe izolosh dritën dhe ta emetosh më pas në impulse të shkurtra, më të shurtrat të marra ndonjëherë. Këtë ka bërë një eksperiment i kryer në Institutin Max Planck të Garchingm dhe i publikuar në Science.Kërkuesit, të drejtuar nga Adrian Wirth, kanë kompromentuar dhe “copët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-09-2011, 23:04:09

Ari “bie” në Tokë së bashku me meteorët

Ar dhe materiale të tjerë të çmuar prezent në Tokë kanë rënë lehtë nga qielli me një bombardim meteorësh që ka ndodhur 3.9 milionë vite më parë. Përfundimin e ka publikuar në Nature një studim britanik i koordinuar nga Matthias Willbold, i universitetit të Bristol.Kur Toka ishte ende e re, shpje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2011, 16:12:26

Michel Siffre, njeriu i shpellës

Në vitin 1962, Michel Siffre kaloi 2 muaj duke jetuar në izolim total në një shpellë nëntokësore. Objektivi i tij ishte që të zbulonte sesi ritmet natyrale të jetës njerëzore do të prekeshin nga të jetuarit "përtej kohës"Michel Siffre, njeriu i shpellësNë vitin 1962, një speleol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-08-2011, 16:02:54

Qelizat e kohës

Na ndodh shpesh të humbim sensin e kohës, por në të vërtet truri jonë nuk e humb kurrë atë. Një grup qelizash në qendrën e kujtesës së trurit është përgjegjëse për matjen e kohës. Këto qeliza janë shkaku i renditjes së ngjarjeve në një vijë kohore. Në një studim të ri që përshin minjtë, studiues...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-08-2011, 00:02:04

CERN, lidhje midis rrezeve kozmike dhe klimës

Laboratori evropian për studimin e grimcave, CERN, po eksperimenton lidhjen ndërmjet rrezeve kozmike dhe krijimit të reve në tokë, të cilat influencojnë klimën e planetit. Objektivi është të vërtetohet apo të hidhet poshtë një lidhje ndërmjet ndryshimeve klimatike dhe aktivitetit të njeriut. Sip...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 23:24:01

Deri ku mund të arrijë shkenca?

Rolf-Dieter Heuer mbikëqyr laboratorin e madh CERN në Gjenevë të Zvicrës. Ai ka biseduar në këtë intervistë rreth kërkimeve për Higgs Boson, limitet e dijes njerëzore dhe dallimin midis shkencës dhe fesëDeri ku mund të arrijë shkenca?- Misioni i CERN-it është që të kryejë eksper...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2011, 01:30:36

Kërkimi shkencor si shkencë e kërkimit

Kërkimi shkencor si shkencë e kërkimitArtan Fuga dhe unë shqetësohemi njëlloj, por mendojmë ndryshe
Fatos Tarifa
Në një nga numrat e fundit të gazetës MAPO, miku dhe kolegu im i nderuar, Artan Fuga, botoi një analizë mbi kërkimin shkencor si “rutinë”. Është ndër të rrallat analiza që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2011, 00:53:17

Planeti Tokë mban 8.7 milionë specie

Njerëzit e ndajnë këtë planet me të paktën 8.7 milionë forma të ndryshme jete. Sipas një studimi që konsiderohet më i sakti i kryer deri më sot.Studiuesit të cilët kanë analizuar kategorizimin hierarkik të jetës kanë kuptuar se jea nuk është e ndarë barabar mes tokës e ujit. Ata kanë kuptuar se ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2011, 01:20:22

Mistere - Detektivi i të pamundurës

Detektivi i të pamundurësINTERVISTA / JOE NICKELLËshtë i vetmi person në botë që e merr pagën për të zbuluar mistere. Joe Nickell, kryeshkencëtar në Committee for Skeptical Inquiry (CSI) në Buffalo, në shtetin e New Yorkut merret me analizimin e dokumentave të lashtë (kanë qenë të tijët testet q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2011, 01:12:45

Sekrete që s'do zbulohen kurrë

Sekrete që s'do zbulohen kurrëMarrja me vete e sekreteve në vendin e prehjes përfundimtare nuk është një gjë aspak e re dhe ne të gjithë me siguri do të kemi disa sekrete për t'i marrë me vete - ndoshta për të mbrojtur të tjerët, apo ndoshta për të mbrojtur reputacionin dhe trashëgiminë tonë. Di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2011, 01:11:51

Fakte që nuk i dinit për veten

Trupi i njeriut është një makineri perfekte e mbushur me lëngje, e cila lëviz dhe përzien kimikate nga më të ndryshmet me përpikshmëri, duke koordinuar dhe krijuar çdo gjë, që nga kujtesa e deri tek mukozaFakte që nuk i dinit për vetenTrupi i njeriut është një makineri perfekte ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2011, 17:17:00

“Ishulli” me mbeturina këcënon Paqësorin

Një “ishull” gjigand me plehra në mes të Oqeanit Paqësor, i madh sa gjysma e Francës, kërcënon prej kohësh të bëhet një prej katastrofave më të mëdha ekologjike të kohërave tona.Alarmi është dhënë nga ambjentalisti australian Tim Silverwood, i kthyer në Sydney pasi ka marrë pjesë në një ekspedit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-08-2011, 01:07:33

Jemi qenie jashtokësore

Mjaft kërkuat për gjurmë të alienve, ata gjenden këtu në tokë. Ne jemi qeniet aliene të planetit. Shkencëtarët kanë zbuluar prova që mbështesin teorinë se pjesë të ADN-së tonë vinë nga thellësitë e hapësirës. Njerëzit kanë zbuluar pjesë të ADN-së në meteorite që në vitin 1960, por shkencëtarët d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-08-2011, 01:06:12

Parashikohet për herë të parë një shpërthimi vullkanik nënujor

 Sizmologët amerikanë njoftuan sot parashikimin me sukses pesë vjet më parë, mbi të gjitha për herë të parë, një shpërthim vullkanik nënujor në Oqeanin Paqësor, pranë brigjeve të Oregonit, në një nga zonat më aktive të shpërthimeve vullkanike në botë. Shpërthim ndodhi më 27 korrik 2011, në Seamo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-08-2011, 13:11:04

Reja bie nga qielli

Fenomeni i jashtëzakonshëm natyror, reja bie nga qielliSi asnjëherë më parë, një re ka “rënë” nga qielli dhe ka qëndruar fare pranë sipërfaqes së tokës, duke shënuar një fenomen të jashtëzakonshëm të natyrës. Ngjarja ka ndodhur në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe është filmuar nga kalimtarë të ras...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
28-07-2011, 11:41:34

Kulla me e larte ne bote

Kulla e energjisë diellore në Arizona do të jetë ndërtesa e dytë më e lartë në botëKulla gjigante do të krijojë energji elektrike duke përdorur turbinat, nxehtësinë e diellit dhe një oxhak masiv prej 792 metrash.Do të prodhohet energji sa për të furnizuar 150,000 shtëpi.Ndërtesa do t’u sigurojë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 00:56:54

Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare

Fizikantët presin që thërrmuesi më i madh në botë i atomeve të gjej së shpejti të shumë kërkuarën grimcë e "Zotit". Grimca teorike e quajtur Bozoni i Higsit parashikohet të zbulohet nese ekziston me të vërtet apo jo në fund të vitit 2010, sipas fizikantëve francezë. Rolf Heuer, drejtor i laborat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
24-07-2011, 16:19:38

Si vlersohet puna shkencore

Si vlersohet puna shkencore Valmir Krasniqi, Instituti për kërkime shkencore ILIRIAS Në shumicen e Universiteteve perendimore, vlersimet e punës shkencore i nënshtrohen kritereve të ndryshme.Kriteri fundamental është niveli i revistës ku është botuar punimi shkencor.Si vlersohet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:13:27

Gjendet lënda e rrallë në fund të Oqeanit Paqësor

Kërkuesit japonezë deklarojnë se kanë zbuluar depozitat e një minerali shumë të rralle i cili shërben për të ndërtuar të gjitha pajisjet hi-tech.Bëhet fjalë për 100 miljardë tonë minerale të gjetura në thellësinë 3 mijë e 500 metra, në baltën në fund të Oqeanit Paqësor. Përmes kësaj lënde sulfid...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe