×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences


SocialNetwork
ne: 03-10-2011, 17:14:44
Shqiperia së shpejti do ketë hartën e re gjeologjike

Shkenca

TIRANE- Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me Institutin e Gjeologjisë dhe Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore, (AKBN) po punon për hartimin e hartës metalogjenike, e cila pritet me interes, pasi do të japë informacion më të detajuar mbi formacionet e shkëmbinjve në teritorin e Shqipërisë...

M A X
ne: 01-10-2011, 23:19:56
Central bërthamor për botën!

Shkenca

Ndërtimi i një reaktori bërthamor që do të furnizojë botën me sasi të pakufizuar të energjisë elektrike shumë të lirë, është sfida më e fundit e miliarderit Bill Gates. Reaktori bërthamor do furnizojë botën me sasi të pakufizuar të energjisë elektrike shumë të lirë, kurse procesi thuhet se do të...


M A X
ne: 25-09-2011, 18:31:18
Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

Shkenca

Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë kanë arritur të riprodhojnë “filmin” që luhet në mendjen e një njeriu. Për të rikrijuar dinamikën e eksperiencës vizive, ata përdorën rezonancë magnetike funksionale për imazhet (fMRI) për të matur aktivitetin e trurit të vullnetarëve që shihnin disa k...

M A X
ne: 21-09-2011, 16:32:20
Gjendet mekanizmi për fshirjen e kujtimeve të këqija

Shkenca

Të fshish kujtimet e mëparshme, të lidhura ndoshta me ngjarje tragjike, ose e kundërta, t’i përforcosh kur ato humbasin për shkak të sëmundjeve. E gjithë kjo nuk është më një fantashkencë, por një objektiv gjithnjë e më i arritshëm.Një grup shkencëtarsh, të drejtuar nga Cristina Alberini e Unive...

M A X
ne: 15-09-2011, 22:55:32
Fshihet 15 përqind e akullit

Shkenca

Atlasi, fshihet 15 përqind e akullitKartografet që po punojnë me edicionin e ri të Atlasit bashkëkohor të botës janë detyruar të fshijnë 15% të akullit nga ishulli më i madh i globit. Ne Groenlandë, nje zone me permasat e Britanise dhe Irlandes eshte tashme e gjelbert. Per kete arsye, eshte dash...

M A X
ne: 15-09-2011, 12:24:04
Projektohet raketa që do coi njeriun në Mars

Shkenca

NASA ka bërë të ditur të mërkurën se po projekton një sistem lëshimi special, ose SLS, një raketë që do të transportoi njerëz në asteroide dhe Mars. Kjo raketë e re do të jetë më e fuqishmja e ndërtuar nga NASA, që prej raketës Saturn V, që transportoi astronautët e Apollos në Hënë.” – tha Charl...

M A X
ne: 12-09-2011, 12:28:21
Rreziku i fshehur në objektet e përditshme

Shkenca

Në Manhatan, mjafton të vizitosh sajtin “healthydwellings.com” (“shtëpitë e shëndetshme.com”) dhe të fiksosh takimin me 35-vjeçarin Matthew Waltezke, i cili ka studiuar në “Institute for Bau-Biologie & Ecology”, në Florida, duke u mbështetur në eksperimentet-pilote të lindura në Gjermani. Waltez...

M A X
ne: 10-09-2011, 10:09:43
Emetohen impulset më të shkurtra të dritës

Shkenca

Të shkurtosh, kufizosh dhe izolosh dritën dhe ta emetosh më pas në impulse të shkurtra, më të shurtrat të marra ndonjëherë. Këtë ka bërë një eksperiment i kryer në Institutin Max Planck të Garchingm dhe i publikuar në Science.Kërkuesit, të drejtuar nga Adrian Wirth, kanë kompromentuar dhe “copët...

M A X
ne: 08-09-2011, 23:04:09
Ari “bie” në Tokë së bashku me meteorët

Shkenca

Ar dhe materiale të tjerë të çmuar prezent në Tokë kanë rënë lehtë nga qielli me një bombardim meteorësh që ka ndodhur 3.9 milionë vite më parë. Përfundimin e ka publikuar në Nature një studim britanik i koordinuar nga Matthias Willbold, i universitetit të Bristol.Kur Toka ishte ende e re, shpje...

M A X
ne: 07-09-2011, 16:12:26
Michel Siffre, njeriu i shpellës

Shkenca

Në vitin 1962, Michel Siffre kaloi 2 muaj duke jetuar në izolim total në një shpellë nëntokësore. Objektivi i tij ishte që të zbulonte sesi ritmet natyrale të jetës njerëzore do të prekeshin nga të jetuarit "përtej kohës"Michel Siffre, njeriu i shpellësNë vitin 1962, një speleol...M A X
ne: 30-08-2011, 16:02:54
Qelizat e kohës

Shkenca

Na ndodh shpesh të humbim sensin e kohës, por në të vërtet truri jonë nuk e humb kurrë atë. Një grup qelizash në qendrën e kujtesës së trurit është përgjegjëse për matjen e kohës. Këto qeliza janë shkaku i renditjes së ngjarjeve në një vijë kohore. Në një studim të ri që përshin minjtë, studiues...

M A X
ne: 29-08-2011, 00:02:04
CERN, lidhje midis rrezeve kozmike dhe klimës

Shkenca

Laboratori evropian për studimin e grimcave, CERN, po eksperimenton lidhjen ndërmjet rrezeve kozmike dhe krijimit të reve në tokë, të cilat influencojnë klimën e planetit. Objektivi është të vërtetohet apo të hidhet poshtë një lidhje ndërmjet ndryshimeve klimatike dhe aktivitetit të njeriut. Sip...

M A X
ne: 28-08-2011, 23:24:01
Deri ku mund të arrijë shkenca?

Shkenca

Rolf-Dieter Heuer mbikëqyr laboratorin e madh CERN në Gjenevë të Zvicrës. Ai ka biseduar në këtë intervistë rreth kërkimeve për Higgs Boson, limitet e dijes njerëzore dhe dallimin midis shkencës dhe fesëDeri ku mund të arrijë shkenca?- Misioni i CERN-it është që të kryejë eksper...

M A X
ne: 27-08-2011, 01:30:36
Kërkimi shkencor si shkencë e kërkimit

Shkenca

Kërkimi shkencor si shkencë e kërkimitArtan Fuga dhe unë shqetësohemi njëlloj, por mendojmë ndryshe
Fatos Tarifa
Në një nga numrat e fundit të gazetës MAPO, miku dhe kolegu im i nderuar, Artan Fuga, botoi një analizë mbi kërkimin shkencor si “rutinë”. Është ...

M A X
ne: 26-08-2011, 00:53:17
Planeti Tokë mban 8.7 milionë specie

Shkenca

Njerëzit e ndajnë këtë planet me të paktën 8.7 milionë forma të ndryshme jete. Sipas një studimi që konsiderohet më i sakti i kryer deri më sot.Studiuesit të cilët kanë analizuar kategorizimin hierarkik të jetës kanë kuptuar se jea nuk është e ndarë barabar mes tokës e ujit. Ata kanë kuptuar se ...


M A X
ne: 25-08-2011, 01:20:22
Mistere - Detektivi i të pamundurës

Shkenca

Detektivi i të pamundurësINTERVISTA / JOE NICKELLËshtë i vetmi person në botë që e merr pagën për të zbuluar mistere. Joe Nickell, kryeshkencëtar në Committee for Skeptical Inquiry (CSI) në Buffalo, në shtetin e New Yorkut merret me analizimin e dokumentave të lashtë (kanë qenë të tijët testet q...

M A X
ne: 25-08-2011, 01:12:45
Sekrete që s'do zbulohen kurrë

Shkenca

Sekrete që s'do zbulohen kurrëMarrja me vete e sekreteve në vendin e prehjes përfundimtare nuk është një gjë aspak e re dhe ne të gjithë me siguri do të kemi disa sekrete për t'i marrë me vete - ndoshta për të mbrojtur të tjerët, apo ndoshta për të mbrojtur reputacionin dhe trashëgiminë tonë. Di...

M A X
ne: 25-08-2011, 01:11:51
Fakte që nuk i dinit për veten

Shkenca

Trupi i njeriut është një makineri perfekte e mbushur me lëngje, e cila lëviz dhe përzien kimikate nga më të ndryshmet me përpikshmëri, duke koordinuar dhe krijuar çdo gjë, që nga kujtesa e deri tek mukozaFakte që nuk i dinit për vetenTrupi i njeriut është një makineri perfekte ...

M A X
ne: 23-08-2011, 17:17:00
“Ishulli” me mbeturina këcënon Paqësorin

Shkenca

Një “ishull” gjigand me plehra në mes të Oqeanit Paqësor, i madh sa gjysma e Francës, kërcënon prej kohësh të bëhet një prej katastrofave më të mëdha ekologjike të kohërave tona.Alarmi është dhënë nga ambjentalisti australian Tim Silverwood, i kthyer në Sydney pasi ka marrë pjesë në një ekspedit...

M A X
ne: 11-08-2011, 01:07:33
Jemi qenie jashtokësore

Shkenca

Mjaft kërkuat për gjurmë të alienve, ata gjenden këtu në tokë. Ne jemi qeniet aliene të planetit. Shkencëtarët kanë zbuluar prova që mbështesin teorinë se pjesë të ADN-së tonë vinë nga thellësitë e hapësirës. Njerëzit kanë zbuluar pjesë të ADN-së në meteorite që në vitin 1960, por shkencëtarët d...

M A X
ne: 11-08-2011, 01:06:12
Parashikohet për herë të parë një shpërthimi vullkanik nënujor

Shkenca

 Sizmologët amerikanë njoftuan sot parashikimin me sukses pesë vjet më parë, mbi të gjitha për herë të parë, një shpërthim vullkanik nënujor në Oqeanin Paqësor, pranë brigjeve të Oregonit, në një nga zonat më aktive të shpërthimeve vullkanike në botë. Shpërthim ndodhi më 27 korrik 2011, në Seamo...

M A X
ne: 10-08-2011, 13:11:04
Reja bie nga qielli

Shkenca

Fenomeni i jashtëzakonshëm natyror, reja bie nga qielliSi asnjëherë më parë, një re ka “rënë” nga qielli dhe ka qëndruar fare pranë sipërfaqes së tokës, duke shënuar një fenomen të jashtëzakonshëm të natyrës. Ngjarja ka ndodhur në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe është filmuar nga kalimtarë të ras...


M A X
ne: 30-07-2011, 00:55:03
Lind qeni i parë transgjenik

Shkenca

 

M A X
ne: 28-07-2011, 11:41:34
Kulla me e larte ne bote

Shkenca

Kulla e energjisë diellore në Arizona do të jetë ndërtesa e dytë më e lartë në botëKulla gjigante do të krijojë energji elektrike duke përdorur turbinat, nxehtësinë e diellit dhe një oxhak masiv prej 792 metrash.Do të prodhohet energji sa për të furnizuar 150,000 shtëpi.Ndërtesa do t’u sigurojë ...

M A X
ne: 26-07-2011, 00:56:54
Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare

Shkenca

Fizikantët presin që thërrmuesi më i madh në botë i atomeve të gjej së shpejti të shumë kërkuarën grimcë e "Zotit". Grimca teorike e quajtur Bozoni i Higsit parashikohet të zbulohet nese ekziston me të vërtet apo jo në fund të vitit 2010, sipas fizikantëve francezë. Rolf Heuer, drejtor i laborat...


Ministryofmath.info
ne: 24-07-2011, 16:19:38
Si vlersohet puna shkencore

Shkenca

Si vlersohet puna shkencore Valmir Krasniqi, Instituti për kërkime shkencore ILIRIAS Në shumicen e Universiteteve perendimore, vlersimet e punës shkencore i nënshtrohen kritereve të ndryshme.Kriteri fundamental është niveli i revistës ku është botuar punimi shkencor.Si vlersohet...

M A X
ne: 24-07-2011, 00:13:27
Gjendet lënda e rrallë në fund të Oqeanit Paqësor

Shkenca

Kërkuesit japonezë deklarojnë se kanë zbuluar depozitat e një minerali shumë të rralle i cili shërben për të ndërtuar të gjitha pajisjet hi-tech.Bëhet fjalë për 100 miljardë tonë minerale të gjetura në thellësinë 3 mijë e 500 metra, në baltën në fund të Oqeanit Paqësor. Përmes kësaj lënde sulfid...


M A X
ne: 18-07-2011, 15:13:03
Ngrohja globale dhe dëmet psikologjike

Shkenca

Një studim i ri amerikan tregon se ndryshimet klimaterike ndikojnë edhe në sjelljen dhe psikologjinë e njerëzveNgrohja globale dhe dëmet psikologjikeEkziston një impakt i qartë i ndryshimeve klimaterike në ekuilibrin psikologjik të njerëzve. Fenomeni është analizuar nga dy psiko...

M A X
ne: 12-07-2011, 21:57:12
Ata që kanë dhënë jetën për shkencën

Shkenca

Kontributet e këtyre shkencëtarëve kanë shtruar rrugën për disa prej zbulimeve dhe shpikjeve më të mëdha të njerëzimitAta që kanë dhënë jetën për shkencënTë gjithë këta shkencëtarë kanë vdekur ose janë plagosur rëndë me pasojë vdekjen, teksa përpiqeshin të vinin në jetë ide që d...


M A X
ne: 07-07-2011, 12:52:08
Nga algat biokarburanti që vjen nga oqeani

Shkenca

Oqeanet mund të jenë burimi më i madh i biokarburanteve. Përfundimin e ka nxjerrë një grup kërkuesish aglezë të Universitetit të Aberystwyth, sipas të cilit algat janë një alternativë interesante ndër bimët e destinuara të prodhojnë biokarburant.Në veçanti kërkuesit kanë analizuar një lloj alge ...

M A X
ne: 06-07-2011, 15:41:46
Antropologjia? Përtej nacionalizmit të studimeve të kulturës popullore

Shkenca

Alban DudushiNë këtë epokë globale ku jetojmë natyrisht që dhe qasja ndaj kulturës dhe ndaj studimeve apo ndaj disiplinave të ndryshme, presupozohet të jetë kozmopolite. Por a ndodh në të vërtetë diçka e tillë edhe në Shqipëri në studimet tona këtu në vend? Ky është boshti për të cilin ne do të ...


M A X
ne: 28-06-2011, 01:17:30
Teknologjia që ju duhet në udhëtim

Shkenca

Puna kërkon gjithnjë e më shumë impenjime mbi kompjuter pa marrë parasysh se ku gjendeni? Për këtë, sa më i përparuar të jetë teknologjikisht celulari që keni, aq më mirë do të jetëTeknologjia që ju duhet në udhëtimPuna kërkon gjithnjë e më shumë impenjime mbi kompjuter pa marrë...

M A X
ne: 28-06-2011, 00:31:34
Zbulohet sekreti i jetëgjatësisë

Shkenca

Të mbërrish në fund të ekzistencës tënde dhe të ndezësh një buton që çon pas akrepat e kohës, derisa të fillohet nga e para një jetë e dytë.Ajo që mund të duket fantashkencë është realitet për disa qeliza të majasë të modifikuara në laboratorët e Massachussets Institute of Technology (Mit) të Bo...

M A X
ne: 24-06-2011, 18:55:00
Hapësira, Evropa lëshon anijen e parë kozmike pa astronaut

Shkenca

Në vitin 2013 do të jetë gati anija kozmike evropiane pa astronaut në bord. Pas dy viteve punë, tashmë mjeti i parë hapësinor pa bord drejtues do të lëshohet në hapësirë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (AEH).“Në vitin 2013 anija kozmike do të jetë gati për debutimin e parë të saj në hapësirë”...

M A X
ne: 24-06-2011, 18:49:13
Fotot më të mira të ruajtura nga Bill Gates

Shkenca

11 milionë foto janë të ruajtura në zemër të një mali në Pennsylvania, në një temperaturë nën zero. Kujt ia detyrojmë këtë çmenduri largpamëse? Bill Gates që ka vënë nën mbrojtje një prej arkivave më të rëndësishëm të botësFotot më të mira të ruajtura nga Bill GatesDidaskalia e ...

M A X
ne: 24-06-2011, 00:34:04
CEO i Amazon ndihmon në ndërtimin e një ore 10,000 vjeçare

Shkenca

Një orë 10,000 vjeçare është duke u ndërtuar brenda një mali në Teksasin perëndimor. Ora do të lëvizë përpara njëherë në vit. Ajo gjithashtu përfshin një pjesë për shekuj e cila do të lëvizë vetëm një herë në 100 vjet. Një herë në 1,000 vjet do të bëhet lajmërimi nga ora nëpërmjet disa tingujve ...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board