Shkenca - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

M A X
24-06-2011, 18:49:13

Fotot më të mira të ruajtura nga Bill Gates

11 milionë foto janë të ruajtura në zemër të një mali në Pennsylvania, në një temperaturë nën zero. Kujt ia detyrojmë këtë çmenduri largpamëse? Bill Gates që ka vënë nën mbrojtje një prej arkivave më të rëndësishëm të botësFotot më të mira të ruajtura nga Bill GatesDidaskalia e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-06-2011, 00:34:04

CEO i Amazon ndihmon në ndërtimin e një ore 10,000 vjeçare

Një orë 10,000 vjeçare është duke u ndërtuar brenda një mali në Teksasin perëndimor. Ora do të lëvizë përpara njëherë në vit. Ajo gjithashtu përfshin një pjesë për shekuj e cila do të lëvizë vetëm një herë në 100 vjet. Një herë në 1,000 vjet do të bëhet lajmërimi nga ora nëpërmjet disa tingujve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Tribbiani, olti

Gjenitë shqiptarë që po habisin botën

CTS
23-06-2011, 03:26:48
*************
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:30:36

Çfarë është virusi "V"?

Çfarë është virusi "V"?Bledi KASMIShkencëtarët thonë se viruset janë në gjendje, që për pak kohë, ta mposhtin edhe gjallesën më të madhe tokësore. Kanë mposhtur dinozaurë gjigantë, balena disa tonelatëshe, por edhe ushtritë më të famshme të kohës si atë të Napoleon Bonapartit. E...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2011, 01:12:37

Virusi, armiku më i madh i njerëzimit

Viruset qëndrojnë në krye të historisë së zhvillimit të jetës. Ata janë më të vjetër se çdo qelizë komplekse, nga e cila sot ndërtohet secili organizëm i gjallë, qoftë shtazor, qoftë bimor. Ata janë dëshmitarë të historisëVirusi, armiku më i madh i njerëzimit"Viruset qëndrojnë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-06-2011, 15:27:17

Stuhia diellore rrezikon kaosin në tokë. NASA paralajmëron

Një stuhi diellore e pazakontë, e cila është vëzhguar në një observator hapësinor të martën, mund të shkaktojë ndërprerje në komunikim dhe energjinë elektrike në tokë gjatë ditëve në vijim. Kështu kanë paralajmëruar zyrtarët e NASA-s, që kanë vëzhguar fenomenin.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, gezim dautaj, reklamat

Nibiru - Planeti i Armagedonit apo gjepur astronomike

M A X
08-06-2011, 01:35:55
**********
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2011, 00:09:51

Eksperimenti, antimateria "bllokohet" për një kohë rekord

Për herë të parë, gjatë një eksperimenti në laboratorin CERN në Gjenevë është bërë e mundur përballja me antimaterien. Shkencëtarët kanë arritur të bllokojnë rreth 300 atome antihidrogjeni për një kohë rekord prej 1000 sekondash (rreth 16 min), kohë kjo 5000 herë më e gjatë sesa ajo e arritur gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2011, 01:00:20

Në kufijtë e dijes

Në kufijtë e dijesMichael Brooks, New ScientistAskush nuk pret që një astronom mbretëror britanik të dijë se çfarë mendojnë shimpanzetë. E megjithatë është ky argumenti i preferuar i Martin Rees. Sipas tij, mund të mësojmë shumë nga ajo që këto kafshë kuptojnë për botën. Ose më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:56:59

E ardhmja, një botë jo njerëzore

Ray Kurzweil parashikon evolucion rrënjësor të llojit njerëzor në 50 vitet e ardhshme. Shkrirja e njeriut me makinën, së bashku me shpërthimin e menjëhershëm në inteligjencën mekanike do të sjellin një botë jo njerëzoreE ardhmja, një botë jo njerëzoreRay Kurzweil parashikon evol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:26:04

Kush tha që energjia s'mund të jetë e pastër?

Kush tha që energjia s'mund të jetë e pastër?Vlersa simbolike është e fortë. Në 4 dhe 5 prill, më shumë se 3 javë pas tsunamit në Japoni dhe aksidentit në centralin e Fukushimës, Agjencia Ndërkombëtare për Energjitë e Rinovueshme ka mbajtur mbledhjen e parë të Ansamblesë së Përg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-04-2011, 01:48:29

Si është zbuluar hapësira?

Gjithësia e ka tërhequr kurdoherë njeriun. Qysh nga lashtësia, të gjitha qytetërimet i kanë pasur yjet pika referimi, atyre u drejtoheshin për t’u orientuar dhe për t’u dhënë përgjigje pyetjeve që u lindnin.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-04-2011, 16:43:52

Pesë të pavërteta për tërmetet

Tërmeti dhe tsunami shkatërrues që goditi Japoninë u shoqërua në media me shumë informacione shpjeguese për vetë tsunamet, një fenomen natyror i cili për shumë njerëz është ende i paqartë se si formohet.Megjithatë, në këtë “bombardim” informacioni, një prej gjërave më të dukshme ishin keqkuptime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 13:50:21

Lufta e Apollove për të sunduar hapësirën

Eksplorimet gjeografike të shek XV-XVII nxitën fantazinë e shkrimtarëve për të krijuar vepra si "Robinson Kruzo, sot udhëtimet në hapësirë e kanë shpënë imagjinatën përtej çdo kufiri të menduar ndonjëherëLufta e Apollove për të sunduar hapësirënNdërkohë që mjetet e sotme të udhë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-03-2011, 22:12:04

Kina pranë kalimit të SHBA-së në shkencë

Kina është shumë pranë kalimit të prodhimit shkencor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, bëri të ditur sot BBC. Pritet që kontributi që vendi i madh komunist do të japë në inovacione, shpikje dhe gjetje të reja shkencore do të jetë më i madh se i çdo vendi tjetër në botë duke nisur që prej vit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 00:01:02

Milingonat parashikojnë tërmetet?

Një studim i ri ka treguar se milingonat ndoshta mund t’i parashikojnë tërmetet. Ulrich Schreiber, gjeolog në Universitetin Duisburg-Essen në Gjermani, pohon se milingonat e kuqe qëndrojnë në vendet ku ka tërmete dhe në bazë të sjelljes së tyre mund të parashikohet një tërmet.Schreiber së bashku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 00:00:01

NASA teston veshjet për Mars në Antarktik

NASA teston veshjet për Mars në AntarktikEkipi i ekspertëve të agjencisë amerikane të gjithësisë- NASA, ka testuar veshjet e veta të gjithësisë në kushte ekstreme siç janë në Mars, ndërsa për këtë u ka shërbyer baza në Antarktik.Rrobat NDX-1 i ka dizajnuar inxhinieri argjentinas Pablo de Leon, n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:55:46

Oqeani nuk është kosh plehrash!

Çdo ditë ne përdorim dhe pastaj hedhim miliarda qese dhe shishe plastike dhe pjesa më e madhe e këtyre mbetjeve përfundon duke e ndotur mjedisin, ose hidhet në detAlarm: Oqeani nuk është kosh plehrash!Gjatë gjysmës së dytë të shekullit të kaluar, një sasi gjithnjë e më e madhe e ushqimeve, apo u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:53:56

Zemërimi i natyrës

Zemërimi i natyrësFakti që "tsunami" është një prej të paktave fjalë të gjuhës japoneze, që përdoren në të gjithë globin, është një tregues për familjaritetin që ky vend ka me fatkeqësitë natyrore. Por edhe po ta masësh me historinë e dhimbshme të Japonisë, gjendja e sotme është e mjerueshme. Të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-03-2011, 15:48:33

Bota mund të pushojë së ekzistuari

Bota çfarë e njohim deri më tani, sipas disa teorive dhe interpretimeve të profetëve të njohur, mund të pushojë së ekzistuari.Gjykuar sipas shumë librave e filmave, është e qartë se shumëkush beson se jetës në planetin tonë do t’i vijë fundi. Deri më tani ekzistojnë 12 parashikime të mënyrave se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:37:03

Shkenca afron pranverën me një ditë

Ndonëse në Shqipëri “Dita e Verës” festohet që në datën 14 mars, realisht pranvera hyn një javë më vonë, në datën 21.Megjithatë, kjo nuk do të ndodhë sivjet, pasi shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se stina e rigjenerimit të natyrës do të nisë një ditë përpara normales.Ekuinoksi i pranverë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 10:18:09

Tërmeti, Japonia u zhvendos 4 metra

Shkencëtarët kanë ribërë llogaritë për fuqinë dhe pasojat e tërmetit të Japonise. Vendi-ishull është zhvendour jo 1.5 metra sic u tha në fillim, por plot katër metra nga pozicioni i mëparshëm.Ndërsa aksi i planetit tonë ka lëvizur me 16.5 centimetra, duke shtuar shpejtësinë e rrotullimit të tij,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-03-2011, 01:33:51

HAARP, arma e kontrollit të motit

Programi kërkimor i jonosferës HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) në Alaskë, ka qenë në vëmendje për shumë arsye, si ato të këqija ashtu dhe ato të miraHAARP, arma e kontrollit të motitProgrami kërkimor i jonosferës HAARP (High Frequency Active Auroral Resear...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-03-2011, 14:35:27

Pesë skenarë për fundin e botës

Stuhi diellore, asteroidë apo një supervullkan? Ndonëse nuk do të ketë shumë rëndësi për ata që do të shohin vdekjen e planetit dhe civilizimit tonë, revista “Science Magazine” publikoi pesë skenaret më të mundshëm të fundit të botës.Meteorë ose asteroidë – Hera e parë që një meteor goditi Tokën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
27-02-2011, 14:14:12

12 skenarë për fundin e botës

Bota çfarë e njohim deri më tash, sipas disa teorive dhe interpretimeve të profetëve të njohur, mund të pushojë së ekzistuari.Gjykuar sipas shumë librave e filmave, është e qartë se shumëkush beson se jetës në planetin tonë do t’i vijë fundi. Deri më tash ekzistojnë 12 parashikime të mënyrave se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 23:11:11

Kujtesa e botës shkon nga Toka deri në Hënë

Kujtesa e botës shkon nga Toka deri në HënëRadiot dhe televizionet shpërndajnë çdo vit 1.9 zetabajt informacione. Çfarë do të thotë kjo shifër? Që çdo qenie njerëzore, përfshirë edhe të sapolindurit, ka në dispozicion një numër fjalësh të barabartë me 174 gazeta të përditshme në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2011, 10:41:11

Vizitë në shenjat 12 000-vjeçare pranë Tiranës

Zbulimi i rrallë arkeologjik pranë Tiranës, i disa veprave murale të vjetra 10-12 mijë vjet, u pasqyrua në emisionin e pasdites në Top Channel.Fshati i Bovillës, i njohur për ujëmbledhësin që furnizon ujësjellësin e Tiranës, mbart brenda vetes edhe vlera të tjera të jashtëzakonshme.”Mbas një rru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2011, 00:10:17

Shumë pyetje pa mend në kërkimin për alienët

Shumë pyetje pa mend në kërkimin për alienëtMaura JudkisSa për të qartësuar disa keqkuptime: Dejvid Morrison, Drejtor i Institutit të Shkencave Hënore në NASA nuk ka parë asnjëherë një marsian. Ai nuk e ka idenë se çfarë ka në Zonën 51, vendi i famshëm në Nevada, ku disa njerëz ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-01-2011, 23:55:59

Universi drejt errësirës

Shkruan: Brajan Grin (Brian Greene), profesor i fizikës dhe matematikës në Kolumbia.Në shumë fusha të mëdha, kërkimet e shkencëtarëve i hedhin dritë të kaluarës, duke analizuar fosile të vjetruara, objekte të kalbura apo mbetje të mumifikuara. Por, kozmologjia, studimi i origjinës dhe evolucioni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-01-2011, 15:29:35

Pas katër vitesh, shkencëtarët do të ringjallin mamuthin

Një teknikë e përdorur për herë të parë në vitin 2008 ia arriti qëllimit që të klononte një mi nga qeliza e një miu tjetër, që ishte ngrirë më shumë se 16 vjet përpara kryerjes së këtij eksperimenti. Kjo solli që shumë shkencëtarë të mendojnë se pengesa është tejkaluar dhe si pasojë kanë rinisur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:05:56

Ligji i Tërheqjes, sekreti i madh i jetës

Njerëzit që e kanë ditur këtë, kanë qenë figurat më të mëdha historike: Platoni, Shekspiri, Njutoni, Ajnshtajni, Hygoi, Bet'hoveni, Linkolni, Emersoni etj., të cilët e kanë ditur dhe e kanë përdorur sekretinLigji i Tërheqjes, sekreti i madh i jetësShumë nga sunduesit e së shkuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:04:30

Si do të ishte një botë tjetër?

Shkenca e astronomisë tokësore mendon se ekzistojnë 100 miliardë galaktika në Univers dhe kjo do të thotë, që të ketë jetë në këto galaktika duhet patjetër të ekzistojnë 100 miliardë diej të tjerëSi do të ishte një botë tjetër?Shkenca e astronomisë tokësore mendon se ekzistojnë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 00:53:57

Njerëz fluturojnë mbi Londër

Shumë londinezë mund të kenë kujtuar se skenat e episodit të ri të James Bond ishin duke u realizuar, kur panë njerëz fluturues mbi kokat e tyre gjatë mëngjesit të sotëm.Siç raportoi e përditshmja “Daily Mail”, në kryeqytetin anglez u provua gjatë ditës së sotme fjala e teknologjisë, një pajisje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 11:56:09

Shkencëtarët nga Abu Dhabi krijojnë shiun në shkretëtirë

Shkencëtarët nga Abu Dhabi pohojnë se kanë arritur të krijojnë një shtrëngatë artificiale nga qielli i hapur në shkretëtirë.Në tentimet shumëvjeçare që nga shkretëtira të krijojnë një tokë të pëlleshme dhe profitabile shkencëtarët kanë bërë një hap më afër. Bëhet fjalë për projektin e fshehtë pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2010, 17:42:22

“Vdes” laboratori i fundit fotografik

Filmi i fundit në historinë e aparateve fotografike u zbardh sot, në laboratorin e fundit të teknologjisë së vjetër, i cili u mbyll përgjithmonë në mesditë.Ngjarja ndodhi në Kansas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku filmi i prodhuar nga Kodak u zbardh brenda dhomës së errët. Vetë kompania ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2010, 17:05:45

Një vit plot shkencë

[html]
content="text/html; charset=ISO-8859-1"
http-equiv="content-type">Jetojmë
në shekullin e shkencës dhe teknologjisë;
dija jonë mbi bot&e...

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:06:27

Zbulimi, drita shtyn objektet të fluturojnë

Një kërkim i një grupi shkencëtarësh amerikanë ka treguar se drita është në gjendje që të bëjë objektet të fluturojnë, lajmëroi mëngjesin e sotëm revista shkencore “Space”.Nëpërmjet një rreze të fuqishme drite, ata ishin në gjendje që të ngrinin një objekt të vogël nga toka, ndërsa tani punohet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 18:03:29

Përse u ndërtua disku fluturues nga gjermanët

Pak para përfundimit të luftës, të gjitha modelet dhe prototipet u shkatërruan para se ato të mund të gjendeshin nga sovjetikët. Sipas raporteve të pasluftës të zbulimit amerikan, megjithatë, ushtria ruse arriti të kapë një prototipPërse u ndërtua disku fluturues nga gjermanëtAn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 14:58:57

Ngjashmëria e njeriut me Neandertalin

Krahasimi mes gjenomës së Neandertalit dhe gjenomës sonë tregon se, para se të zhdukeshin përfundimisht, ADN-ja jonë kopjohej me të tyren, madje disa gjene të Neandertalit jetojnë ende brenda neshNgjashmëria e njeriut me NeandertalinKrahasimi mes gjenomës së Neandertalit dhe gje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2010, 00:35:03

Krijohet “lëngu bosh”, qe nuk vjetërsohet kurrë

Është i lehtë, i qendrueshëm dhe nuk vjetërsohet kurrë. Bëhet fjalë për një xhel të ri që është krijuar në Itali i cili arrihet nëpërmjet izolimit të “lëngut bosh”, që quhet kështu për strukturën shumë të hollë.Materiali i ri, i arritur falë një kërkimi italian që përshkruhet në edicionin online...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:53:48

E ardhmja është Hidrogjeni

Gazi natyror: Një urë drejt energjisë së pastër?E ardhmja është HidrogjeniGazi natyror është me bollëk dhe i pastër, por kur i shton kostot e kërkimit, magazinimit dhe shpërndarjes, ai është gjithashtu i kushtueshëm.Kur përfshihen kostot e ndotjes nga qymyri, si kostot e shëndet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:53:04

Njerëz fluturues në Hënë

Gabime kozmikëErik WashamNjerëz fluturues në HënëNjë mëngjes gushti të vitit 1835, lexuesit e "New York Sun" u befasuan kur lexuan se Hëna ishte e banuar. Tre të katërtat e faqes së parë të gazetës i dedikoheshin këtij lajmi, i pari i një serie me titull: "Zbulime të mëdha astronomikë të bërë ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:51:24

Gati për kontakt

Me aq sa dimë, ne jemi të vetëm në Univers. Toka është i vetmi planet që dihet se ka jetë dhe qeniet njerëzore janë të vetmet qenie inteligjente.Sigurisht, ka zëra për kontakte me alienë. Është Zona 51, baza e forcave ajrore në Nevada, ku thuhet se qeveria mban qenie aliene të ngrirë. Ka ndodhur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:50:20

Armiqtë më të rrezikshëm të jetës

Sëmundje të ndryshme e kanë shoqëruar njerëzimin që nga fillimet e tij e deri në ditët tona. Shumë prej tyre janë vënë nën kontroll, disa janë reduktuar plotësisht, por mbeten akoma ato sëmundje të pakurueshmeArmiqtë më të rrezikshëm të jetësQë nga vitet 1970 janë më shumë se 20...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe