×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

Berni
ne: 02-12-2010, 12:41:14
Origjina e universit

Shkenca

Sipas popujve Boshongo të Afrikës Qendrore, në fillim ekzistonte vetëm errësira, uji dhe Zoti i madh Bumba. Bumba një ditë, nga një dhimbje e fortë stomaku, vjell Diellin. Dielli thau një pjesë të ujit, duke nxjerrë në pah pjesë toke. Ende në dhimbje të forta stomaku, Bumba vjell sërish, duke nx...


M A X
ne: 17-11-2010, 23:57:34
CERN krijon antimaterien

Shkenca

Një rezultat që duket sikur është marrë nga një skenar filmi. Atomet e antimateries janë prodhuar në laborator dhe “izoluar” në një eksperiment të kryer nga CERN-i në Gjenevë.

Berni
ne: 11-11-2010, 02:32:43
Shkencëtarët piketojnë jetën pas vdekjes

Shkenca

Në rreth 18 spitale në SHBA dhe Britaninë e Madhe, kërkuesit shkencorë kanë vendosur disa fotografi në dhomat e urgjencës. Arsyeja është testimi i pacientëve që risillen në jetë pas atakëve kardiakë dhe ndalimeve të zemrës. Ata thonë që zakonisht, kur kanë eksperiencën e pothuaj-vdekjes, ndihen ...

M A X
ne: 07-11-2010, 23:35:58
Edhe 40 vjet kohë kemi?

Shkenca

Edhe 40 vjet kohë kemi?Brenda 40 vitesh duhet që të kufizojmë konsumet tanë dhe të përshtasim një stil të përballueshëm jetese. Më pas, do të jetë vonë...Jared Diamond jep leksione gjeografie në Universitetin e Kalifornisë. Një zanat jashtë mode, në një epokë kur shumë janë të b...

Berni
ne: 06-11-2010, 16:26:43
Anijet kozmike dhe kometat… takim në fluturim

Shkenca

A do të udhëtonit 23 milionë milje për të vizituar një shkëmb të thjeshtë? Sigurisht që jo, por pikërisht për këtë ju nuk e keni emrin NASA. Shkëmbinjtë janë ato që e vënë agjencinë në lëvizje edhe sot, pasi vizituan një shkëmb që quhet kometa Hartley 2, i cili sipas tyre është shumë i veçantë, ...

M A X
ne: 31-10-2010, 00:36:40
Krijohet mëlçia e parë në laborator

Shkenca

Për momentin është një mëlçi më e vogël se ajo e fëmijëve, por funksionon 100 përqind.Bëhet fjalë për mëlçinë e parë të krijuar në laborator, një hapë themelor në historinë e transplanteve.Eksperimenti është kryer nga Instituti i Mjekësisë Rigjeneruese të Wake Forest University Baptist Medical C...

Berni
ne: 26-10-2010, 00:05:32
Si arrin njeriu të shikojë yjet

Shkenca

Rrezet X, rrezet gama, mikrovalët, grimcat dhe kundërgrimcat - shumë nga këto mbetje që nga shpërthimi i parë i madh tregojnë se çka prej 14 miliardë vjetësh ka kaluar përgjatë universit Për të parë nuk mjafton teleskopi i malit Palomar, që mbledh të njëjtin rrezatim si të një m...

Berni
ne: 20-10-2010, 22:44:03
10 idetë që ndryshuan botën, nga Koperniku e deri te Ainshtajni

Shkenca

Pa idetë e këtyre gjenive bota sot do të kishte një tjetër pamjePlatoni besonte se secili prej nesh synon të jetë një qenie njerëzore e realizuar dhe se filozofia është shkenca që na ndihmon të gjejmë mënyrën e këtij realizimi. Në kohën e tij filozofia ishte një disiplinë e re. ...

Pergjigje nga: alfeko sukaraku, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, BeRni
Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë…

Berni
ne: 16-10-2010, 13:33:36
Dëshmitë për UFO, në Shqipëri

Shkenca

E çuditshme! E padëgjuar! Një UFO ka zbritur në Roskovec, në Cërrik, Vlorë, Elbasan e madje edhe në Tiranë. Në daç besojeni, në daç jo, ngjarje të tilla janë bërë shumë edhe për Shqipërinë, sa me to mund të bëhet një kronikë e plotë dëshmish. Më poshtë në liste janë gjashtë të tilla që ne mundëm...

M A X
ne: 15-10-2010, 16:56:31
Historia e pabesueshme e zbuluesve të Big Bang

Shkenca

Nuk e kishin menduar ndonjëherë se duke rregulluar një antenë do arrinin të merrnin cmimin Nobel.Kjo është historia e pabesueshme e Arno Penzias dhe Robert Wilson, të cilët arritën të dëgjojnë zhurmën e ardhur nga cepat më të errët të galaktikës pas shpërthimit të madh Big Bang. Arno Penzias e R...


Berni
ne: 11-10-2010, 13:12:56
Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra

Shkenca

Shumë shpejt benzina mund të prodhohet nga gruri, mbeturinat e bujqësisë dhe industritë e letrës.Një ekip hulumtuesish në Evropë në bashkëpunim me kompanitë bio-teknologjike private janë duke punuar për të gjetur se si të degradojnë lignocelulën, e përbërë nga lignina dhe celuloza, e cila e bën ...

M A X
ne: 30-09-2010, 12:45:20
3 teori të ndryshme rreth "Pjatave Fluturuese"

Shkenca

 Fenomen natyror? Pjellë e imagjinatës njerëzore apo realitet?! Është shumë vështirë të japësh ndonjë përgjigje precize në këto pyetje, sepse çdo grup ka argumentet dhe kundërargumentet e tij: pro ose kundër3 teori të ndryshme rreth "Pjatave Fluturuese"Fenomen natyror? Pjellë e ...

M A X
ne: 30-09-2010, 12:43:38
Vrimat e zeza nuk janë më të zeza

Shkenca

Vrima e zezë nuk është më e zezë. Stephen Hawking kishte të drejtë: drita mund të iki nga monstrat qiellorë shpesh të fshehur në zemër të galaktikave ose të shpërndahet në hapësirën e tyre të pafund.Astrofizikanti britanik e kishte hedhur si teori më shumë se 30 vjet më parë, në 1974, duke ngrit...

Berni
ne: 28-09-2010, 00:17:49
Një tjetër teori për vitin 2012

Shkenca

Shpërthimi i madh i energjisë diellore, e ashtuquajtura "Stuhi diellore" do të mund të paralizonte Tokën në një periudhë trevjeçare, ka paralajmëruar një ekip i shkencëtarëve britanikë. Sipas tyre, "stuhia" që pritet rreth viteve 2012-2013 do të shkaktonte dëm të rrjeteve elektrike, kolaps të si...


M A X
ne: 22-09-2010, 12:28:51
Ne laboratorin e CERN krijohet materia e panjohur e Big Beng-ut?

Shkenca

Më në fund eksperimenti më i madh shkencor i shekullit, LHC që po zhvillohet në Cern, po cudit shkencëtarët dhe ndoshta në të ardhmen edhe njerëzimin.I ndërtuar si një projekt mes shumë dritëhijesh, shpenzimeve marramendëse dhe frikës për një “marrëzi njerëzore” që mund të shkaktonte Big Beng-un...

Berni
ne: 19-09-2010, 12:32:22
Itali, UFO në Messina

Shkenca

Dhjetra telefonata, fotografi madje edhe video kanë dokumentuar një tjetër rast objekti të paidentifikuar.

Berni
ne: 14-09-2010, 15:06:51
Greqi, UFO në malin Parnitha

Shkenca

Athinë. Dy objekte të mëdha të shndritshëm dhe të paidentifikuar u shfaqën mbrëmjen e djeshme mbi malin Parnitha, rreth 30 kilometra larg Athinës. Lajmi behet i ditur nga mediat greke të cilat publikuan disa foto të shkrepura nga një kalimtar i rastit.

Berni
ne: 11-09-2010, 16:22:10
Robotët tanë të përditshëm

Shkenca

Mësues, doktorë, menaxherë dhe infermierë. Dikur të përdorur vetëm për misione hapësinore dhe luftarake, robotët tanimë kanë hyrë me shumë lehtësi në jetën tonë të përditshme. Modelet e reja shiten në treg me një çmim prej 15 mijë dollarësh, por nuk është çudi që në të ardhmen të kushtojnë sa nj...

M A X
ne: 08-09-2010, 17:10:07
Të lexosh mendjen njerëzore, tani është e mundur

Shkenca

Të njohësh mendjen njerëzore dhe të përkthesh sinjalet celebrale në fjalë, falë sensorëve të vendosur në sipërfaqen e trurit, është ëndrra e çdo shkencëtari.Një ëndërr që mund të bëhet realitet falë një skuadre të Universitetit të Utahut, të udhëhequr nga bio-inxhinieri Bradley Greger, që ka kri...

Berni
ne: 06-09-2010, 15:34:34
Teoria e re: Universi u krijua nga njerëzit

Shkenca

Për të krijuar një univers të ri do të nevojitej një makineri shumë pak më e fuqishme se Përshpejtuesi i Madh dhe ekzistojnë të gjitha mundësitë që universi ynë të jetë krijuar në këtë mënyrë.Argumenti se, nëse Universi ka një krijues dhe kush mund të jetë ai, është një ndër më të vjetrit në his...

Berni
ne: 04-09-2010, 15:18:06
Njeriu si dinozaurët

Shkenca

Toka, pranë shtypjes së butonit të zhdukjes masiveJeremy ...

Berni
ne: 03-09-2010, 15:47:37
Shqiptari nga Tetova shpik proteza per qente...

Shkenca

Shpikja e shqiptarit njihet me ligj në Zvicër''Ky vendim i Bernës është një sukses fenomenal jo vetëm për mua, por edhe për Zvicrën, sidomos për fëmijët, sepse tani e tutje do të ndihen të lirë kudo që shëtisin, rrugëve, parqeve apo ashensorëve kur të ndeshen me ndonjë qen rasti.'' i ka deklarua...

Berni
ne: 02-09-2010, 17:02:07
Shkencëtari britanik: Zoti nuk e krijoi universin

Shkenca

Zoti nuk e ka krijuar universin është një nga përfundimet e profesor Setphen Hawking, që njihet si shkencëtari më i madh i gjallë britanik, në librin e tij më të ri që pritet të botohet së shpejti.Ai shkruan se përplasja e madhe nuk ndodhi si pasojë e ndërhyrjes së ndonjë force të mbinatyrshme, ...


M A X
ne: 09-08-2010, 00:27:00
Krijimi i njeriut si një proces inxhinierie gjenetike?

Shkenca

John Craig Venter, biolog amerikan ka projektuar, sintetizuar, asembluar dhe krijuar, me një grup të "Craig Venter Institute" të Rockville në shtetin Maryland, qelizën e parë sintetike, domethënë artificialeQeliza e parë artificiale. Dhe njeriu u bë Zot?Krijimi i njeriut si një proces inxhinie...

M A X
ne: 09-08-2010, 00:26:05
Manifestimet e UFO-ve, rezultat i autosugjestionit?

Shkenca

Dukuria e disqeve fluturues që u vu re pas Luftës së Dytë Botërore ka vazhduar edhe sot. Shumë vrojtues besojnë se edhe dukuri të tjera, si psh gjurmë rrethore djegiesh në parcela toke, kanë lidhje pikërisht me UFO-tEnigma e njerëzimit dhe e UFO-veManifestimet e UFO-ve, rezultat i auto...M A X
ne: 27-07-2010, 01:34:47
Kujtesën e njeriut po e zëvendëson Google

Shkenca

Thuhet se çdo njeri vlen për aq sa di, por harrohet apo injorohet fakti se një njeri di aq gjëra sa mund të kujtojëKujtesën e njeriut po e zëvendëson GoogleTruri është motori që komandon gjithë trupin. Kujtesa është aftësia e një organizmi që të mbajë, të ruajë, të rendisë laj...

M A X
ne: 27-07-2010, 01:30:48
Teoritë më të çuditshme të fundit të botës

Shkenca

Teoritë e fundit të botës duket se gëlojnë kohët e fundit dhe disa prej tyre mund të thuhet me bindje se janë vërtet të çuditshme dhe duke qenë të tilla kanë arritur të ndezin akoma më shumë fatalistët shpresëplotëTeoritë më të çuditshme të fundit të botësSipas shkencëtarit angl...


M A X
ne: 23-07-2010, 15:50:16
Uji dhe efektet e padiskutueshme

Shkenca

Duhet të studioni ose të punoni deri vonë dhe kërkoni të jeni në formë? Doni të humbni në peshë? Zgjidhja është pirja e një gote uji.Kështu thotë një studim i publikuar në "Hypertension", duke shpjeguar se uji ka shumë veti të mira, përvecse të heqë etjen.David Robertson, farmaceolog dhe neurolo...

M A X
ne: 23-07-2010, 01:14:50
Thesaret që u zhdukën pa lënë gjurmë

Shkenca

Historia njerëzore, përveç gjurmëve që ka lënë në kohë, datave që vendosën ngjarje gjigante, ndërtimeve të larmishme, ka lënë pas dhe mrekulli nga më të lakmuarat atëherë edhe sotThesaret që u zhdukën pa lënë gjurmëHistoria njerëzore, përveç gjurmëve që ka lënë në kohë, datave...

M A X
ne: 23-07-2010, 01:13:47
Materia gri që na jep identitetin

Shkenca

Truri është organi më i ndërlikuar, më i pakuptueshëm dhe enigmatik i trupit tonë. Ne mund të emërtojmë pjesë të tij, por dija jonë është e kufizuar në lidhje me funksionin e këtyre pjesëveMateria gri që na jep identitetinTruri është organi më i ndërlikuar, më i pakuptueshëm d...

Berni
ne: 22-07-2010, 01:27:39
Zbulohet ylli më i madh, është qindra herë më i madh se Dielli (VIDEO)

Shkenca

 Shkencëtarët kanë zbuluar një yll masiv, i cili është qindra herë më i madh se Dielli. Astrofizikanti Paul Crowther, nga Universiteti Sheffield në Britani, tha se gjiganti i emëruar R136a1 është identifikuar në qendër të bashkësisë yjore të quajtur Tarantula Nebula. Monster Star Disc

Berni
ne: 19-07-2010, 15:27:42
Shkencëtarët: Kontinentet, drejt bashkimit në Pangaea Ultima

Shkenca

Si do të kthehet Toka pas 250 milionë vjetësh. Kontinentet do të bashkohen të gjithë me njëri-tjetrin...Jemi mësuar që prej krijimit të një sistemi të mirëfilltë arsimor, në mesin e shekullit të 17-të, të gjithë të flasim për sa kontinente ka bota. A është Evropa me Azinë një kontinent (Euroazia...

Berni
ne: 17-07-2010, 00:24:30
Kinë, UFO në qiell

Shkenca

Pak ditë pasi disa banorë të Kinës vunë re disa objekte të paidentifikuara në ajër, fenomeni përsëritet.Sipas agjencisë së lajmeve Nova Cina, pas 7 Korrikut ku UFO-t u pa pranë aeroportit të Hanghzhout, dje 4 objekte fltuturues të paidentifikuar janë vënë re në një park të qytetit Chongqing në p...

Berni
ne: 14-07-2010, 15:10:08
Udhëtimi në kohë: ëndërr, apo realitet i largët?

Shkenca

Dy matematikanë rusë kanë sugjeruar së fundi se “atom shpërbërësi” i ndërtuar nga qendra për kërkime bërthamore CERNnë Zvicër, mund të krijojë kushtet për të kryer udhëtimet, deri tani fantastike përpara, ose pas në kohë. Në thelb, të dy matematikanët besojnë se makineria shumë e madhe e kusht...

Berni
ne: 13-07-2010, 16:16:46
Dhjetë teoritë më të çmendura shkencore

Shkenca

Parashikimet më absurde për universin tonë dhe fundin e jetësQë nga zhvendosja në kohë, vdekja e nxehtësisë e deri tek teoria MatrixÇmenduria është fjalë e shëmtuar, por si mund të shpjegohen ndryshe këto koncepte? Gjithë këto teori përpiqen të shpjegojnë një koncept të universi...

Berni
ne: 12-07-2010, 14:49:58
Shpikja, anglezët krijojnë antiplumbin e parë të lëngshëm

Shkenca

Kompania po e mban formulën kimike të lëngut sekretNjë mbrojtëse antiplumb prej lëngu ka treguar se mund të ndalojë fishekët në testet e bëra nga shkencëtarë britanik në Bristol. Kërkuesit kanë ndërthurur disa elementë kimikë për të krijuar materialin e parë të lëngshëm që nuk d...

Berni
ne: 10-07-2010, 17:08:08
Pesë teknologjitë e së ardhmes

Shkenca

Pesë teknologjitë që do të prodhohen gjatë dhjetë viteve të ardhshme do të ndryshojnë krejtësisht jetën tonë. Akademikët e Universitetit “George Washington” na japin disa të dhëna rreth tyre, të cilat “Start” i ka huazuar nga mediat botërore.1 - Kura gjenetike dhe qelizat bazëSë...

erlehta
ne: 02-07-2010, 02:19:14
Dështon projekti për ftohjen e Tokës

Shkenca

Nëse retë janë të bardha sjellin shi. Kjo hipotezë hedh poshtë projektin e disa shkencëtarëve amerikanë për të ulur temperaturën mesatare të Tokës.Rezultatet dalin pas një studimi të “Carnegie Institution” dhe “Indian Institute of Science”. Ky projekt parashikonte hedhjen e ujit të detit në retë...

erlehta
ne: 02-07-2010, 02:17:04
Zbulohet antitrupi universal i gripit

Shkenca

Gjendet në trupin e njeriut antitrupi universal që arrin te mposhtë të gjithë viruset e gripit në qarkullim, madje edhe ata më të frikshmit.Studimi është udhëhequr nga shkencëtari Yoshihiro Kawaoka i Univetsitetit Wisconsin-Madison.Antitrupi natyror i testuar tek minjtë rëzulton premtues në luft...

M A X
ne: 26-06-2010, 00:35:13
Pavdekshmëria dixhitale, tru njerëzor në një trup avatari

Shkenca

Të krijosh një avatar, për momentin vetëm të kompjuterizuar, tek i cili mund të krijosh një lloj dosjeje ku të ruhen të gjitha të dhënat e kujtesës tënde, duke bërë që me anë të tij të jetosh edhe pasi të vdesëshPavdekshmëria dixhitale, tru njerëzor në një trup avatariDisa projekte të ndryshme b...

Berni
ne: 21-06-2010, 16:19:47
Raca njerëzore do të zhduket brenda 100 viteve

Shkenca

Një prej shkencëtarëve më të njohur të mikrobiologjisë, profesori australian, Frank Fener, shpjegon pse raca jonë do të zhduket brenda shekullit XXI, si shumë specie të tjera.Si shkencëtari që ndihmoi për të zbuluar ilaçin që zhduku linë, ai me siguri e di një gjë apo dy lidhje me zhdukjen. Dhe ...

M A X
ne: 16-06-2010, 10:27:05
Gjeniu shqiptar i neuroshkencave

Shkenca

Ne konkursin nderkombetar te Neuroshkencave qe do te zhvillohet ne gusht te ketij viti ne San Diego te Kalifornise, Italia do te perfaqesohet nga i riu shqiptar Klajdi Zeneja.Gjimnazisti me origjine nga Elbasani e me banim prej pese vjetesh ne Itali, fitoi Olimpiaden kombetare duke mundur 14 kon...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board