Shkenca - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

M A X
19-12-2010, 18:03:29

Përse u ndërtua disku fluturues nga gjermanët

Pak para përfundimit të luftës, të gjitha modelet dhe prototipet u shkatërruan para se ato të mund të gjendeshin nga sovjetikët. Sipas raporteve të pasluftës të zbulimit amerikan, megjithatë, ushtria ruse arriti të kapë një prototipPërse u ndërtua disku fluturues nga gjermanëtAn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 14:58:57

Ngjashmëria e njeriut me Neandertalin

Krahasimi mes gjenomës së Neandertalit dhe gjenomës sonë tregon se, para se të zhdukeshin përfundimisht, ADN-ja jonë kopjohej me të tyren, madje disa gjene të Neandertalit jetojnë ende brenda neshNgjashmëria e njeriut me NeandertalinKrahasimi mes gjenomës së Neandertalit dhe gje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2010, 00:35:03

Krijohet “lëngu bosh”, qe nuk vjetërsohet kurrë

Është i lehtë, i qendrueshëm dhe nuk vjetërsohet kurrë. Bëhet fjalë për një xhel të ri që është krijuar në Itali i cili arrihet nëpërmjet izolimit të “lëngut bosh”, që quhet kështu për strukturën shumë të hollë.Materiali i ri, i arritur falë një kërkimi italian që përshkruhet në edicionin online...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:53:48

E ardhmja është Hidrogjeni

Gazi natyror: Një urë drejt energjisë së pastër?E ardhmja është HidrogjeniGazi natyror është me bollëk dhe i pastër, por kur i shton kostot e kërkimit, magazinimit dhe shpërndarjes, ai është gjithashtu i kushtueshëm.Kur përfshihen kostot e ndotjes nga qymyri, si kostot e shëndet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:53:04

Njerëz fluturues në Hënë

Gabime kozmikëErik WashamNjerëz fluturues në HënëNjë mëngjes gushti të vitit 1835, lexuesit e "New York Sun" u befasuan kur lexuan se Hëna ishte e banuar. Tre të katërtat e faqes së parë të gazetës i dedikoheshin këtij lajmi, i pari i një serie me titull: "Zbulime të mëdha astronomikë të bërë ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:51:24

Gati për kontakt

Me aq sa dimë, ne jemi të vetëm në Univers. Toka është i vetmi planet që dihet se ka jetë dhe qeniet njerëzore janë të vetmet qenie inteligjente.Sigurisht, ka zëra për kontakte me alienë. Është Zona 51, baza e forcave ajrore në Nevada, ku thuhet se qeveria mban qenie aliene të ngrirë. Ka ndodhur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:50:20

Armiqtë më të rrezikshëm të jetës

Sëmundje të ndryshme e kanë shoqëruar njerëzimin që nga fillimet e tij e deri në ditët tona. Shumë prej tyre janë vënë nën kontroll, disa janë reduktuar plotësisht, por mbeten akoma ato sëmundje të pakurueshmeArmiqtë më të rrezikshëm të jetësQë nga vitet 1970 janë më shumë se 20...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: justA, darknet02, shejtania

Jashtëtokësorë në tokë?!

JustA
03-12-2010, 23:32:17
hajt futkotizem hajt
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:06:33

Sinjale misterioze nga hapësira

A mund të jemi kaq arrogantë sa të mendojmë se jemi i vetmi përjashtim në pafundësinë e Universit? Çfarë do të ndodhte nëse do të interceptonim një sinjal apo një mesazh me origjinë aliene?Sinjale misterioze nga hapësiraA mund të jemi kaq arrogantë sa të mendojmë se jemi i vetmi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-12-2010, 12:41:14

Origjina e universit

Sipas popujve Boshongo të Afrikës Qendrore, në fillim ekzistonte vetëm errësira, uji dhe Zoti i madh Bumba. Bumba një ditë, nga një dhimbje e fortë stomaku, vjell Diellin. Dielli thau një pjesë të ujit, duke nxjerrë në pah pjesë toke. Ende në dhimbje të forta stomaku, Bumba vjell sërish, duke nx...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2010, 23:57:34

CERN krijon antimaterien

Një rezultat që duket sikur është marrë nga një skenar filmi. Atomet e antimateries janë prodhuar në laborator dhe “izoluar” në një eksperiment të kryer nga CERN-i në Gjenevë.

Berni
11-11-2010, 02:32:43

Shkencëtarët piketojnë jetën pas vdekjes

Në rreth 18 spitale në SHBA dhe Britaninë e Madhe, kërkuesit shkencorë kanë vendosur disa fotografi në dhomat e urgjencës. Arsyeja është testimi i pacientëve që risillen në jetë pas atakëve kardiakë dhe ndalimeve të zemrës. Ata thonë që zakonisht, kur kanë eksperiencën e pothuaj-vdekjes, ndihen ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2010, 23:35:58

Edhe 40 vjet kohë kemi?

Edhe 40 vjet kohë kemi?Brenda 40 vitesh duhet që të kufizojmë konsumet tanë dhe të përshtasim një stil të përballueshëm jetese. Më pas, do të jetë vonë...Jared Diamond jep leksione gjeografie në Universitetin e Kalifornisë. Një zanat jashtë mode, në një epokë kur shumë janë të b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-11-2010, 16:26:43

Anijet kozmike dhe kometat… takim në fluturim

A do të udhëtonit 23 milionë milje për të vizituar një shkëmb të thjeshtë? Sigurisht që jo, por pikërisht për këtë ju nuk e keni emrin NASA. Shkëmbinjtë janë ato që e vënë agjencinë në lëvizje edhe sot, pasi vizituan një shkëmb që quhet kometa Hartley 2, i cili sipas tyre është shumë i veçantë, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 00:36:40

Krijohet mëlçia e parë në laborator

Për momentin është një mëlçi më e vogël se ajo e fëmijëve, por funksionon 100 përqind.Bëhet fjalë për mëlçinë e parë të krijuar në laborator, një hapë themelor në historinë e transplanteve.Eksperimenti është kryer nga Instituti i Mjekësisë Rigjeneruese të Wake Forest University Baptist Medical C...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-10-2010, 00:05:32

Si arrin njeriu të shikojë yjet

Rrezet X, rrezet gama, mikrovalët, grimcat dhe kundërgrimcat - shumë nga këto mbetje që nga shpërthimi i parë i madh tregojnë se çka prej 14 miliardë vjetësh ka kaluar përgjatë universit Për të parë nuk mjafton teleskopi i malit Palomar, që mbledh të njëjtin rrezatim si të një m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-10-2010, 22:44:03

10 idetë që ndryshuan botën, nga Koperniku e deri te Ainshtajni

Pa idetë e këtyre gjenive bota sot do të kishte një tjetër pamjePlatoni besonte se secili prej nesh synon të jetë një qenie njerëzore e realizuar dhe se filozofia është shkenca që na ndihmon të gjejmë mënyrën e këtij realizimi. Në kohën e tij filozofia ishte një disiplinë e re. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: alfeko sukaraku, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, BeRni

Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë…

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-10-2010, 13:33:36

Dëshmitë për UFO, në Shqipëri

E çuditshme! E padëgjuar! Një UFO ka zbritur në Roskovec, në Cërrik, Vlorë, Elbasan e madje edhe në Tiranë. Në daç besojeni, në daç jo, ngjarje të tilla janë bërë shumë edhe për Shqipërinë, sa me to mund të bëhet një kronikë e plotë dëshmish. Më poshtë në liste janë gjashtë të tilla që ne mundëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2010, 16:56:31

Historia e pabesueshme e zbuluesve të Big Bang

Nuk e kishin menduar ndonjëherë se duke rregulluar një antenë do arrinin të merrnin cmimin Nobel.Kjo është historia e pabesueshme e Arno Penzias dhe Robert Wilson, të cilët arritën të dëgjojnë zhurmën e ardhur nga cepat më të errët të galaktikës pas shpërthimit të madh Big Bang. Arno Penzias e R...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-10-2010, 13:12:56

Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra

Shumë shpejt benzina mund të prodhohet nga gruri, mbeturinat e bujqësisë dhe industritë e letrës.Një ekip hulumtuesish në Evropë në bashkëpunim me kompanitë bio-teknologjike private janë duke punuar për të gjetur se si të degradojnë lignocelulën, e përbërë nga lignina dhe celuloza, e cila e bën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:45:20

3 teori të ndryshme rreth "Pjatave Fluturuese"

 Fenomen natyror? Pjellë e imagjinatës njerëzore apo realitet?! Është shumë vështirë të japësh ndonjë përgjigje precize në këto pyetje, sepse çdo grup ka argumentet dhe kundërargumentet e tij: pro ose kundër3 teori të ndryshme rreth "Pjatave Fluturuese"Fenomen natyror? Pjellë e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:43:38

Vrimat e zeza nuk janë më të zeza

Vrima e zezë nuk është më e zezë. Stephen Hawking kishte të drejtë: drita mund të iki nga monstrat qiellorë shpesh të fshehur në zemër të galaktikave ose të shpërndahet në hapësirën e tyre të pafund.Astrofizikanti britanik e kishte hedhur si teori më shumë se 30 vjet më parë, në 1974, duke ngrit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-09-2010, 00:17:49

Një tjetër teori për vitin 2012

Shpërthimi i madh i energjisë diellore, e ashtuquajtura "Stuhi diellore" do të mund të paralizonte Tokën në një periudhë trevjeçare, ka paralajmëruar një ekip i shkencëtarëve britanikë. Sipas tyre, "stuhia" që pritet rreth viteve 2012-2013 do të shkaktonte dëm të rrjeteve elektrike, kolaps të si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2010, 12:28:51

Ne laboratorin e CERN krijohet materia e panjohur e Big Beng-ut?

Më në fund eksperimenti më i madh shkencor i shekullit, LHC që po zhvillohet në Cern, po cudit shkencëtarët dhe ndoshta në të ardhmen edhe njerëzimin.I ndërtuar si një projekt mes shumë dritëhijesh, shpenzimeve marramendëse dhe frikës për një “marrëzi njerëzore” që mund të shkaktonte Big Beng-un...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2010, 12:32:22

Itali, UFO në Messina

Dhjetra telefonata, fotografi madje edhe video kanë dokumentuar një tjetër rast objekti të paidentifikuar.

Berni
14-09-2010, 15:06:51

Greqi, UFO në malin Parnitha

Athinë. Dy objekte të mëdha të shndritshëm dhe të paidentifikuar u shfaqën mbrëmjen e djeshme mbi malin Parnitha, rreth 30 kilometra larg Athinës. Lajmi behet i ditur nga mediat greke të cilat publikuan disa foto të shkrepura nga një kalimtar i rastit.

Berni
11-09-2010, 16:22:10

Robotët tanë të përditshëm

Mësues, doktorë, menaxherë dhe infermierë. Dikur të përdorur vetëm për misione hapësinore dhe luftarake, robotët tanimë kanë hyrë me shumë lehtësi në jetën tonë të përditshme. Modelet e reja shiten në treg me një çmim prej 15 mijë dollarësh, por nuk është çudi që në të ardhmen të kushtojnë sa nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-09-2010, 17:10:07

Të lexosh mendjen njerëzore, tani është e mundur

Të njohësh mendjen njerëzore dhe të përkthesh sinjalet celebrale në fjalë, falë sensorëve të vendosur në sipërfaqen e trurit, është ëndrra e çdo shkencëtari.Një ëndërr që mund të bëhet realitet falë një skuadre të Universitetit të Utahut, të udhëhequr nga bio-inxhinieri Bradley Greger, që ka kri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-09-2010, 15:34:34

Teoria e re: Universi u krijua nga njerëzit

Për të krijuar një univers të ri do të nevojitej një makineri shumë pak më e fuqishme se Përshpejtuesi i Madh dhe ekzistojnë të gjitha mundësitë që universi ynë të jetë krijuar në këtë mënyrë.Argumenti se, nëse Universi ka një krijues dhe kush mund të jetë ai, është një ndër më të vjetrit në his...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-09-2010, 15:18:06

Njeriu si dinozaurët

Toka, pranë shtypjes së butonit të zhdukjes masive

Berni
03-09-2010, 15:47:37

Shqiptari nga Tetova shpik proteza per qente...

Shpikja e shqiptarit njihet me ligj në Zvicër''Ky vendim i Bernës është një sukses fenomenal jo vetëm për mua, por edhe për Zvicrën, sidomos për fëmijët, sepse tani e tutje do të ndihen të lirë kudo që shëtisin, rrugëve, parqeve apo ashensorëve kur të ndeshen me ndonjë qen rasti.'' i ka deklarua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-09-2010, 17:02:07

Shkencëtari britanik: Zoti nuk e krijoi universin

Zoti nuk e ka krijuar universin është një nga përfundimet e profesor Setphen Hawking, që njihet si shkencëtari më i madh i gjallë britanik, në librin e tij më të ri që pritet të botohet së shpejti.Ai shkruan se përplasja e madhe nuk ndodhi si pasojë e ndërhyrjes së ndonjë force të mbinatyrshme, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:27:00

Krijimi i njeriut si një proces inxhinierie gjenetike?

John Craig Venter, biolog amerikan ka projektuar, sintetizuar, asembluar dhe krijuar, me një grup të "Craig Venter Institute" të Rockville në shtetin Maryland, qelizën e parë sintetike, domethënë artificialeQeliza e parë artificiale. Dhe njeriu u bë Zot?Krijimi i njeriut si një proces inxhinie...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:26:05

Manifestimet e UFO-ve, rezultat i autosugjestionit?

Dukuria e disqeve fluturues që u vu re pas Luftës së Dytë Botërore ka vazhduar edhe sot. Shumë vrojtues besojnë se edhe dukuri të tjera, si psh gjurmë rrethore djegiesh në parcela toke, kanë lidhje pikërisht me UFO-tEnigma e njerëzimit dhe e UFO-veManifestimet e UFO-ve, rezultat i auto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:34:47

Kujtesën e njeriut po e zëvendëson Google

Thuhet se çdo njeri vlen për aq sa di, por harrohet apo injorohet fakti se një njeri di aq gjëra sa mund të kujtojëKujtesën e njeriut po e zëvendëson GoogleTruri është motori që komandon gjithë trupin. Kujtesa është aftësia e një organizmi që të mbajë, të ruajë, të rendisë laj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:30:48

Teoritë më të çuditshme të fundit të botës

Teoritë e fundit të botës duket se gëlojnë kohët e fundit dhe disa prej tyre mund të thuhet me bindje se janë vërtet të çuditshme dhe duke qenë të tilla kanë arritur të ndezin akoma më shumë fatalistët shpresëplotëTeoritë më të çuditshme të fundit të botësSipas shkencëtarit angl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 15:50:16

Uji dhe efektet e padiskutueshme

Duhet të studioni ose të punoni deri vonë dhe kërkoni të jeni në formë? Doni të humbni në peshë? Zgjidhja është pirja e një gote uji.Kështu thotë një studim i publikuar në "Hypertension", duke shpjeguar se uji ka shumë veti të mira, përvecse të heqë etjen.David Robertson, farmaceolog dhe neurolo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 01:14:50

Thesaret që u zhdukën pa lënë gjurmë

Historia njerëzore, përveç gjurmëve që ka lënë në kohë, datave që vendosën ngjarje gjigante, ndërtimeve të larmishme, ka lënë pas dhe mrekulli nga më të lakmuarat atëherë edhe sotThesaret që u zhdukën pa lënë gjurmëHistoria njerëzore, përveç gjurmëve që ka lënë në kohë, datave...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 01:13:47

Materia gri që na jep identitetin

Truri është organi më i ndërlikuar, më i pakuptueshëm dhe enigmatik i trupit tonë. Ne mund të emërtojmë pjesë të tij, por dija jonë është e kufizuar në lidhje me funksionin e këtyre pjesëveMateria gri që na jep identitetinTruri është organi më i ndërlikuar, më i pakuptueshëm d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-07-2010, 01:27:39

Zbulohet ylli më i madh, është qindra herë më i madh se Dielli (VIDEO)

 Shkencëtarët kanë zbuluar një yll masiv, i cili është qindra herë më i madh se Dielli. Astrofizikanti Paul Crowther, nga Universiteti Sheffield në Britani, tha se gjiganti i emëruar R136a1 është identifikuar në qendër të bashkësisë yjore të quajtur Tarantula Nebula. Monster Star Disc
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe