Shkenca - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

Berni
21-06-2010, 16:19:47

Raca njerëzore do të zhduket brenda 100 viteve

Një prej shkencëtarëve më të njohur të mikrobiologjisë, profesori australian, Frank Fener, shpjegon pse raca jonë do të zhduket brenda shekullit XXI, si shumë specie të tjera.Si shkencëtari që ndihmoi për të zbuluar ilaçin që zhduku linë, ai me siguri e di një gjë apo dy lidhje me zhdukjen. Dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2010, 10:27:05

Gjeniu shqiptar i neuroshkencave

Ne konkursin nderkombetar te Neuroshkencave qe do te zhvillohet ne gusht te ketij viti ne San Diego te Kalifornise, Italia do te perfaqesohet nga i riu shqiptar Klajdi Zeneja.Gjimnazisti me origjine nga Elbasani e me banim prej pese vjetesh ne Itali, fitoi Olimpiaden kombetare duke mundur 14 kon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Harmony
14-06-2010, 00:33:26

Çizmet qe karikojne celularin

Janë çizme shiu, por shërbejnëedhe për të karikuar celularin.Nëpërmjet një teknologjie tëveçantë të instaluar në to,arrijnë të transformojnënxehtësinë në energji.Produktin e ka promovuar operatoritelefonik anglez Orange. Megjithatë përtë bërë një telefonatë prej një ore duhetqë personi që i mban...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-06-2010, 16:41:50

Këpuca më antike në botë, 5500 vjeçare

Kërkues të universitetit irlandez të Cork kanë gjetur një këpucë që sipas analizave, është më antikja në botë prej lëkure.Në një artikull të botuar në revistën “Plos”, thuhet se këpuca është krijuar 5500 vjet më parë.Zbulimi ka ndodhur në Armeni, në kufi me Iranin, dhe këpuca, e pajisur me lidhë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2010, 01:06:25

Fizikë, fotografohet “vallëzimi” i elektroneve

Një grup shkencëtarësh nga Cornell University kanë arritur të fotografojnë vallëzimin e elektroneve.Shkencëtarët, në një studim të publikuar në “Nature”, sqarojnë se si kanë arritur të kapin për herë të parë pamjet e këtij “vallëzimi sekret”, në të cilin elektronet ndërrojnë formë nën kushte eks...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2010, 10:10:05

Central në Hënë për energji në Tokë

Kompania japoneze Shimidzu ka zhvilluar një projekt i cili ngjan më shumë me një skenar filmi fantastiko-shkencor.Për të patur energji të palimituar, kompania ka menduar për ndërtimin e një centrali diellor përreth ekuatorit të Hënës që më pas do dërgonte energji në Tokë nëpërmjet mikrovalëve ap...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2010, 01:31:47

Zbulime: Pajisje antike të teknologjisë së lartë

Zbulimet e disa objekteve të çuditshme që nuk duhet të kishin ekzistuar tregojnë se thellë në antikitet, raca njerëzore ka qenë shumë herë më e avancuar nga ç'mund të guxojmë të imagjinojmëZbulime: Pajisje antike të teknologjisë së lartëZbulimet e disa objekteve të çuditshme q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2010, 01:30:54

Të krijosh jetën, a nuk është puna e Zotit?

 Jeta është shumë më tepër se thjesht shuma e atomeve, është në mënyrë të paevitueshme e lidhur me frymën hyjnore. Për njerëzimin mund të jetë shok, fakti që shkencëtarët duan të krijojnë jetë artificialeTë krijosh jetën, a nuk është puna e Zotit?Krijimi i jetës është puna e Zot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-05-2010, 15:18:16

Zbulohet njeriu 2-milionë vjeçar

Një fosile e re e zbuluar pak kohë më parë, pritet të ndryshojë tërësisht të dhënat e deritanishme për paraardhësit tanëMendohet se ka përdorur mjete, me shumë gjasa edhe zjarrin; bëhet fjalë për specien më të vjetër të gjenezës njerëzore, Homo, sipas studiuesit Darren Kurno. Sp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-05-2010, 00:42:31

Lind në laborator jeta artificiale

Eshtë ndërtuar në laborator qeliza e parë artificiale e kontrolluar nga një ADN sintetike, në gjendje për t’u ndarë dhe dyfishuar sic do qelizë tjetër.Rezultati është publikuar në revistën “Science” pas një pune të gjatë të institutit “Craig Venter” në SHBA. Ky është një nga hapat më të mëdhenj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2010, 00:00:32

Këmbësorët prodhojnë energji për ndriçimin e rrugëve

Në Tuluzë po bën bujë një shpikje spektakolare: këmbësorët e prodhojnë vetë energjinë për ndriçimin elektrik të rrugëve. Një këmbësor i vetëm prodhon 50 vat, premton firma prodhuese. Këmbësorët përballë bashkisë së Tuluzës janë të entuziazmuar. Ndërsa gjatë blerjeve ecin si zakonisht nëpër kalim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-05-2010, 23:19:02

Uji në Tokë që nga krijimi i saj

Studimi: Uji në Tokë që nga krijimi i sajUji në Tokë ka ekzistuar që në hapat e parë të krijimit të planetit. Këtë e bën të ditur një studim i kryer nga kërkuesja britanike Maria Schonbachler.Analistja e Universitetit të Mancesterit ka deklaruar se një zbulim i tillë mund të rishkruajë historinë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2010, 19:50:20

Kështu na shihnin

Kështu na shihninNjerëz me trurin me një inteligjencë superiore të mbyllur në një kafkë shumë të madhe, kameriere të robotizuara dhe një minicentral bërthamor në vend të oxhakut. Kështu, disa dhjetëvjeçarë më paë, stërgjyshërit apo gjyshërit tanë e imagjinonin të ardhmen dhe bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2010, 19:48:09

Zoti Wilson ndërtoi anije kozmike kur avionët nuk ishin shpikur

Misteri më i madh i aeronautikës amerikane është një episod gati i harruar, por ende i pashpjeguar, i cili nisi në vitin 1896 dhe përfundoi në maj të vitit pasuesZoti Wilson ndërtoi anije kozmike kur avionët nuk ishin shpikurMisteri më i madh i aeronautikës amerikane është një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 02:38:11

Energjia, krijohen bateritë e pashtershme

Shkencëtarët e Drexel University, në SHBA, kanë arritur rezultate pozitive gjatë përpjekjeve për të prodhuar bateri të pashtershme.Bëhet fjalë për ultrakapacitorë, bateri që mund të rikarikohen me mijëra herë në një kohë të shkurtër.Problemi i këtyre mekanizmave, deri më sot, ishte sasia e vogël...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 13:30:26

Mikrobi misterioz alarmon shkencëtarët

Një mikrob misterioz dhe i rrezikshëm alarmon SHBA-në. Quhet “Cryptococcus Gattii” dhe është venë re në disa njerëz ku ka prekur mushkëritë dhe trurin.Pjesa më e madhe e të prekurve janë në veri-lindje të SHBA-së dhe origjina e këtij mikrobi është sub-tropikale. Për momentin të dhënat për numrin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:06:40

Çfarë klime e keqe!

 Çfarë klime e keqe! Asnjë ide gjeniale nuk do t'i parashikojë dot pasojatPër vite me radhë, disa mendimtarë kanë propozuar teknologji riskuese që mund ta kishin ftohur me shpejtësi planetin. Sot janë në rritje të vazhdueshme klimatologët që theksojnë nevojën për të adoptuar teknika gjeoinxhinie...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:05:46

Gjithnjë e më pak femra në fushën e teknologjisë

 Një vit më parë Universiteti i Derby-t në Britaninë e Madhe prezantoi një kurs të ri studimesh në "Computer Games". Vetëm për pak ditë u regjistruan plot 106 studentë. Por, problemi ishte ky: ishin të gjithë meshkujGjithnjë e më pak femra në fushën e teknologjisëNjë nga debatet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-04-2010, 18:54:00

Gjendet “nyja-lidhëse” mes njeriut dhe majmunit

Një “nyje lidhëse” mes njerëzve dhe paraardhësve të tyre me formë majmunësh është zbuluarSpeciet e reja të hominideve, degës evolucionare të primatëve që përfshijnë edhe njerëzit, është zbuluar këtë javë nga një skelet të një fëmije që ka jetuar dy milionë vjet më parë. Shkencët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-03-2010, 08:54:24

10, Shkencëtarët më të suksesshëm të kohëve tona

Kanë zbuluar vrimat e zeza dhe dritat e mëdha, sekretet e botës së kafshëve dhe misteret e yjeve, të fshehtat e ADN-së dhe dhjetëra mistere të tjera që na kanë ndryshuar jetën. Ja cilët janë dhjetë shkencëtarët më të famshëm të kohës sonë...Zhak Kusto (1910-1997)Oficer i marinës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-02-2010, 14:51:54

Shtatë arsye për të fshehur ekzistencën e UFO-ve

I. UFO-t kanë fluturuar paturpësisht në hapësirën tonë ajrore dhe gjithashtu kanë vënë në dyshim efikasitetin e sistemit tonë mbrojtës. Qytetarët nuk duhet ta dinë çfarë ka ndodhur para se të gjendet një manovrim. Përveç kësaj, pas eksperimentimit të bombave të para atomike (amerikane 16/07/45, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-02-2010, 19:01:59

Homo ingenius: Ja shpikjet e lashta që sfidojnë shkencën sot

Teknologjia dhe facilitetet e sotme nuk janë edhe aq të rejaHistoria nuk është e ndriçuar vetëm nga zbulime të mëdha vepër shkencëtarësh të shquar. Ekzistojnë edhe shpikje dhe sidomos të vogla të dobishme për jetën e dobishme, që sigurisht nuk i kanë dhuruar famë autorit të tyre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
02-02-2010, 09:05:27

Një avion nënujor, dhurata më e fundit e Richard Branson!

LONDER- Një aeroplan nënujor. Kjo është loja e fundit që miliarderi britanik Richard Branson, i ka lejuar vetes të blejë. Branson të cilin revista Forbes e renditi në vendin e 261-të, në listën e miliarderëve në botë për 2009, është pronar i një linje ajrore, kompanie diskografike, një kompanie ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-01-2010, 16:01:16

Sekrete të rrezikshme që u morën në varr

 Shumë njerëz që janë interesuar për problemin e UFO-ve apo që kanë pasur vetëm fatin e keq që të kenë qenë dëshmitarë të pafajshëm lidhur me jashtëtokësorët, kanë vdekur në mënyrë misteriozeSekrete të rrezikshme që u morën në varrKush janë me të vërtetë "Njerëzit me të Zeza"Shu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2010, 12:10:35

Ngrohja globale rrezikon Shqiperine

Parashikimet e klimes projektojne nje rritje te thatesirave si rezultat i ngrohjes globale dhe ndryshimit te hidrologjise.Sipas studimit te kryer nga Banka Boterore, keto ndryshime ne Shqiperi mund te sjellin reduktim me rreth 15 per qind te prodhimit mesatar vjetor te energjise elektrike nga hi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2010, 01:46:01

Rennes de Chateau - Një fshat i vogël në qendër të misterit

 Çfarë e lidh këtë fshat të vogël francez me pasionin e Jezusit? Përse ky vend ishte kaq shumë i rëndësishëm për romakët dhe visigotët, për templarët dhe katarët, për Nicolas Poussin, një piktor i madh i viteve gjashtëqind?Rennes de Chateau - Një fshat i vogël në qendër të misterit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-01-2010, 00:52:14

Teoria shkencore rreth ekzistencës së fantazmave

Në gjuhën e përditshme, në folklor dhe në historitë që na tregonin kur ishim fëmijë, fantazmat paraqiten si qenie gjysmënjerëzore e në shumicën e rasteve të këqija, që kërkojnë medoemos të bëjnë keqTeoria shkencore rreth ekzistencës së fantazmaveNë gjuhën e përditshme, në folk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-01-2010, 00:51:30

Mallkimi i Hënës, jeta e astronautëve pas Apollos

Një herë e një kohë ekzistonte një ëndërr e madhe: Të vizitohej i vetmi satelit i Tokës. Më pas ëndrra u bë realitet. Por a kishte vallë një kuptim e gjithë kjo? Dhe, përse astronautët që e realizuan janë të palumturMallkimi i Hënës, jeta e astronautëve pas ApollosNjë herë e një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2010, 23:55:35

Flori i lëngët në Marok

Flori i lëngët në MarokAMY LAROCCARruga nga Marrakeshi në Essaouira është e thepisur dhe e shkretë, një peizazh i thatë hënor me vetëm disa pak qytete anë rrugës si dhe aty-këtu fshatra berberë. Në vitet '60 dhe '70, Essaouira ka qenë një ndalesë për hipitë që mbushnin autobusë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2010, 02:46:57

Sekretet e pazbuluara të thellësive

 Ideja që qytete të mëdhenj, të pasur me dije dhe thesarë të harruar qëndrojnë të fshehur në thellësitë e deteve josh shumëkënd. Rrallë ndodh që të kalojë një vit pa dalë dikush që të pretendojë se ka gjetur AtlantidënSekretet e pazbuluara të thellësiveIdeja që qytete të mëdhenj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Fatmir Shatri
05-01-2010, 12:07:57

Nje gjeni mes nesh

Shkruan:  Fatmir Shatri-matematicient ”Është rast i vetëm në botë që në këtë moshë të depërtoi aq shumë në probleme mjaft serioze siç është rasti me Valmirin. Ai e ka një mendjembrehtë si të rrallë dhe aftësi të jashtëzakonshme për të gjurmuar në shkencën e Matematikës” shprehet me kre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2009, 01:54:39

Fytyra e errët e Ekologjisë

"Fytyra e errët e Ekologjisë. Çfarë fsheh ideologjia më e madhe e shekullit të XXI-të?"Kundërvënia e lashtë midis "pyllit" dhe "qytetërimit"Një analizë kritike e profecive të mëdha ekologjike mund të na shtyjë që të mendojmë: kataklizmi demografik nuk ka ndodhur, zija e bukës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-12-2009, 21:49:44

Enigmat e botës, toka është ende e pasur me vende të pazbuluara

Kafshë që nuk janë parë kurrë më parë dhe qytetërime të harruara. Toka nuk pushon së befasuari të gjithë ata që kanë kurajën të shkojnë më tej. Jetuan për pesë javë në lagështi, mes milingonave, merimangave helmuese, shushunjave dhe bombave vullkanike. Në rrjetën e tyre përfunduan specie të papa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
18-12-2009, 13:53:18

Instrumentet e hershem

Nga Kuadranti tek AkseleratoriInstrumentet e hershëmPërpara se të shpikeshin teleskopët, astronomët përdornin instrumente navigues për të ndjekur lëvizjet e trupave qiellorë dhe për të krijuar hartat e para të yjeve. Tycho Brahe përdorte kuadrantë, që masin këndet për të përcaktuar me saktësi la...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:50:25

Shkencëtarët: Telepatia është reale

Shkencëtarët: Telepatia është realeShumë njerëz kanë marrë një telefonatë nga një person, pikërisht teksa ishin duke menduar për të. Tani, një studim i ri pretendon që kjo formë e telepatisë mund të mos jetë thjeshtë koinçidencë. Biologu Rupert Sheldrake nga Kolegji i Trinitreti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:46:25

Një Sfinks i dytë në Giza?

Një Sfinks i dytë në Giza?Antoine GigalNë vitin 1858, François Auguste Mariette u ngarkua nga Duka i Luines për të verifikuar supozimin e Plakushit Plin që Sfinksi ka qenë ndërtuar dhe nuk ka qenë monolit. Ai hapi një kanal pranë piramidës së Khufusë dhe në një faltore të Isis, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:45:21

Projekti Serpo - Fakt apo sajesë?

Projekti Serpo - Fakt apo sajesë?"Së pari, më lejoni të prezantohem. Jam një punonjës tashmë në pension i qeverisë së SHBA. Nuk dua të hyj shumë në detaje për të kaluarën time, por kam qenë i angazhuar në një program special". Ishte kjo deklarata e hapjes e dërguar nga një buri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:44:31

Helikopterët e zinj

Helikopterët e zinjMë 7 maj 1994, një helikopter i zi iu qep pas një djaloshi adoleshent për 45 minuta në Harrahan, Louisana. Pamja e jashtme e helikopterit nuk jepte asnjë të dhënë, pasi nuk kishte asnjë shenjë të origjinës apo të pronarit. Djaloshi nuk u tmerrua aq shumë nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:43:48

A po jetojmë në një ëndërr?

A po jetojmë në një ëndërr?Ka patur gjithmonë disa njerëz gjatë historisë së njerëzimit që kanë besuar se jeta nuk është reale. Ata kanë thënë se jeta nuk është asgjë veçse imagjinata jonë që krijon skenarë. Me shumë gjasa, pikërisht prej këtu mund të ketë lindur edhe ideja për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:41:43

Dhjetë apokalipse të njohura që nuk ndodhën

Parashikime apokaliptike, të tillë si këto paralajmërime për shkatërrim global në vitin 2012 nuk janë asgjë e re. Këto teori kanë qenë vërdallë për mijëra vjet duke frikësuar dhe çoroditur të gjithë botënDhjetë apokalipse të njohura që nuk ndodhënNëqoftëse bota përfundon, do t'j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:03:14

Cunamët diellorë janë realë

 NASA/Cunamët diellorë janë realëValë shumë të fuqishme plazme që dalin prej sipërfaqes së diellit dhe që u është vënë emri "cunamë diellorë" janë vëzhguar së pari vite më parë, por deri tani është menduar se kanë qenë një iluzion optik. Por, tani shkencëtarët kanë konfirmuar se ata janë realë.K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:01:49

John Dee - Doktori i marrë

 John Dee/Doktori i marrëKur ishte ende fëmijë, u bë e qartë se John Dee ishte një student i veçantë. Në moshën 15-vjeçare, ai zuri një vend në kolegjin Shën Xhonit në Universitetin e Kembrixhit dhe shumë shpejt ndërtoi një reputacion si matematicien, filozof dhe astrolog. Aftësitë e tij qenë ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:00:54

LONDRA - Qyteti i simboleve

 LONDRA/Qyteti i simboleveDAVID HAMBLINGRomani më i fundit i Den Braunit dërgon simbologjistin Robert Lengdon, në një kërkim të ri. Pasi është mpleksur më parë me Parinë e Sionit dhe Iluminatin, këtë herë ai është vënë në kërkim të frimasonëve; dhe përsëri atij i duhet të ndjekë një gjurmë thesa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 00:59:13

Lamtumirë dekadës së mallkuar, më në fund!

 Pse ndodhën kaq shumë gjëra të këqija këtë dekadë? A ishte thjesht fat i keq apo diçka më shumë?Lamtumirë dekadës së mallkuar, më në fund!Andy SerwerEkzaktësisht 2 minuta pas mesnatës së 1 janarit 2000, shpërtheu alarmi në një pikë fuqie nukleare në Onagawa, Japoni. Zyrtarët e qeverisë dhe shke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe