Shkenca - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

M A X
14-12-2009, 15:46:25

Një Sfinks i dytë në Giza?

Një Sfinks i dytë në Giza?Antoine GigalNë vitin 1858, François Auguste Mariette u ngarkua nga Duka i Luines për të verifikuar supozimin e Plakushit Plin që Sfinksi ka qenë ndërtuar dhe nuk ka qenë monolit. Ai hapi një kanal pranë piramidës së Khufusë dhe në një faltore të Isis, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:45:21

Projekti Serpo - Fakt apo sajesë?

Projekti Serpo - Fakt apo sajesë?"Së pari, më lejoni të prezantohem. Jam një punonjës tashmë në pension i qeverisë së SHBA. Nuk dua të hyj shumë në detaje për të kaluarën time, por kam qenë i angazhuar në një program special". Ishte kjo deklarata e hapjes e dërguar nga një buri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:44:31

Helikopterët e zinj

Helikopterët e zinjMë 7 maj 1994, një helikopter i zi iu qep pas një djaloshi adoleshent për 45 minuta në Harrahan, Louisana. Pamja e jashtme e helikopterit nuk jepte asnjë të dhënë, pasi nuk kishte asnjë shenjë të origjinës apo të pronarit. Djaloshi nuk u tmerrua aq shumë nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:43:48

A po jetojmë në një ëndërr?

A po jetojmë në një ëndërr?Ka patur gjithmonë disa njerëz gjatë historisë së njerëzimit që kanë besuar se jeta nuk është reale. Ata kanë thënë se jeta nuk është asgjë veçse imagjinata jonë që krijon skenarë. Me shumë gjasa, pikërisht prej këtu mund të ketë lindur edhe ideja për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:41:43

Dhjetë apokalipse të njohura që nuk ndodhën

Parashikime apokaliptike, të tillë si këto paralajmërime për shkatërrim global në vitin 2012 nuk janë asgjë e re. Këto teori kanë qenë vërdallë për mijëra vjet duke frikësuar dhe çoroditur të gjithë botënDhjetë apokalipse të njohura që nuk ndodhënNëqoftëse bota përfundon, do t'j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:03:14

Cunamët diellorë janë realë

 NASA/Cunamët diellorë janë realëValë shumë të fuqishme plazme që dalin prej sipërfaqes së diellit dhe që u është vënë emri "cunamë diellorë" janë vëzhguar së pari vite më parë, por deri tani është menduar se kanë qenë një iluzion optik. Por, tani shkencëtarët kanë konfirmuar se ata janë realë.K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:01:49

John Dee - Doktori i marrë

 John Dee/Doktori i marrëKur ishte ende fëmijë, u bë e qartë se John Dee ishte një student i veçantë. Në moshën 15-vjeçare, ai zuri një vend në kolegjin Shën Xhonit në Universitetin e Kembrixhit dhe shumë shpejt ndërtoi një reputacion si matematicien, filozof dhe astrolog. Aftësitë e tij qenë ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:00:54

LONDRA - Qyteti i simboleve

 LONDRA/Qyteti i simboleveDAVID HAMBLINGRomani më i fundit i Den Braunit dërgon simbologjistin Robert Lengdon, në një kërkim të ri. Pasi është mpleksur më parë me Parinë e Sionit dhe Iluminatin, këtë herë ai është vënë në kërkim të frimasonëve; dhe përsëri atij i duhet të ndjekë një gjurmë thesa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 00:59:13

Lamtumirë dekadës së mallkuar, më në fund!

 Pse ndodhën kaq shumë gjëra të këqija këtë dekadë? A ishte thjesht fat i keq apo diçka më shumë?Lamtumirë dekadës së mallkuar, më në fund!Andy SerwerEkzaktësisht 2 minuta pas mesnatës së 1 janarit 2000, shpërtheu alarmi në një pikë fuqie nukleare në Onagawa, Japoni. Zyrtarët e qeverisë dhe shke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 00:51:09

Mberrijne gishtat e pare bionike

Maria Antonia Iglesias eshte nje ish-pianiste e cila ne 2003-shin, pas nje infeksioni te rende, i ishin prere te gjitha gishtat e dores se djathte dhe komplet dora e djathte.Zonjes iu desh te hiqte dore jo vetem nga pasioni i saj per pianon, por nuk mund te kryente as gjestet me te zakonshme te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 00:50:26

Norvegji, spirale drite misterioze ne qiell

Disa drita me ngjyre blu dhe forme spiraleje te vrejtura ne qiellin e Norvegjise kane lene me goje hapur mijera banore te zones.Fenomeni i cuditshem ka ndodhur te merkuren ne mengjes ne provincen e Trondelag deri ne Finnmark.Shume persona qe kane pare episodin, kane krijuar nje psikoze te vertet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2009, 13:51:29

Zbulimet më të bujshme të vitit 2009

    National Geographic publikon 10 zbulimet më të mëdha të bëra këtë vit nga shkencëtarët. Sipas gjigantit National Goegraphic, këto zbulime kanë rrëzuar disa teza të fuqishme duke tjetërsuar pohimet shkencore.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 02:14:55

Pasojat e universeve paralelë

 Pasojat e universeve paralelëAnthony Aguirre imagjinon fatkeqësinë më të rëndë të ndryshme: përplasjen me një tjetër univers. Nëse një univers i huaj do të përplasej me tonin, pjesa e tij e jashtme do të ishte si një mur që rend pak a shumë me shpejtësinë e dritës, pas të cilit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 02:14:14

Pilotë, UFO dhe kuti të zeza

Pilotë, UFO dhe kuti të zezaObjekte Fluturues të Paidentifikuar. Gjatë dhjetëvjeçarëve të fundit janë rritur në mënyrë të ndjeshme rrëfimet për shfaqje të fenomeneve të tillë, ndoshta një rritje që ka ardhur edhe për shkak të shtimit të telefonave celularë dhe të telekamerave n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 02:13:29

Sekrete nga thellësia

 Sekrete nga thellësiaJo MarchantIdeja që qytete të mëdhenj, të pasur me dije dhe thesarë të harruar qëndrojnë të fshehur në thellësitë e deteve josh shumëkënd. Rrallë ndodh që të kalojë një vit pa dalë dikush që të pretendojë se ka gjetur Atlantidën. Po çfarë ka në të vërtetë atje, poshtë dallg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 02:11:40

Një alarm i mirë nga NASA për vitin 2012

Si është përcaktuar që viti i këtyre ndryshimeve apo i katastrofave është praktikisht 2012? Shënuesi i vetëm universal dhe real i kohës është preçesioni e ekuinokseve; lëvizja e përcaktuar nga rrotullimi rreth DiellitNjë alarm i mirë nga NASA për vitin 2012Pak më shumë se tri vj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-11-2009, 14:09:26

Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang

[html] Perplasjet e para ne makinen e BingBang
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:15:33

5 skenarët e fundit te botes

 F U N D I/5 skenarëJOSHUA KEATING1. ASTEROIDSi mund të ndodhë: Objekte nga hapësira godasin Tokën gjatë gjithë kohës, përgjithësisht duke u djegur në atmosferë. Herë pas here, një objekt i madh depërton, duke rezultuar në impakt masiv. Skenari më i fundit i një impakti ishte në 1908 në tunguska...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:14:51

Oqeanet një "produkt" jashtëtokësor?!

O Q E A N E T/Një "produkt" jashtëtokësor?Përkundër ideve që janë krijuar prej kohësh tashmë, atmosfera dhe oqeanet ndoshta nuk janë krijuar prej avujve të lëshuar gjatë vullkanizmave intensivë në momentet e parë të krijimit të planetit tonë. Francis Albarede i Laboratorit të S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-11-2009, 20:24:31

“Mundësitë që Einstein të ketë qenë në Shqipëri”

Ka qenë apo jo në Shqipëri shkencëtari i madh. Ka shumë gjasa që të ketë kaluar, por kërkohen ende shumë kërkime nëpër arkiva për ta vërtetuar këtë. Përveçse një vend që strehoi, Shqipëria u bë edhe një vend tranziti për të gjithë ata hebrenj, që kërkonin t’i shpëtonin përndjekjes naziste. Shumë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 17:00:55

Kanadaja i trembej mbërritjes së alienëve

DOKUMENTAT/Kanadaja i trembej mbërritjes së alienëvePak vetë e dinë se, qeveria kanadeze vendosi që të nxjerrë dosjet e saj të UFO-ve në vitin 2005 dhe 2007. Më shumë se 9500 dosje u nxorën pa patur më parë një konsultim apo njoftim publik.Mes atyre mijëra raportimeve për dësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 16:48:06

Toka nuk po ngrohet, edhe nëse ngrohet shkaktar nuk është njeriu!

Të gjithë janë në dijeni se sfida më e madhe e shek. XXI është ngrohja globale. Problemi madhor i Tokës që sa vjen e po ngrohet më shumë është kthyer në një dhimbje koke për të gjithëToka nuk po ngrohet, edhe nëse ngrohet shkaktar nuk është njeriu!Të gjithë janë në dijeni se s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 16:27:14

“Galactic Suite”, 3 mln dollare pushime ne hapesire

[html] “GalacticSuite”, 3 mln dollare pushime ne hapesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-10-2009, 20:50:18

Para 70 mijë vjetësh në Tokë, vetëm 2.600 njerëz

Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se njerëzit modernë mund të ishin shuar kollaj para rreth 70.000 vjetësh. Në atë kohë jetonin vetëm 2600 njerëz, në të njëjtën hapësirë jetese, të cilën sot e popullojnë plot 6 miliardë vetë. Por këta njerëz të paktë lindën fëmijë, të cilët u bënë stërgjys...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2009, 12:51:59

Evulucioni - Sikur të kemi dalë nga Hiçi

 E V O L U C I O N I/ Sikur të kemi dalë nga HiçiTrishtili bengalez është një zog kafazi i ushqyer prej shekujsh për shkak të pendëve të tij shumë tërheqëse. Ai vjen në kombinime të ndryshëm të të bardhës, të zezës dhe kafes. Një version veçanërisht i bukur është ai i argjendtë....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-10-2009, 20:24:41

Profecia e NASA-s: Niveli i oqeaneve, më i lartë se 7 metra

Ky është parashikimi i James Hansen, ekspert i ngrohjes globale. Duhet reduktuar në maksimum përdorimi i lëndëve djegëse, në mënyrë që të shpëtojmë Tokën brenda 20 vjetëshJames Hansen është një figurë historike e studimeve mbi ngrohjen globale që me angazhimin e tij të fortë sho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2009, 13:04:42

Renia e Majave - Çfarë thonë shkencëtarët?

RENIA E MAJAVE / Çfarë thonë shkencëtarët?E sollën vetë fundin e tyrePër 1200 vite me radhë, Majat dominuan Amerikën Qendrore. Në kulmin e perandorisë së tyre, diku rreth vitit 900 para Krishtit, qytetet e Majave ishin të tejmbushur me më shumë se 2.000 persona për milje katror...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2009, 13:03:39

UFO-t - E nëse me të vërtetë do të ishin këtu?

UFO-t - E nëse me të vërtetë do të ishin këtu? 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2009, 22:30:55

Krijohet vrima e zeze ne laborator

Krijohet vrima e zeze ne laboratorDukej vetem nje ushtrim teorik kur ne fillim te vitit dy shkencetare propozuan krijimin e nje vrime te zeze ne laborator. Tani Tie Jun Cui e Qiang Cheng te “Southeast University di Nanchino”, ne Kine, e kane realizuar.Kerkimet e paraHipotezat e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2009, 13:40:09

Alternativa 3, një plan i fshehtë mbijetese

Alternativa 3 është nga më të përfolurat midis teoricienëve konspirativistë dhe shkaktoi një rrëmujë të vërtetë kur u ekspozua për publikun në fund të viteve '70. Çfarë përfaqëson dhe çfarë ka kaq të frikshme?Alternativa 3, një plan i fshehtë mbijeteseAlternativa 3 është nga m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2009, 14:56:35

Rruga për në Zonën 51

 Rruga për në Zonën 51Annie JACOBSENZona 51. Është institucioni më i famshëm ushtarak në botë që zyrtarisht nuk ekziston. Në qoftë se do të ekzistonte, ai do të gjendet rreth 100 milje jashtë Las Vegas në shkretëtirën e Nevadës, mbërthyer midis një baze të forcave ajrore dhe një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2009, 14:40:09

Si po përgatitet NASA për të prekur sërish Hënën

Të premten, qindra shkencëtarë, inxhinierë dhe astronomë do t‘i kenë sytë drejt qiellit, drejt Hënës. Të gjithë do të jenë ankthshëm në pritje të zbritjes në satelitin tonë të sondës me peshë 2 tonë e me shpejtësi 5600 kilometra në orë. Si po përgatitet NASA për të prekur sërish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Syrgjyn, Trendafili i kuq

Hartat me "pamje reale"!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2009, 13:09:02

Binjakët identikë, një mendje për dy trupa

Çështja e binjakëve identikë që të rikujtojmë ekzistencën e ligjeve dhe kodeve të paracaktuar, që bëjnë të mundur ndodhitë e jetës, ka mahnitur dhe ka intriguar shkencëtarë, psikologë e filozofëBinjakët identikë, një mendje për dy trupaNë moshën gjashtë-vjeçare Jim Lewis mori ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2009, 13:08:06

Ajnshtajni dhe Tagora, biseda e dy gjenive

Biseda e mëposhtme e zhvilluar mes këtyre dy gjenive më 14 qershor 1930 në shtëpinë e Ajnshtajnit në Caputh të Berlinit, është publikuar për herë të parë nga revista londineze "The Relirion of Man"Ajnshtajni dhe Tagora, biseda e dy gjeniveRabidranat Tagora (7 maj 1861-7 gusht ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2009, 13:07:17

Shkrimtari që shkruajti fatin e Titanikut, 14 vjet para tragjedisë

Katastrofë e "paparashikuar" nuk është termi i saktë për t'u përdorur në këtë rast, pasi Morgan Robertson ka shkruar një roman 14 vjet më parë, në të cilin përshkruhet e ardhmja tragjike e TitanikutShkrimtari që shkruajti fatin e Titanikut, 14 vjet para tragjedisëTitaniku, gjiga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-10-2009, 23:15:32

Misioni i fshehtë në planetin e alienëve

UFO: PROJEKTI SERPO/Misioni i fshehtë në planetin e alienëvePasi kaloi peripeci të paimagjinueshme dhe pasi kaloi masat e sigurisë të vendosura nga qeveria amerikane, protagonisti arriti të asistonte me kontaktin e parë me një anije kozmike gjigante aliene dhe në uljen e saj në tokë, pikërisht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-10-2009, 23:14:13

72 orë nga IMPAKTI

ÇFARE MUND TE BEJME/72 orë nga IMPAKTIForca ajrore e Shteteve të Bashkuara u përpoq ta zbulojëDavid SHIGADuket krejt e parëndësishme pika e vogël dhe e zbehtë që lëviz nëpër qiell. Megjithatë, teleskopi në majë të malit që sapo e ka pikasur është duke e marrë shumë seriozisht. Eshtë asteroid, nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2009, 17:55:24

Darvinizmi dhe shkaktarët e vuajtjeve në shek.XX

Shekulli XX, të cilin e kemi lënë pas, ishte shekull luftërash e konfliktesh, që çuan në katastrofa, dhimbje, masakra, varfëri e shkatërrime të pallogaritshme, të gjitha në emër të ideologjive të gabuaraDarvinizmi dhe shkaktarët e vuajtjeve në shek.XX/Një jetë sipas ligjit të xhunglësShekulli ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-09-2009, 11:57:50

Udhetimi ne kohe me uren e Ajnshtajnit

Vrimat e Krimbit dhe Vrimat e Bardha që lidhin dy universe të ndara, janë ato që njihen si Ura e Ainshtainit dhe përbëjnë një nga konceptet më të mahnitshme të fizikës teorikeUDHËTIMI NË KOHË ME URËN E AINSHTAINITNë fizikë një Vrimë e krimbit, e njohur edhe si Ura e Ainshtajni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-09-2009, 11:55:01

Gjeni lind apo bëhesh?

"New Scientist" tregon "formulën e gjenialitetit": 1 përqind fat, 29 përqind shkollë e mirë dhe 70 përqind punëGjeni lind apo bëhesh?Të gjithë mendojnë se është çështje fati, se është e shkruar kush është i zgjuar dhe kush jo, se kush do të jetë i suksesshëm në jetë dhe kush d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 18:24:26

Primati i Zotit

Antropologja (dhe darvinistja) Barbara King shpjegon se sepse edhe një teori e evolucionit nuk mund të mos fillojë nga KrijuesiPrimati i ZotitProna, rreth 250 kilometra në jug të Uashingtonit, është e pafundme. Përfshin një liqen dhe disa pyje. Në mes të tyre, universiteti që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 18:22:06

10 qyteterimet e lashta qe ishin me te avancuar..

10 QYTETERIME/Të lashtët ishin më të avancuarDavid Hatcher ChildressAshtu si një Indiana Jones në jetën reale, arkeologu rebel David hatcher Childress ka ndërmarrë shumë udhëtime të pabesueshme në disa prej qosheve më të vjetra dhe më të largëta të botës. Duke shkruajtur në mëny...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2009, 12:05:35

BBC -ja "zgjidh" misterin e Trekëndëshit të Bermudës

Një emision rifillon investigimet mbi traktin më afashinant të Oqeanit Atlantik, duke gjetur shpjegime racionale rreth humbjes së disa objekteveBBC -ja "zgjidh" misterin e Trekëndëshit të BermudësSimone D'AmbrosioMILANO - BBC vë nën shenjestër filmat aventuresk, të cilët u kanë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:51:53

Pesë teoritë mbi origjinën e indigjenëve amerikanë

Deri pak vite më parë, edhe për shpirt të pastër nacionalist, shumë studiues amerikane tregonin vendin Clovis të Nju Meksikos si vendin ku pati origjinë kultura mëmë e të gjithë Amerikave (13.5 mijëvjeçarë ose më shumë)Pesë teoritë mbi origjinën e indigjenëve amerikanëNë vitet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:44:16

A T L A N T I D A - Një sajim i Platonit?

A T L A N T I D A/Një sajim i Platonit?Në shekullin e katërt para Krishtit, Platoni shkruante se plaku i urtë grek Solon, rreth dyqind vjet më parë, kish udhëtuar për në qytetin egjiptian të Saisit. Atje, një prift i kish rrëfyer atij historinë e një ishulli të madh që shtrihej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe