×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

M A X
ne: 10-12-2009, 00:50:26
Norvegji, spirale drite misterioze ne qiell

Shkenca

Disa drita me ngjyre blu dhe forme spiraleje te vrejtura ne qiellin e Norvegjise kane lene me goje hapur mijera banore te zones.Fenomeni i cuditshem ka ndodhur te merkuren ne mengjes ne provincen e Trondelag deri ne Finnmark.Shume persona qe kane pare episodin, kane krijuar nje psikoze te vertet...


M A X
ne: 08-12-2009, 13:51:29
Zbulimet më të bujshme të vitit 2009

Shkenca

    National Geographic publikon 10 zbulimet më të mëdha të bëra këtë vit nga shkencëtarët. Sipas gjigantit National Goegraphic, këto zbulime kanë rrëzuar disa teza të fuqishme duke tjetërsuar pohimet shkencore.

M A X
ne: 01-12-2009, 02:14:55
Pasojat e universeve paralelë

Shkenca

 Pasojat e universeve paralelëAnthony Aguirre imagjinon fatkeqësinë më të rëndë të ndryshme: përplasjen me një tjetër univers. Nëse një univers i huaj do të përplasej me tonin, pjesa e tij e jashtme do të ishte si një mur që rend pak a shumë me shpejtësinë e dritës, pas të cilit...

M A X
ne: 01-12-2009, 02:14:14
Pilotë, UFO dhe kuti të zeza

Shkenca

Pilotë, UFO dhe kuti të zezaObjekte Fluturues të Paidentifikuar. Gjatë dhjetëvjeçarëve të fundit janë rritur në mënyrë të ndjeshme rrëfimet për shfaqje të fenomeneve të tillë, ndoshta një rritje që ka ardhur edhe për shkak të shtimit të telefonave celularë dhe të telekamerave n...

M A X
ne: 01-12-2009, 02:13:29
Sekrete nga thellësia

Shkenca

 Sekrete nga thellësiaJo MarchantIdeja që qytete të mëdhenj, të pasur me dije dhe thesarë të harruar qëndrojnë të fshehur në thellësitë e deteve josh shumëkënd. Rrallë ndodh që të kalojë një vit pa dalë dikush që të pretendojë se ka gjetur Atlantidën. Po çfarë ka në të vërtetë atje, poshtë dallg...

M A X
ne: 01-12-2009, 02:11:40
Një alarm i mirë nga NASA për vitin 2012

Shkenca

Si është përcaktuar që viti i këtyre ndryshimeve apo i katastrofave është praktikisht 2012? Shënuesi i vetëm universal dhe real i kohës është preçesioni e ekuinokseve; lëvizja e përcaktuar nga rrotullimi rreth DiellitNjë alarm i mirë nga NASA për vitin 2012Pak më shumë se tri vj...

M A X
ne: 24-11-2009, 14:09:26
Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang

Shkenca

[html] Perplasjet e para ne makinen e BingBang

M A X
ne: 23-11-2009, 23:15:33
5 skenarët e fundit te botes

Shkenca

 F U N D I/5 skenarëJOSHUA KEATING1. ASTEROIDSi mund të ndodhë: Objekte nga hapësira godasin Tokën gjatë gjithë kohës, përgjithësisht duke u djegur në atmosferë. Herë pas here, një objekt i madh depërton, duke rezultuar në impakt masiv. Skenari më i fundit i një impakti ishte në 1908 në tunguska...

M A X
ne: 23-11-2009, 23:14:51
Oqeanet një "produkt" jashtëtokësor?!

Shkenca

O Q E A N E T/Një "produkt" jashtëtokësor?Përkundër ideve që janë krijuar prej kohësh tashmë, atmosfera dhe oqeanet ndoshta nuk janë krijuar prej avujve të lëshuar gjatë vullkanizmave intensivë në momentet e parë të krijimit të planetit tonë. Francis Albarede i Laboratorit të S...

Berni
ne: 02-11-2009, 20:24:31
“Mundësitë që Einstein të ketë qenë në Shqipëri”

Shkenca

Ka qenë apo jo në Shqipëri shkencëtari i madh. Ka shumë gjasa që të ketë kaluar, por kërkohen ende shumë kërkime nëpër arkiva për ta vërtetuar këtë. Përveçse një vend që strehoi, Shqipëria u bë edhe një vend tranziti për të gjithë ata hebrenj, që kërkonin t’i shpëtonin përndjekjes naziste. Shumë...

M A X
ne: 02-11-2009, 17:00:55
Kanadaja i trembej mbërritjes së alienëve

Shkenca

DOKUMENTAT/Kanadaja i trembej mbërritjes së alienëvePak vetë e dinë se, qeveria kanadeze vendosi që të nxjerrë dosjet e saj të UFO-ve në vitin 2005 dhe 2007. Më shumë se 9500 dosje u nxorën pa patur më parë një konsultim apo njoftim publik.Mes atyre mijëra raportimeve për dësh...

M A X
ne: 02-11-2009, 16:48:06
Toka nuk po ngrohet, edhe nëse ngrohet shkaktar nuk është njeriu!

Shkenca

Të gjithë janë në dijeni se sfida më e madhe e shek. XXI është ngrohja globale. Problemi madhor i Tokës që sa vjen e po ngrohet më shumë është kthyer në një dhimbje koke për të gjithëToka nuk po ngrohet, edhe nëse ngrohet shkaktar nuk është njeriu!Të gjithë janë në dijeni se s...

M A X
ne: 02-11-2009, 16:27:14
“Galactic Suite”, 3 mln dollare pushime ne hapesire

Shkenca

[html] “GalacticSuite”, 3 mln dollare pushime ne hapesi...


Berni
ne: 29-10-2009, 20:50:18
Para 70 mijë vjetësh në Tokë, vetëm 2.600 njerëz

Shkenca

Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se njerëzit modernë mund të ishin shuar kollaj para rreth 70.000 vjetësh. Në atë kohë jetonin vetëm 2600 njerëz, në të njëjtën hapësirë jetese, të cilën sot e popullojnë plot 6 miliardë vetë. Por këta njerëz të paktë lindën fëmijë, të cilët u bënë stërgjys...


M A X
ne: 27-10-2009, 12:51:59
Evulucioni - Sikur të kemi dalë nga Hiçi

Shkenca

 E V O L U C I O N I/ Sikur të kemi dalë nga HiçiTrishtili bengalez është një zog kafazi i ushqyer prej shekujsh për shkak të pendëve të tij shumë tërheqëse. Ai vjen në kombinime të ndryshëm të të bardhës, të zezës dhe kafes. Një version veçanërisht i bukur është ai i argjendtë....

Berni
ne: 26-10-2009, 20:24:41
Profecia e NASA-s: Niveli i oqeaneve, më i lartë se 7 metra

Shkenca

Ky është parashikimi i James Hansen, ekspert i ngrohjes globale. Duhet reduktuar në maksimum përdorimi i lëndëve djegëse, në mënyrë që të shpëtojmë Tokën brenda 20 vjetëshJames Hansen është një figurë historike e studimeve mbi ngrohjen globale që me angazhimin e tij të fortë sho...


M A X
ne: 17-10-2009, 13:04:42
Renia e Majave - Çfarë thonë shkencëtarët?

Shkenca

RENIA E MAJAVE / Çfarë thonë shkencëtarët?E sollën vetë fundin e tyrePër 1200 vite me radhë, Majat dominuan Amerikën Qendrore. Në kulmin e perandorisë së tyre, diku rreth vitit 900 para Krishtit, qytetet e Majave ishin të tejmbushur me më shumë se 2.000 persona për milje katror...

M A X
ne: 17-10-2009, 13:03:39
UFO-t - E nëse me të vërtetë do të ishin këtu?

Shkenca

UFO-t - E nëse me të vërtetë do të ishin këtu?Daniela MATTALIANdoshta kapsula kineze. Ndoshta. Apo sfera e zjarrtë që dhëtonte, duke lënë një rrip të shndritshëm nga pas, e parë nga 8 mijë metra lartësi nga një pilot i Aeronautikës italiane në tetor 2008? Me shumë mundësi bëhet ...

M A X
ne: 15-10-2009, 22:30:55
Krijohet vrima e zeze ne laborator

Shkenca

Krijohet vrima e zeze ne laboratorDukej vetem nje ushtrim teorik kur ne fillim te vitit dy shkencetare propozuan krijimin e nje vrime te zeze ne laborator. Tani Tie Jun Cui e Qiang Cheng te “Southeast University di Nanchino”, ne Kine, e kane realizuar.Kerkimet e paraHipotezat e ...

M A X
ne: 12-10-2009, 13:40:09
Alternativa 3, një plan i fshehtë mbijetese

Shkenca

Alternativa 3 është nga më të përfolurat midis teoricienëve konspirativistë dhe shkaktoi një rrëmujë të vërtetë kur u ekspozua për publikun në fund të viteve '70. Çfarë përfaqëson dhe çfarë ka kaq të frikshme?Alternativa 3, një plan i fshehtë mbijeteseAlternativa 3 është nga m...

M A X
ne: 09-10-2009, 14:56:35
Rruga për në Zonën 51

Shkenca

 Rruga për në Zonën 51Annie JACOBSENZona 51. Është institucioni më i famshëm ushtarak në botë që zyrtarisht nuk ekziston. Në qoftë se do të ekzistonte, ai do të gjendet rreth 100 milje jashtë Las Vegas në shkretëtirën e Nevadës, mbërthyer midis një baze të forcave ajrore dhe një...

M A X
ne: 09-10-2009, 14:40:09
Si po përgatitet NASA për të prekur sërish Hënën

Shkenca

Të premten, qindra shkencëtarë, inxhinierë dhe astronomë do t‘i kenë sytë drejt qiellit, drejt Hënës. Të gjithë do të jenë ankthshëm në pritje të zbritjes në satelitin tonë të sondës me peshë 2 tonë e me shpejtësi 5600 kilometra në orë. Si po përgatitet NASA për të prekur sërish...

Pergjigje nga: Syrgjyn, Trendafili i kuq
Hartat me "pamje reale"!

M A X
ne: 03-10-2009, 13:09:02
Binjakët identikë, një mendje për dy trupa

Shkenca

Çështja e binjakëve identikë që të rikujtojmë ekzistencën e ligjeve dhe kodeve të paracaktuar, që bëjnë të mundur ndodhitë e jetës, ka mahnitur dhe ka intriguar shkencëtarë, psikologë e filozofëBinjakët identikë, një mendje për dy trupaNë moshën gjashtë-vjeçare Jim Lewis mori ...

M A X
ne: 03-10-2009, 13:08:06
Ajnshtajni dhe Tagora, biseda e dy gjenive

Shkenca

Biseda e mëposhtme e zhvilluar mes këtyre dy gjenive më 14 qershor 1930 në shtëpinë e Ajnshtajnit në Caputh të Berlinit, është publikuar për herë të parë nga revista londineze "The Relirion of Man"Ajnshtajni dhe Tagora, biseda e dy gjeniveRabidranat Tagora (7 maj 1861-7 gusht ...

M A X
ne: 03-10-2009, 13:07:17
Shkrimtari që shkruajti fatin e Titanikut, 14 vjet para tragjedisë

Shkenca

Katastrofë e "paparashikuar" nuk është termi i saktë për t'u përdorur në këtë rast, pasi Morgan Robertson ka shkruar një roman 14 vjet më parë, në të cilin përshkruhet e ardhmja tragjike e TitanikutShkrimtari që shkruajti fatin e Titanikut, 14 vjet para tragjedisëTitaniku, gjiga...

M A X
ne: 02-10-2009, 23:15:32
Misioni i fshehtë në planetin e alienëve

Shkenca

UFO: PROJEKTI SERPO/Misioni i fshehtë në planetin e alienëvePasi kaloi peripeci të paimagjinueshme dhe pasi kaloi masat e sigurisë të vendosura nga qeveria amerikane, protagonisti arriti të asistonte me kontaktin e parë me një anije kozmike gjigante aliene dhe në uljen e saj në tokë, pikërisht...

M A X
ne: 02-10-2009, 23:14:13
72 orë nga IMPAKTI

Shkenca

ÇFARE MUND TE BEJME/72 orë nga IMPAKTIForca ajrore e Shteteve të Bashkuara u përpoq ta zbulojëDavid SHIGADuket krejt e parëndësishme pika e vogël dhe e zbehtë që lëviz nëpër qiell. Megjithatë, teleskopi në majë të malit që sapo e ka pikasur është duke e marrë shumë seriozisht. Eshtë asteroid, nj...

M A X
ne: 25-09-2009, 17:55:24
Darvinizmi dhe shkaktarët e vuajtjeve në shek.XX

Shkenca

Shekulli XX, të cilin e kemi lënë pas, ishte shekull luftërash e konfliktesh, që çuan në katastrofa, dhimbje, masakra, varfëri e shkatërrime të pallogaritshme, të gjitha në emër të ideologjive të gabuaraDarvinizmi dhe shkaktarët e vuajtjeve në shek.XX/Një jetë sipas ligjit të xhunglësShekulli ...

M A X
ne: 20-09-2009, 11:57:50
Udhetimi ne kohe me uren e Ajnshtajnit

Shkenca

Vrimat e Krimbit dhe Vrimat e Bardha që lidhin dy universe të ndara, janë ato që njihen si Ura e Ainshtainit dhe përbëjnë një nga konceptet më të mahnitshme të fizikës teorikeUDHËTIMI NË KOHË ME URËN E AINSHTAINITNë fizikë një Vrimë e krimbit, e njohur edhe si Ura e Ainshtajni...

M A X
ne: 20-09-2009, 11:55:01
Gjeni lind apo bëhesh?

Shkenca

"New Scientist" tregon "formulën e gjenialitetit": 1 përqind fat, 29 përqind shkollë e mirë dhe 70 përqind punëGjeni lind apo bëhesh?Të gjithë mendojnë se është çështje fati, se është e shkruar kush është i zgjuar dhe kush jo, se kush do të jetë i suksesshëm në jetë dhe kush d...

M A X
ne: 18-09-2009, 18:24:26
Primati i Zotit

Shkenca

Antropologja (dhe darvinistja) Barbara King shpjegon se sepse edhe një teori e evolucionit nuk mund të mos fillojë nga KrijuesiPrimati i ZotitProna, rreth 250 kilometra në jug të Uashingtonit, është e pafundme. Përfshin një liqen dhe disa pyje. Në mes të tyre, universiteti që ...

M A X
ne: 18-09-2009, 18:22:06
10 qyteterimet e lashta qe ishin me te avancuar..

Shkenca

10 QYTETERIME/Të lashtët ishin më të avancuarDavid Hatcher ChildressAshtu si një Indiana Jones në jetën reale, arkeologu rebel David hatcher Childress ka ndërmarrë shumë udhëtime të pabesueshme në disa prej qosheve më të vjetra dhe më të largëta të botës. Duke shkruajtur në mëny...

M A X
ne: 16-09-2009, 12:05:35
BBC -ja "zgjidh" misterin e Trekëndëshit të Bermudës

Shkenca

Një emision rifillon investigimet mbi traktin më afashinant të Oqeanit Atlantik, duke gjetur shpjegime racionale rreth humbjes së disa objekteveBBC -ja "zgjidh" misterin e Trekëndëshit të BermudësSimone D'AmbrosioMILANO - BBC vë nën shenjestër filmat aventuresk, të cilët u kanë ...

M A X
ne: 13-09-2009, 15:51:53
Pesë teoritë mbi origjinën e indigjenëve amerikanë

Shkenca

Deri pak vite më parë, edhe për shpirt të pastër nacionalist, shumë studiues amerikane tregonin vendin Clovis të Nju Meksikos si vendin ku pati origjinë kultura mëmë e të gjithë Amerikave (13.5 mijëvjeçarë ose më shumë)Pesë teoritë mbi origjinën e indigjenëve amerikanëNë vitet...

M A X
ne: 09-09-2009, 15:44:16
A T L A N T I D A - Një sajim i Platonit?

Shkenca

A T L A N T I D A/Një sajim i Platonit?Në shekullin e katërt para Krishtit, Platoni shkruante se plaku i urtë grek Solon, rreth dyqind vjet më parë, kish udhëtuar për në qytetin egjiptian të Saisit. Atje, një prift i kish rrëfyer atij historinë e një ishulli të madh që shtrihej...

M A X
ne: 09-09-2009, 15:43:30
Misteri i ushtarit të ardhur nga viti 2036

Shkenca

Kush ishte Titori? I lindur në Florida, SHBA në vitin 1998, është një ushtar që në vitin 2036 (në moshë 38-vjeçare, pra) do të dërgohet nga qeveria amerikane mbrapa në kohw, në vitin 1975Misteri i ushtarit të ardhur nga viti 2036Xhon Titor, në një mision për llogari të qeveris...

M A X
ne: 09-09-2009, 15:42:38
Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz

Shkenca

Është apo jo bosh Toka jonë? Çfarë janë faktet që mbështesin këtë teori? Ka apo nuk ka hapësirë që të mundësojë kushte për një shoqëri që të jetojë aty për qindra madje mijëra vjet?Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz/Studime të hershme të papublikuaraGjatë gjithë histo...

M A X
ne: 09-09-2009, 15:32:20
Dituria e humbur Enokiane

Shkenca

Babai i Methuselah dhe stër stër gjyshi i Noahs, Enoku, përshkruhet në Bibël si arkitekti i Zionit, legjendari "Qyteti i Yahweh" si dhe shpikësi i alfabetit dhe kalendaritDituria e humbur EnokianeQë nga publikimi i shpikjes së një radari i aftë të penetrojë nëntokën disa vite më...


M A X
ne: 23-08-2009, 23:50:36
2012 - Po shkenca ç'thotë?

Shkenca

2012/Po shkenca ç'thotë?Ne mund të bëhemi dëshmitarë të një shfaqjeje gjigante fishekzjarresh në vitin 2012. Dielli do të mbërrijë në kulmin e ciklit të tij 11-vjeçar, i quajtur "maksimumi diellor", kështu që duhet të presim një aktivitet të lartë diellor. Disa parashikime thonë...

M A X
ne: 23-08-2009, 23:42:26
Kafshë që ndiejnë erën e vdekjes

Shkenca

Kafshët mbeten rojet e pazëvendësueshme të natyrës. Gjithashtu ato mund të jenë po kaq të rëndësishme edhe në fushën e mjekësisëKafshë që ndiejnë erën e vdekjesGërhitja e lamtumirësNë fakt, Oskar duket se është në gjendje të parashikojë se kur po vdes një pacient. Nëse ulet në bisht mbi krevat...

M A X
ne: 25-07-2009, 16:09:24
Lindi formula magjike, diell + ujë = karburant

Shkenca

Me katalizatorët e krijuar nga një kimist i MIT-it, drita diellore mund ta transformojë ujin në gaz hidrogjenLindi formula magjike, diell + ujë = karburantNuk mungojnë as kritikatMe katalizatorët e krijuar nga një kimist i MIT-it, drita diellore mund ta transformojë ujin në ga...

M A X
ne: 25-07-2009, 16:04:06
Risitë që sollën një botë të re

Shkenca

REVOLUCIONI TEKNOLOGJIK/Risitë që sollën një botë të reMikulas TeichPak përpara ndryshimeve radikale politike të viteve 1989-1990, Suplementi Letrar i gazetës britanike 'Times' pyeste 15 historianë që të përshkruanin librat ose projektet që ata do të donin të shihnin të realiz...

M A X
ne: 22-07-2009, 23:58:44
Shëtitni nëpër hënë me Google Earth

Shkenca

Shëtitni nëpër hënë me Google Earth.Me rastin e 40 vjetorit të udhëtimit të parë në Hënë, Google, në programin e saj Google Earth, që mundëson shikim të detajizuar të incizimeve satelitore të Tokës, e ka shtuar edhe Hënën.Hëna në këtë mënyrë i është bashkuar Marsit i cili tashmë...


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board