Shkenca - 8

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

M A X
09-09-2009, 15:43:30

Misteri i ushtarit të ardhur nga viti 2036

Kush ishte Titori? I lindur në Florida, SHBA në vitin 1998, është një ushtar që në vitin 2036 (në moshë 38-vjeçare, pra) do të dërgohet nga qeveria amerikane mbrapa në kohw, në vitin 1975Misteri i ushtarit të ardhur nga viti 2036Xhon Titor, në një mision për llogari të qeveris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:42:38

Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz

Është apo jo bosh Toka jonë? Çfarë janë faktet që mbështesin këtë teori? Ka apo nuk ka hapësirë që të mundësojë kushte për një shoqëri që të jetojë aty për qindra madje mijëra vjet?Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz/Studime të hershme të papublikuaraGjatë gjithë histo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:32:20

Dituria e humbur Enokiane

Babai i Methuselah dhe stër stër gjyshi i Noahs, Enoku, përshkruhet në Bibël si arkitekti i Zionit, legjendari "Qyteti i Yahweh" si dhe shpikësi i alfabetit dhe kalendaritDituria e humbur EnokianeQë nga publikimi i shpikjes së një radari i aftë të penetrojë nëntokën disa vite më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2009, 23:50:36

2012 - Po shkenca ç'thotë?

2012/Po shkenca ç'thotë?Ne mund të bëhemi dëshmitarë të një shfaqjeje gjigante fishekzjarresh në vitin 2012. Dielli do të mbërrijë në kulmin e ciklit të tij 11-vjeçar, i quajtur "maksimumi diellor", kështu që duhet të presim një aktivitet të lartë diellor. Disa parashikime thonë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2009, 23:42:26

Kafshë që ndiejnë erën e vdekjes

Kafshët mbeten rojet e pazëvendësueshme të natyrës. Gjithashtu ato mund të jenë po kaq të rëndësishme edhe në fushën e mjekësisëKafshë që ndiejnë erën e vdekjesGërhitja e lamtumirësNë fakt, Oskar duket se është në gjendje të parashikojë se kur po vdes një pacient. Nëse ulet në bisht mbi krevat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:09:24

Lindi formula magjike, diell + ujë = karburant

Me katalizatorët e krijuar nga një kimist i MIT-it, drita diellore mund ta transformojë ujin në gaz hidrogjenLindi formula magjike, diell + ujë = karburantNuk mungojnë as kritikatMe katalizatorët e krijuar nga një kimist i MIT-it, drita diellore mund ta transformojë ujin në ga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:04:06

Risitë që sollën një botë të re

REVOLUCIONI TEKNOLOGJIK/Risitë që sollën një botë të reMikulas TeichPak përpara ndryshimeve radikale politike të viteve 1989-1990, Suplementi Letrar i gazetës britanike 'Times' pyeste 15 historianë që të përshkruanin librat ose projektet që ata do të donin të shihnin të realiz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2009, 23:58:44

Shëtitni nëpër hënë me Google Earth

Shëtitni nëpër hënë me Google Earth.Me rastin e 40 vjetorit të udhëtimit të parë në Hënë, Google, në programin e saj Google Earth, që mundëson shikim të detajizuar të incizimeve satelitore të Tokës, e ka shtuar edhe Hënën.Hëna në këtë mënyrë i është bashkuar Marsit i cili tashmë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-07-2009, 21:18:08

Rrufete, ja zonat ku godasin me shume!

NASA ka realizuar harten e pare te detajuar me zonat e globit ku jane perqendruar me shume goditjet e rrufeve. Objektivi eshte sa shkencor aq edhe praktik, te evitohet vdekja e me shume se 1000 personave ne vit. Dy ditet e fundit ne Indi si pasoje e goditjeve nga rrufete 35 persona kane humbur j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
25-06-2009, 23:16:34

Sateliti i Saturnit "perplas" shkencetaret!

Ne numrin e kesaj jave, revista shkencore “Nature” ka dale me dy artikuj qe konfirmojne dhe kundershtojne ekzistencen e ujit te ngrire ne siperfaqen e henes se gjashte me te madhe te Saturnit, Enceladus. Ne kete rast shkencetaret kundershtojne njeri-tjetrin me teza te ndryshme, duke u konfrontua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
25-06-2009, 11:41:29

Prezantohet roboti qe "qan dhe qesh"!

Disa shkencetare te universitetit te ‘Waseda’ ne Tokio te udhehequr nga prof. Atsuo Takanashi kane prezantuar Ecco Kobian, robotin qe “ndjen”. Eshte roboti me i ngjashem me qeniet njerezore sepse arrin te riprodhojeemocione te perditshme njerezore. Gezim, trishtim, merzitje dhe disa emocione t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-06-2009, 15:58:14

Si do të jetë e ardhmja e planetit?

Si do të jetë e ardhmja e planetit?Më shumë njerëz, më shumë vapë dhe më shumë ...jashtëtokësorëDo të ishte tepër e guximshme të bëje parashikime teknologjike për vitin 2050; edhe më shumë po të përpiqeshe të parashikoje ndryshimet shoqërore dhe gjeopolitike. Avancimet më të rën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2009, 10:10:48

Rreziku vjen nga kozmosi

Katastrofizmi / Rreziku vjen nga kozmosiMund të kishte qenë një skenë nga një film i Hollywood-it me fatkeqësi natyrore: një ish-astronaut i NASA-s tund para syve të të gjithëve një raport, i cili u bën thirrje Kombeve të Bashkuara që të ndërmarrin veprime urgjente me qëllim që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2009, 09:02:19

Etruske dhe Inkas - 3 mijë vjet mistere

ETRUSKE & INKAS/3 mijë vjet mistereDëshmi të mrekullive të lashtësisëJanë një prej popujve më enigmatikë të historisë sonë. Gjuha e tyre dhe origjina e tyre mbeten edhe sot, një rebus i padeshifrueshëm. U shfaqën në brigjet tokësore pothuajse 3 mijë vite më parë. Po ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2009, 23:54:15

Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

Rreth 11.5 miliarde vjet me pare, kur ishte sa ¼ e permasave aktuale, Universi ekzistonte ne gjendje te ngrire, fakt ky qe mund te shpjegoje pranine e energjise se erret.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-05-2009, 22:38:34

Studimet shkencore më të këqija

Arritjet e shkencës u detyrohen edhe studiuesve që bëjnë punë "të shpifura", të mërzitshme dhe të ngatërruara...Ekzaminim i minjve gri për të studiuar mbrojtësit e trupitPër disa studiues, puna me minj në laborator është shumë e vështirë edhe pse ata janë mësuar. Por profesorit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2009, 00:57:06

Portret i Tomas Edisonit: "Nuk jam aspak shkencëtar! Jam shpikës!"

  DESHMITARE TE HISTORISE / Portret i Tomas Edisonit, sipas ndihmësit të tijNuk jam aspak shkencëtar! Jam shpikës!Shpikjet e Tomas Edisonit ndryshuan botën. Shumë pak njerëz kanë patur një ndikim kaq të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2009, 14:27:31

Projekte që do të bëhen realitet

APLIKIME TË LIDHURA ME JETËN E PËRDITSHME, NË SHTËPI, MAKINA DHE ZYRAProjekte që do të bëhen realitetNjë tjetër risi e komunikuar në TechFest, është projekti i një Writing Asstistant, shumë i përparuar, që nuk lejon vetëm të shkruash dhe të marrësh menjëherë sygjerime mbi shkrimin, si psh, ndodh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2009, 00:25:00

Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

Te ndryshojme stilin tone te jetes ose te vdesim. Ky eshte mesazhi ne thelb te raportit vjetor te “Worldwatch Institute” i cili cdo vit mbledh 47 studime nga shkencetaret me te mire te botes per ndryshimet klimatike.Konkluzioni ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-12-2008, 14:00:57

Rraca e zhdukur

Nëqoftëse e besojmë akoma mitologjinë greke, titanët, dominues të pakundërshtueshëm të Tokës në kohëra të kaluara, një ditë të bukur vendosën të rebelohen ndaj zotave dhe ndaj njerëzveRraca e zhdukur
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2008, 13:23:15

“Telepatia Sintetike”

Ushtria amerikane i ka paguar një shumë prej plot 4 milion dollaresh Universitetit te Irvine ne Kaliforni, për te zhvilluar atë qe me sa duket do të jetë e ardhmja e komunikimit te forcave te armatosura ne territor armik. Një sistem i quajtur “telepati sintetike” do të zhvillohet për ti lejuar u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-10-2008, 14:11:17

Kodi i padëshifrueshëm

'Le chiffre indéchiffrable' (Kodi i padëshifrueshëm)Pas zbërthimit të formës së thjeshtë të kodit të zëvendësimit, të gjithë u vunë në kërkim për një sistem të ri enkriptimi, një sistem i cili do të rikthente komunikimin e sigurtë. Në mesin e shekullit XIX, atëherë kur po zhvill...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
hallalli
19-10-2008, 13:50:15

Forumi "Alb-Shkenca" dritarja e "përplasjeve"

Forumi "Alb-Shkenca" dritarja e "përplasjeve"Isuf KURTAJShqiptarët dita-ditës po kuptohen më mirë, po komunikojnë më lirshëm, po shkëmbejnë përvojat dhe gjetkë tjetër pa paragjykuar si kurre me pare. Rol kyç në uljen e paragjykimeve tek shqiptarët ka luajtur libri, media dhe së fundi forumet në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-08-2008, 16:57:38

Njeriu i padukshëm, sa pranë jemi?

Kanë arritur të përthyejnë dritën përreth objekteve, për t‘i bërë të pakapshëm nga syriNjeriu i padukshëm, sa pranë jemi?Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë: shpejt një realitetNdërsa shkencëtarët vazhdojnë të na lënë me gojë hapur me shpikjet që po shndërrojnë botën tonë fizike, gjenden...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
14-07-2008, 18:42:03

"World Heritage Sites"

Mrekullite spektakolare natyrore ne te gjithë botën quhen nga UNESCO "World Heritage Sites" Unescone grupin e mrekullivenatyrore ka bërë kohët e fundit dhe hyrje të reja. Një prej tyre është dhe Ishulli Sokotra.Ky ishull i përket Jemenit dhe zoteron një siperfaqeprej 3.500...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2008, 14:45:54

Cfare ishte shperthimi qe ndodhi ne Siberi 100 vjet me pare?

Njëqind vjet më parë në qiellin e Siberisë një shpërthim sa njëmijë bomba atomikeNdër hipotezat qendron edhe ajo e dezintegrimit të një asteroidi, por edhe "përplasja" me një bllok materiali kozmikFakti që një shekull më parë, në mes të Siberisë, është verifikuar një sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2008, 01:40:38

Ku është pjesa tjetër e universit?

"Ne jemi në një fazë shumë të hershme, në skenën e krijimit të ekzistencës së energjisë së zezë. Eshtë një periudhë me kreativitet të lartë, dhe tani ka ardhur koha për idetë"Ku është pjesa tjetër e universit?Dave MosherShkencëtarët që përpiqen të krijojnë një inventar të detajuar të të gjithë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2008, 01:39:30

10 kultet më të çmendur ne bote

Një listë e disa prej kulteve më të "marrë" të kulturës popullore të kohëve të sotme10 kultet më të çmendurRaelianëtNëse besoni se UFO-t kanë pjellë shumicën e besimeve fetarë, nëse besoni se transferimi i trurit është diçka e mundur dhe që klonimi mund të shkaktojë rimishërim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-06-2008, 10:17:32

Astronomët zbulojnë gjurmë të një “Toke” tjetër

Astronomët europianë kanë lajmëruar se kanë zbuluar tre planete si toka të cilat rrotullohen rreth një ylli, dhe dy sisteme diellore me planetë të vegjël.Ata thanë në një konferencë të mbajtur në Francë se kanë zbuluar planete që kanë shumë ngjashmëri me tokën.“A është e vërtetë se çdo yll ka rr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe