×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

ßåßy ღ
ne: 01-07-2009, 21:18:08
Rrufete, ja zonat ku godasin me shume!

Shkenca

NASA ka realizuar harten e pare te detajuar me zonat e globit ku jane perqendruar me shume goditjet e rrufeve. Objektivi eshte sa shkencor aq edhe praktik, te evitohet vdekja e me shume se 1000 personave ne vit. Dy ditet e fundit ne Indi si pasoje e goditjeve nga rrufete 35 persona kane humbur j...

ßåßy ღ
ne: 25-06-2009, 23:16:34
Sateliti i Saturnit "perplas" shkencetaret!

Shkenca

Ne numrin e kesaj jave, revista shkencore “Nature” ka dale me dy artikuj qe konfirmojne dhe kundershtojne ekzistencen e ujit te ngrire ne siperfaqen e henes se gjashte me te madhe te Saturnit, Enceladus. Ne kete rast shkencetaret kundershtojne njeri-tjetrin me teza te ndryshme, duke u konfrontua...

ßåßy ღ
ne: 25-06-2009, 11:41:29
Prezantohet roboti qe "qan dhe qesh"!

Shkenca

Disa shkencetare te universitetit te ‘Waseda’ ne Tokio te udhehequr nga prof. Atsuo Takanashi kane prezantuar Ecco Kobian, robotin qe “ndjen”. Eshte roboti me i ngjashem me qeniet njerezore sepse arrin te riprodhojeemocione te perditshme njerezore. Gezim, trishtim, merzitje dhe disa emocione t...

M A X
ne: 10-06-2009, 15:58:14
Si do të jetë e ardhmja e planetit?

Shkenca

Si do të jetë e ardhmja e planetit?Më shumë njerëz, më shumë vapë dhe më shumë ...jashtëtokësorëDo të ishte tepër e guximshme të bëje parashikime teknologjike për vitin 2050; edhe më shumë po të përpiqeshe të parashikoje ndryshimet shoqërore dhe gjeopolitike. Avancimet më të rën...

M A X
ne: 06-06-2009, 10:10:48
Rreziku vjen nga kozmosi

Shkenca

Katastrofizmi / Rreziku vjen nga kozmosiMund të kishte qenë një skenë nga një film i Hollywood-it me fatkeqësi natyrore: një ish-astronaut i NASA-s tund para syve të të gjithëve një raport, i cili u bën thirrje Kombeve të Bashkuara që të ndërmarrin veprime urgjente me qëllim që...


M A X
ne: 24-05-2009, 09:02:19
Etruske dhe Inkas - 3 mijë vjet mistere

Shkenca

ETRUSKE & INKAS/3 mijë vjet mistereDëshmi të mrekullive të lashtësisëJanë një prej popujve më enigmatikë të historisë sonë. Gjuha e tyre dhe origjina e tyre mbeten edhe sot, një rebus i padeshifrueshëm. U shfaqën në brigjet tokësore pothuajse 3 mijë vite më parë. Po ng...

M A X
ne: 12-05-2009, 23:54:15
Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

Shkenca

Rreth 11.5 miliarde vjet me pare, kur ishte sa ¼ e permasave aktuale, Universi ekzistonte ne gjendje te ngrire, fakt ky qe mund te shpjegoje pranine e energjise se erret.Kete e ben te ditur nje model i prop...

Berni
ne: 11-05-2009, 22:38:34
Studimet shkencore më të këqija

Shkenca

Arritjet e shkencës u detyrohen edhe studiuesve që bëjnë punë "të shpifura", të mërzitshme dhe të ngatërruara...Ekzaminim i minjve gri për të studiuar mbrojtësit e trupitPër disa studiues, puna me minj në laborator është shumë e vështirë edhe pse ata janë mësuar. Por profesorit ...
M A X
ne: 21-03-2009, 00:57:06
Portret i Tomas Edisonit: "Nuk jam aspak shkencëtar! Jam shpikës!"

Shkenca

  DESHMITARE TE HISTORISE / Portret i Tomas Edisonit, sipas ndihmësit të tijNuk jam aspak shkencëtar! Jam shpikës!Shpikjet e Tomas Edisonit ndryshuan botën. Shumë pak njerëz kanë patur një ndikim kaq të madh mbi brezat e ardhshëm, sa ai. Ai ishte një sh...

M A X
ne: 02-03-2009, 14:27:31
Projekte që do të bëhen realitet

Shkenca

APLIKIME TË LIDHURA ME JETËN E PËRDITSHME, NË SHTËPI, MAKINA DHE ZYRAProjekte që do të bëhen realitetNjë tjetër risi e komunikuar në TechFest, është projekti i një Writing Asstistant, shumë i përparuar, që nuk lejon vetëm të shkruash dhe të marrësh menjëherë sygjerime mbi shkrimin, si psh, ndodh...


Pergjigje nga: adil hoti, shkambi, ~AnnA~
Si do të jenë jetët tona në vitin 2100?

M A X
ne: 18-01-2009, 00:25:00
Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

Shkenca

Te ndryshojme stilin tone te jetes ose te vdesim. Ky eshte mesazhi ne thelb te raportit vjetor te “Worldwatch Institute” i cili cdo vit mbledh 47 studime nga shkencetaret me te mire te botes per ndryshimet klimatike.Konkluzioni i tyre nuk le alternative te trete: Bota duhet te p...


M A X
ne: 23-12-2008, 14:00:57
Rraca e zhdukur

Shkenca

Nëqoftëse e besojmë akoma mitologjinë greke, titanët, dominues të pakundërshtueshëm të Tokës në kohëra të kaluara, një ditë të bukur vendosën të rebelohen ndaj zotave dhe ndaj njerëzveRraca e zhdukurGjigantë, titanë, ciklopëPrania e qen...


Pergjigje nga: somewone, shkambi, erlehta
Gjendja e katert e lendes - Plazma.


M A X
ne: 25-11-2008, 13:23:15
“Telepatia Sintetike”

Shkenca

Ushtria amerikane i ka paguar një shumë prej plot 4 milion dollaresh Universitetit te Irvine ne Kaliforni, për te zhvilluar atë qe me sa duket do të jetë e ardhmja e komunikimit te forcave te armatosura ne territor armik. Një sistem i quajtur “telepati sintetike” do të zhvillohet për ti lejuar u...


M A X
ne: 21-10-2008, 14:11:17
Kodi i padëshifrueshëm

Shkenca

'Le chiffre indéchiffrable' (Kodi i padëshifrueshëm)Pas zbërthimit të formës së thjeshtë të kodit të zëvendësimit, të gjithë u vunë në kërkim për një sistem të ri enkriptimi, një sistem i cili do të rikthente komunikimin e sigurtë. Në mesin e shekullit XIX, atëherë kur po zhvill...

*
hallalli
ne: 19-10-2008, 13:50:15
Forumi "Alb-Shkenca" dritarja e "përplasjeve"

Shkenca

Forumi "Alb-Shkenca" dritarja e "përplasjeve"Isuf KURTAJShqiptarët dita-ditës po kuptohen më mirë, po komunikojnë më lirshëm, po shkëmbejnë përvojat dhe gjetkë tjetër pa paragjykuar si kurre me pare. Rol kyç në uljen e paragjykimeve tek shqiptarët ka luajtur libri, media dhe së fundi forumet në ...


M A X
ne: 31-08-2008, 16:57:38
Njeriu i padukshëm, sa pranë jemi?

Shkenca

Kanë arritur të përthyejnë dritën përreth objekteve, për t‘i bërë të pakapshëm nga syriNjeriu i padukshëm, sa pranë jemi?Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë: shpejt një realitetNdërsa shkencëtarët vazhdojnë të na lënë me gojë hapur me shpikjet që po shndërrojnë botën tonë fizike, gjenden...

erlehta
ne: 14-07-2008, 18:42:03
"World Heritage Sites"

Shkenca

Mrekullite spektakolare natyrore ne te gjithë botën quhen nga UNESCO "World Heritage Sites" Unescone grupin e mrekullivenatyrore ka bërë kohët e fundit dhe hyrje të reja. Një prej tyre është dhe Ishulli Sokotra.Ky ishull i përket Jemenit dhe zoteron një siperfaqeprej 3.500...

M A X
ne: 06-07-2008, 14:45:54
Cfare ishte shperthimi qe ndodhi ne Siberi 100 vjet me pare?

Shkenca

Njëqind vjet më parë në qiellin e Siberisë një shpërthim sa njëmijë bomba atomikeNdër hipotezat qendron edhe ajo e dezintegrimit të një asteroidi, por edhe "përplasja" me një bllok materiali kozmikFakti që një shekull më parë, në mes të Siberisë, është verifikuar një sh...


M A X
ne: 27-06-2008, 01:40:38
Ku është pjesa tjetër e universit?

Shkenca

"Ne jemi në një fazë shumë të hershme, në skenën e krijimit të ekzistencës së energjisë së zezë. Eshtë një periudhë me kreativitet të lartë, dhe tani ka ardhur koha për idetë"Ku është pjesa tjetër e universit?Dave MosherShkencëtarët që përpiqen të krijojnë një inventar të detajuar të të gjithë...

M A X
ne: 27-06-2008, 01:39:30
10 kultet më të çmendur ne bote

Shkenca

Një listë e disa prej kulteve më të "marrë" të kulturës popullore të kohëve të sotme10 kultet më të çmendurRaelianëtNëse besoni se UFO-t kanë pjellë shumicën e besimeve fetarë, nëse besoni se transferimi i trurit është diçka e mundur dhe që klonimi mund të shkaktojë rimishërim...

M A X
ne: 19-06-2008, 10:17:32
Astronomët zbulojnë gjurmë të një “Toke” tjetër

Shkenca

Astronomët europianë kanë lajmëruar se kanë zbuluar tre planete si toka të cilat rrotullohen rreth një ylli, dhe dy sisteme diellore me planetë të vegjël.Ata thanë në një konferencë të mbajtur në Francë se kanë zbuluar planete që kanë shumë ngjashmëri me tokën.“A është e vërtetë se çdo yll ka rr...Berni
ne: 03-06-2008, 15:48:30
Çmenduritë e shkencës

Shkenca

Shkencëtarët anembanë globit flasin çdo ditë për shpikje që shpesh duken të pamundura për t‘u arriturGazetat dhe filmat fantastiko-shkencorë gjithashtu prej kohësh premtojnë se një ditë do të arrijmë të përdorim robotin që bën punët shtëpisë, makina fluturuese dhe kompjuterë që ...

Berni
ne: 31-05-2008, 13:13:15
Në origjinën e universit

Shkenca

Pranë kufirit franko-zviceran, ndërmjet liqenit Leman dhe qytetit Voltaire, historia e botës po përgatitet për një ngjarje të madhe. Ndërmjet fshatrave të vegjël, prerive të pafundme dhe lopëve që kullosin gjithandej, i gjithë njerëzimi është duke bërë një hap përpara, ndoshta një "kërcim", në n...

Berni
ne: 31-05-2008, 13:11:23
Brendësia e Tokës është bosh

Shkenca

Qytetërime të fshehta, alienë e mamuthë Çfarë fshihet në thellësitë e planetit tonë? Vetëm shkëmbinj me përbërje të ndryshme nga ajo që gjendet në sipërfaqe dhe njëherësh shumë solide: këtë e thotë gjeologjia. Por përgjatë shekujve është menduar se brendësia e planetit fsheh mr...

Berni
ne: 02-05-2008, 17:00:53
Përse lëvizin gjërat?

Shkenca

Pavarësisht faktit se janë shekullorë dhe janë hartuar pa u mbështetur në ndonjë fakt eksperimental, ligjet e Njutonit për lëvizjen dhe gravitetin janë të vlefshme sot e gjithë ditënPavarësisht faktit se janë shekullorë dhe janë hartuar pa u mbështetur në ndonjë fakt eksperiment...

Berni
ne: 12-04-2008, 11:00:30
Shkencëtarët, në prag të një eksperimenti që do të thellojë njohjen për universi

Shkenca

Endrra që mund të shndërrohet në një realitetMomenti ka ardhur. Përshpejtuesi më i fuqishëm i grimcave në botë (LHC), pritet me ditë të hyjë në funksionim dhe më në fund fizika e grimcave do të nisë të mbledhë frytet e para të një pune të gjatë. Megjithatë, nëse parashikimet e d...

Berni
ne: 27-03-2008, 10:38:16
Objektet e komunikimit, sa antike, aq edhe moderne

Shkenca

Komunikimi, kjo është fjala e duhur që i korrespondon të tashmes sonë. Asnjëherë më parë njeriu nuk ka pasur në dispozicion kaq shumë objekte për të komunikuar me njerëzit. Një revolucion kopernikan që ka ndryshuar jo vetëm jetën tonë, por edhe vetë njerëzimin, aq sa "homo sapiens" është shndërr...
Berni
ne: 29-02-2008, 11:07:37
Nga anijet hapësinore te Da Vinçi

Shkenca

Rrezet T bëjnë të mundur të shohin brenda pikturave e njerëzve Skanerët teraherc kanë gjetur prej kohësh vend në pajisjet e teknologjisë së lartë të përdorur nga NASA, Agjencia Hapësinore Evropiane, si nga aeroportet për të parë nën petkat e njerëzve për armë apo materiale ekspl...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board