×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

Berni
ne: 04-02-2008, 10:39:53
10 gjërat që duhet të dimë nga shkenca

Shkenca

Nga teoria e evolucionit, gjenet, ADN-ja e deri tek atomet, reaksionet kimike, Big Bang-u dhe relativiteti i AinshtajnitPër të mos bërë figurën e injorantit në bisedat e jetës së përditshmeShkencëtarët turpërohen kur pranojnë se nuk njohin ndonjë roman të njohur, por i duket e p...

bilderberg
ne: 28-01-2008, 16:24:35
Greek DNA isn’t European!!!!

Shkenca

Po e le serishmi materjalin ne gjuhen angleze per te qene e konsultueshme edhe nga te huajt!According to The Department of Immunology and Molecular Biology, H. 12 de Octubre, Universidad Complutense, Madrid, Spain that have completethe survey“HLA genes in Macedonians and the...

M A X
ne: 27-01-2008, 11:52:02
"Njeriu në Mars". Projekti sekret, si do bëhet i banueshëm

Shkenca

"Njeriu në Mars". Projekti sekret, si do bëhet i banueshëmPamjet e jashtëzakonshme të “njeriut” në Mars shkaktuan zhurmë të madhe të përzier me kuriozitetin në lidhje me jetën në planetin e kuq. Por mes faktit të diskutuar, nëse ekzistojnë forma jete apo jo në Mars, shkencëtarët...

Berni
ne: 08-01-2008, 09:37:02
Shqiptarja që konfirmoi teorinë e prejardhjes së universit

Shkenca

Kryeministri Berisha priti dje astrofizikanen dhe kozmologen e shquar shqiptare Laura Mersini Houghton, e cila është profesoreshë e Universitetit të Karolinës së Veriut, në Chapel Hill (SHBA). Kryeministri Berisha, në takimin me shkencëtaren shqiptare, shprehu kënaqësinë dhe vlerësimin për sukse...

*
adnan abarshi
ne: 05-01-2008, 12:43:49
PSE DYSHOHET ENDE NË MJKEKËSINË TRADICIONALE?

Shkenca

PSE DYSHOHET ENDE NË MJKEKËSINË TRADICIONALE?
Askush s'ka të drejtë ta nënçmojë shkencën, që ende nuk e njeh!"(Paracelziusi)[/colo

*
adnan abarshi
ne: 05-01-2008, 12:05:04
BOTA PARAPSIKOLOGJIKE E JUNGUT

Shkenca

BOTA PARAPSIKOLOGJIKE E JUNGUT
Për shumë dijetarë eminent botërorë që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e shkencës bashkëkohore, nuk mund të thuhet thjeshtë se kanë qenë vetëm gjeni të talentuar, por ata kanë zotëruar dhe janë marr...


Ministryofmath.info
ne: 08-12-2007, 22:33:45
NDIKIMI I ISLAMIT NE LEMINE E SHKENCAVE MATEMATIKO-NATYRORE

Shkenca

Ndoshta është e para dhe, njëkohësisht merita më e madhe e arabëve në matematikë dhe astronomi, në përdorimin e numrave në vend të llogaritjes së gjatë me shkrim, e cila ka qenë deri atëherë.Kur u njohën arabët me të arriturat e matematicientëve të lindjes, prej hindusve (Indi) morën numrat: shi...

New PO
ne: 20-10-2007, 01:11:43
Simptomat tipike të artritit reumatik!

Shkenca

Sertësi dhe dhimbësim kur njeriu lëviz dhe dhimbjet janë simptomat tipike të artritit reumatik. Kyçet ënjten, dhembin dhe në rastin e një malcimi të rëndë bëhen të nxehta. Më e zakonshmja është që kyçet preken po aq shumë në të dyja anët e trupit.Kjo sëmundje mund të ndryshojë shumë midis njerëz...

Berni
ne: 15-10-2007, 13:44:14
Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve !

Shkenca

Një teleskop që do të ketë si qëllim të kërkojë jetë jashtëtokësore është ndërtuar së fundmi. Projekti i iniciuar nga bashkëthemeluesi i Mikrosoftit, Pol Alen, ka gjashtë antena 350 metra të larta dhe do të jetë një ndër më të mëdhenjtë në botë. Teleskopi do të jetë në gjendje të "gjurmojë" më s...

Berni
ne: 27-08-2007, 12:58:34
25 zbulimet më të mëdha shkencore në histori !

Shkenca

Cila është zbulimi dhe progresi shkencor më i madh i të gjitha kohërave? E përditshmja amerikane “Usa Today” propozon 25 prej tyre, të cilat rastësisht kanë ndodhur në 25 vitet e fundit. Seleksionimi është arbitrar, i kryer nga një grup ekspertësh. Shkencëtarë të ndryshëm kanë mendime të ndryshm...Berni
ne: 31-03-2007, 07:55:06
Danimarka - superfuqia teknologjike botërore !

Shkenca

Studimi i Forumit Ekonomik Botëror (WEF)Danimarka është vendi me potencialin më të madh të teknologjisë në rang botëror. Në këtë përfundim ka arritur së fundmi edhe i ashtuquajturi "World Technology Report", i ndërmarrë nga ana e Forumit Ekonomik Botëror (World Economic Forum - ...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board