Shkenca - 9

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

Berni
03-06-2008, 15:48:30

Çmenduritë e shkencës

Shkencëtarët anembanë globit flasin çdo ditë për shpikje që shpesh duken të pamundura për t‘u arriturGazetat dhe filmat fantastiko-shkencorë gjithashtu prej kohësh premtojnë se një ditë do të arrijmë të përdorim robotin që bën punët shtëpisë, makina fluturuese dhe kompjuterë që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-05-2008, 13:13:15

Në origjinën e universit

Pranë kufirit franko-zviceran, ndërmjet liqenit Leman dhe qytetit Voltaire, historia e botës po përgatitet për një ngjarje të madhe. Ndërmjet fshatrave të vegjël, prerive të pafundme dhe lopëve që kullosin gjithandej, i gjithë njerëzimi është duke bërë një hap përpara, ndoshta një "kërcim", në n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-05-2008, 13:11:23

Brendësia e Tokës është bosh

Qytetërime të fshehta, alienë e mamuthë Çfarë fshihet në thellësitë e planetit tonë? Vetëm shkëmbinj me përbërje të ndryshme nga ajo që gjendet në sipërfaqe dhe njëherësh shumë solide: këtë e thotë gjeologjia. Por përgjatë shekujve është menduar se brendësia e planetit fsheh mr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-05-2008, 17:00:53

Përse lëvizin gjërat?

Pavarësisht faktit se janë shekullorë dhe janë hartuar pa u mbështetur në ndonjë fakt eksperimental, ligjet e Njutonit për lëvizjen dhe gravitetin janë të vlefshme sot e gjithë ditënPavarësisht faktit se janë shekullorë dhe janë hartuar pa u mbështetur në ndonjë fakt eksperiment...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-04-2008, 11:00:30

Shkencëtarët, në prag të një eksperimenti që do të thellojë njohjen për universi

Endrra që mund të shndërrohet në një realitetMomenti ka ardhur. Përshpejtuesi më i fuqishëm i grimcave në botë (LHC), pritet me ditë të hyjë në funksionim dhe më në fund fizika e grimcave do të nisë të mbledhë frytet e para të një pune të gjatë. Megjithatë, nëse parashikimet e d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-03-2008, 10:38:16

Objektet e komunikimit, sa antike, aq edhe moderne

Komunikimi, kjo është fjala e duhur që i korrespondon të tashmes sonë. Asnjëherë më parë njeriu nuk ka pasur në dispozicion kaq shumë objekte për të komunikuar me njerëzit. Një revolucion kopernikan që ka ndryshuar jo vetëm jetën tonë, por edhe vetë njerëzimin, aq sa "homo sapiens" është shndërr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-02-2008, 11:07:37

Nga anijet hapësinore te Da Vinçi

Rrezet T bëjnë të mundur të shohin brenda pikturave e njerëzve Skanerët teraherc kanë gjetur prej kohësh vend në pajisjet e teknologjisë së lartë të përdorur nga NASA, Agjencia Hapësinore Evropiane, si nga aeroportet për të parë nën petkat e njerëzve për armë apo materiale ekspl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 10:39:53

10 gjërat që duhet të dimë nga shkenca

Nga teoria e evolucionit, gjenet, ADN-ja e deri tek atomet, reaksionet kimike, Big Bang-u dhe relativiteti i AinshtajnitPër të mos bërë figurën e injorantit në bisedat e jetës së përditshmeShkencëtarët turpërohen kur pranojnë se nuk njohin ndonjë roman të njohur, por i duket e p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
28-01-2008, 16:24:35

Greek DNA isn’t European!!!!

Po e le serishmi materjalin ne gjuhen angleze per te qene e konsultueshme edhe nga te huajt!According to The Department of Immunology and Molecular Biology, H. 12 de Octubre, Universidad Complutense, Madrid, Spain that have completethe survey“HLA genes in Macedonians and the...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2008, 11:52:02

"Njeriu në Mars". Projekti sekret, si do bëhet i banueshëm

"Njeriu në Mars". Projekti sekret, si do bëhet i banueshëmPamjet e jashtëzakonshme të “njeriut” në Mars shkaktuan zhurmë të madhe të përzier me kuriozitetin në lidhje me jetën në planetin e kuq. Por mes faktit të diskutuar, nëse...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-01-2008, 09:37:02

Shqiptarja që konfirmoi teorinë e prejardhjes së universit

Kryeministri Berisha priti dje astrofizikanen dhe kozmologen e shquar shqiptare Laura Mersini Houghton, e cila është profesoreshë e Universitetit të Karolinës së Veriut, në Chapel Hill (SHBA). Kryeministri Berisha, në takimin me shkencëtaren shqiptare, shprehu kënaqësinë dhe vlerësimin për sukse...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
adnan abarshi
05-01-2008, 12:43:49

PSE DYSHOHET ENDE NË MJKEKËSINË TRADICIONALE?

PSE DYSHOHET ENDE NË MJKEKËSINË TRADICIONALE?
Askush s'ka të drejtë ta nënçmojë shkencën, që ende nuk e njeh!"
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
adnan abarshi
05-01-2008, 12:05:04

BOTA PARAPSIKOLOGJIKE E JUNGUT

BOTA PARAPSIKOLOGJIKE E JUNGUT
Për shumë dijetarë eminent botërorë që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e shkencës bashkëkohore, nuk mund të thuhet thjeshtë se kanë qenë vetëm gjeni të talentuar, por ata kanë zotëruar dhe janë marrë edhe me njohu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
08-12-2007, 22:33:45

NDIKIMI I ISLAMIT NE LEMINE E SHKENCAVE MATEMATIKO-NATYRORE

Ndoshta është e para dhe, njëkohësisht merita më e madhe e arabëve në matematikë dhe astronomi, në përdorimin e numrave në vend të llogaritjes së gjatë me shkrim, e cila ka qenë deri atëherë.Kur u njohën arabët me të arriturat e matematicientëve të lindjes, prej hindusve (Indi) morën numrat: shi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

New PO
20-10-2007, 01:11:43

Simptomat tipike të artritit reumatik!

Sertësi dhe dhimbësim kur njeriu lëviz dhe dhimbjet janë simptomat tipike të artritit reumatik. Kyçet ënjten, dhembin dhe në rastin e një malcimi të rëndë bëhen të nxehta. Më e zakonshmja është që kyçet preken po aq shumë në të dyja anët e trupit.Kjo sëmundje mund të ndryshojë shumë midis njerëz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-10-2007, 13:44:14

Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve !

Një teleskop që do të ketë si qëllim të kërkojë jetë jashtëtokësore është ndërtuar së fundmi. Projekti i iniciuar nga bashkëthemeluesi i Mikrosoftit, Pol Alen, ka gjashtë antena 350 metra të larta dhe do të jetë një ndër më të mëdhenjtë në botë. Teleskopi do të jetë në gjendje të "gjurmojë" më s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-08-2007, 12:58:34

25 zbulimet më të mëdha shkencore në histori !

Cila është zbulimi dhe progresi shkencor më i madh i të gjitha kohërave? E përditshmja amerikane “Usa Today” propozon 25 prej tyre, të cilat rastësisht kanë ndodhur në 25 vitet e fundit. Seleksionimi është arbitrar, i kryer nga një grup ekspertësh. Shkencëtarë të ndryshëm kanë mendime të ndryshm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-03-2007, 07:55:06

Danimarka - superfuqia teknologjike botërore !

Studimi i Forumit Ekonomik Botëror (WEF)Danimarka është vendi me potencialin më të madh të teknologjisë në rang botëror. Në këtë përfundim ka arritur së fundmi edhe i ashtuquajturi "World Technology Report", i ndërmarrë nga ana e Forumit Ekonomik Botëror (World Economic Forum - ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe