×
Hyrja
Profili

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

erlehta
ne: 30-04-2012, 23:36:40
Përse nuk bëhemi superinteligjentë?

Shkenca

Nuk mund të bëhemi kurrë superinteligjentë për shkak se ekzistojnë limite të pakapërcyeshme të diktuara nga evolucioni. Nëse arrihet, supertruri paguhet shtrenjtë me probleme nga më të ndryshmet Përse nuk bëhemi superinteligjentë?Truri njerëzor është një nga krijimet më të jasht...

M A X
ne: 27-04-2012, 23:51:59
Pavdekshmëria nuk është më fantashkencë

Shkenca

Nëse dikur njohja e paraardhësve tanë bëhej me anë të portreteve të tyre apo fotove të pluhurosura bardhë e zi, sot ekzistojnë shkencëtarë, që po punojnë për ta bërë këtë marrëdhënie sa më të drejtpërdrejtëPavdekshmëria nuk është më fantashkencëDisa projekte të ndryshme bëjnë ga...


M A X
ne: 04-03-2012, 18:30:47
Liqeni i fshehur prej 15 milionë vjetësh

Shkenca

Pas një pune që ka zgjatur disa dekada, shkencëtarët rusë konfirmuan se më në fund kishin arritur liqenin VostokLiqeni i fshehur prej 15 milionë vjetëshPas një pune që ka zgjatur disa dekada, shkencëtarët rusë, të cilët po bënin një shpim prej rreth 4 kilometrash në shtresën e a...M A X
ne: 07-02-2012, 23:37:37
Mëngjerashët janë më inteligjentë

Shkenca

Shumë teste mjekësore gjatë historisë së njerëzimit e kanë konsideruar të qenurin mëngjerash një lloj gjendje të padëshirueshme, madje shpesh e lidhnin me keqfunksionimin e trurit dhe paaftësinë e tij për t'u evoluarMëngjerashët janë më inteligjentëEdhe personi, i cili ka shkrua...

M A X
ne: 30-01-2012, 12:35:39
Nanogrimcat

Shkenca

 Nga vijnë grimcat e vogla? Në Universitetin Duisburg - Essen studiuesit kanë zhvilluar disa metoda për të prodhuar grimcëzat nga gazet. Nanogrimcat gjenden sot në llak, sipërfaqe, katalizatorë dhe goma të makinave, në qeliza fotovoltaike dhe pjesë të ndërtimit në mikroelektronikë. Ato janë tash...


M A X
ne: 17-01-2012, 23:03:05
Molekula që ftoh Tokën

Shkenca

Ekziston një pjesëz në gjendje të ftohë planetin ku jetojmë. Është një molekulë e pranishme në atmosferë, e ndjekur prej kohësh nga shkencëtarët por e kapur vetëm tani. Zbulimi, i publikuar në revistën “Science”, është arritur nga studiuesit e Sandia National Laboratories dhe nga universitetet e...M A X
ne: 12-01-2012, 21:22:55
Analiza e frymës për diagnostikimin e kancerit në mushkëri

Shkenca

Një grup shkencëtarësh në Klinikën Cleveland dhe Universitetin e Illinoit është duke punuar për të zhvilluar një analizë të re për diagnostikim dhe trajtim më të shpejtë dhe të lehtë të kancerit në mushkëri. Diagnostikimi i kancerit të mushkërive do të bëhet shumë shpejt vetëm përmes një anakize...

M A X
ne: 12-01-2012, 21:18:34
Kur një gjuhë vdes!

Shkenca

 Gjuhët vdesin duke ndjekur një ritëm dy javor. Gjuhëtarët vlerësojnë se përgjatë një shekulli, nga 7000 gjuhë që fliten sot, do të ruhet vetëm gjysma e tyre. Ajo që jep alarmin për këtë masakër është Organizata Survival International. Në vitin 2008 vdiq edhe personi i fundit që mbante të gjallë...

M A X
ne: 11-01-2012, 16:01:25
Inxhinieri britanik që “profetizoi” celularin

Shkenca

Cfarë do të ndodhë pas 100 vitesh? Me këtë titull nis reportazhi i një inxhinieri britanik, të publikuar në fillim të viteve 1900 në revistën “Ladies Home Journal”.Inxhinieri gazetar, John Elfreth Watkins mbi 100 vjet më parë do të shkruante: Do t’ju duket e cuditshme por në 100 vitet e ardhshme...

M A X
ne: 11-01-2012, 14:43:19
Testi i ADN-së “low cost”

Shkenca

SHBA, vjen testi i ADN-së “low cost”Një tjetër risi ka ardhur në shkencën mjekësore. Shoqëria amerikane Life Technologies ka nxjerrë një makinë që lexon në më pak se 24 orë 3 miliardë gjenet që përbëjnë ADN-në e një individi vetëm për 1 mijë dollarë. Makina “Ion Proton” ka përmasat e një printer...


M A X
ne: 08-01-2012, 00:16:30
Audio-Kaseta mbush 50 vjec

Shkenca

Kaseta muzikore mbush 50 vjec. “Philips” e shpiku në vitin 1962 dhe u prezantua në treg një vit më vonë. Mjeti i hapi rrugë krizës së tregut diskografik, pasi i dha mundësi botës të zbulonte riprodhimin ilegal, si dhe atë për të bërë “compilation” personale. Për më tepër, mund të dëgjohej në mak...


M A X
ne: 27-12-2011, 13:55:49
Krijohet supervirusi

Shkenca

Krijohet supervirusi, “Jo publikimit të të dhënave”Dy eksperimente në Hollandë dhe SHBA dokumentojnë ndryshimin në laborator të agjentit patogjen të aviarias, shumë ngjitës dhe i rrezikshëm për njeriun. Një komision qeveritar amerikan kërkon të censurohen të dhënat, duke publikuar vetëm përfundi...

M A X
ne: 26-12-2011, 23:20:40
Të ardhmen e parashikon mjeku

Shkenca

Të gjithë fallxhorët dhe parashikuesit e tjerë të së ardhmes mund ta shohin veten shumë shpejt të papunë, pasi për të patur një parashikim të saktë do të mjaftojë që të shkosh tek mjeku. Kërkuesit e Universitetit të Kalifornisë, në Los Anxhelos, kanë zhvilluar atë që e kanë quajtur pajisjen e “l...


M A X
ne: 20-12-2011, 22:41:28
Të rejat që priten në të ardhmen e afërt

Shkenca

Leximi i mendimit, prodhimi autonom i energjisë së banesës, tërheqja e parave nga bankomati me anë të leximit të retinës ose komandës zanore, duken ide të marra nga ndonjë film fantastiko-shkencor por që mund të bëhen pjesë e të përditshmes tonë brenda pak vjetëve. Ky është parashikimi që bën IB...

M A X
ne: 20-12-2011, 13:40:13
10 zbulimet shkencore të 2011-s

Shkenca

Revista shkencore “Science” rendit 10 zbulimet më të mëdha shkencore për vitin që është duke u mbyllur. Zbulimi i neutrineve, që kanë një shpejtësi më të madhe se drita, gjurmët e ujit në Mars, gjetja e “grimcës së Zotit”, padyshim që do të mbeten si zbulimet më të mëdha të kryera nga shkenca ...

M A X
ne: 13-12-2011, 10:53:59
Isak Njuton

Shkenca

Dorëshkrimet origjinale të Isak NjutonitDorëshkrimi origjinal i llogaritjeve të bëra nga Sir Isaac Newton në zbulimin e ligjit të forcës së gravitetit dhe bashkëveprimit u bë publik në internet ditën e hënë. I ruajtur nga Universiteti i Kembrixhit prej pothuajse dy shekujsh, dokumenti prej 4 mij...

Berni
ne: 13-12-2011, 09:26:54
Prova gjenetike, shqiptarët autentikë në Ballkan

Shkenca

I pari fakt gjenetik që vë në dukje autenticitetin e popullit shqiptar, përtej kufijve politikë në të cilët ai gjendet i ndarë. E më mirë se flasin gjenet, zor se dëshmon historia apo studime të tjera social-kulturore të cilat, pavarësisht vërtetësive, kanë një marzh jo të vogël gabimi. Gjithash...


M A X
ne: 29-11-2011, 15:23:44
Rrathët në grurë [Crop circles]

Shkenca

Crop circles, rrathët në grurëNjë fotogaleri me rrathët në grurë më të famshëm. Një fenomen shumë i përhapur dhe në dukje shumë i çuditshëm, por jo dhe aq, për shumicën e studiuesve këto figura sado komplekse janë produkt i dorës së njeriut. Sipas shumë dëshmive të personave që kanë deklaruar se...

M A X
ne: 29-11-2011, 00:29:21
Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

Shkenca

Një 18-vjeçare me një keqformim të lindur në zemër iu nënshtrua një transplanti të rrallë, ku në trupin e saj u fut një pjesë e një zemre të derrit. E përballur me një vdekje të sigurt dhe në pamundësi për të gjetur në një kohë të shpejtë një zemër të re, britanikja Robyn Cairney pranoi operacio...

M A X
ne: 27-11-2011, 01:17:44
Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjen

Shkenca

Studimi: Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjenSasia e dioksidit të karbonit (CO2) e emëtuar në atmosferë, ka shumë herë më pak ndikim në fenomenin e ngrohjes globale nga sa pretendohej deri më tani. Të paktën ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën “Science” të një grupi studiuesish am...

M A X
ne: 26-11-2011, 10:41:23
Zbulohet mutacioni gjenetik që favorizon kancerin

Shkenca

Zbulohet ndryshimi gjenetik që të bën të vullnetshëm ndaj formave të ndryshme të kancerit. Kërkuesit e universitetit të New South Wales dhe Western Australia kanë studiuar tre gjenerata të një familjeje anëtarët e së cilës janë prekur nga sëmundja vdekjeprurëse në moshë të vogël.Anëtarë të ndrys...

M A X
ne: 25-11-2011, 16:28:18
Ngrohja globale, 8 ushqime drejt zhdukjes

Shkenca

Sipas revistës ambientaliste amerikane ‘Good’, disa ushqime janë të destinuara të zhduken shekullin e ardhshëm për shkak të ndryshimeve klimatike. Ndryshime klimaterike do të ndikojnë në ekonominë globale nëse nuk do të merren masa përsa u përket politikave ambientale. Revista ka listuar tetë us...


M A X
ne: 22-11-2011, 23:16:27
Ndalet plakja tek minjtë në laborator

Shkenca

Ndalet plakja tek minjtë në laboratorShkencëtarët kanë arritur që me "shpëlarjen" e qelizave të vjetra të ndalin shenjat e plakjes së organizmit, qeliza të cilat nuk janë ndarë më. Megjithatë mos u entuziazmoni shumë, pasi ky hulumtim është kryer fillimisht vetëm tek minjtë.Shke...

Berni
ne: 22-11-2011, 18:34:08
Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes

Shkenca

Pasagjerët do të fluturojnë gati mbi catinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket shumë i mirë për të qenë i vërtetë.Por, dizajneri...

Ministryofmath.info
ne: 22-11-2011, 11:12:15
Një realitet i hidhur

Shkenca

Nga Valmir KRASNIQ,(Bota Sot, 21.11.2011)"Na doli kjo makinë e na fiku " pat thënë si në shaka profesori i jonë i ndjerë, akademiku Muharrem Berisha para pak vitesh . Ai e kishte fjalën për internetin si mjet komunikimi dhe informimi global . Profesori e vlerësonte si të tillë internetin kur e k...

M A X
ne: 20-11-2011, 00:19:36
"Mot ekstrem, merrni masa"

Shkenca

Ndryshimet klimaterike, shkëncëtarët: Mot ekstrem, merrni masaVala e të nxehtit do të vijojë të rritet, shirat do të jenë të fuqishëm, përmbytje të mëdha, ciklone, rrëshqitje të tokës, thatësira të shumta do të jenë tepër intensive në globin tokësor përgjatë gjithë këtij shekulli për shkak të ng...

M A X
ne: 16-11-2011, 00:11:50
Nafta po shteron? E prodhojmë nga bakteriet!

Shkenca

Karburanti bio është cilësuar si një zgjidhje e mundshme për problemin e shterimit të sigurt të burimeve të naftës gjatë shekullit që po jetojmë. Sipas përllogaritjeve, planeti ka nga 30-60 vjet rezerva karburanti, por me çmimin që vetëm rritet, kalimi në një burim alternativ mund të ndodhë shum...


M A X
ne: 15-11-2011, 11:00:30
Gjak artificial

Shkenca

Për herë të parë kanë realizuar një zëvendësues artificial të gjakut, dhe ka shpëtuar një jetë. Ka ndodhur në Australi, në Alfred Hospital të Melbourne.Bëhet fjalë për rastin e parë të njohur ku gjaku sintetik ka bërë të mundur oksigjenimin përsëri të gjakut, të zemrës e të organeve të tjera në ...

Ministryofmath.info
ne: 14-11-2011, 17:57:10
Shkenca dhe akademia e shkencave

Shkenca

Valmir Krasniqi flet për Akademinë e Shkencave Incizimi është bërë në Radio-Kosovë në emisionin "Portat e natës" ku flitej për gjendjen e shkencës në Republikën e Kosovës Valmir Krasniqi flet për Akademinë e Shkencave

Berni
ne: 12-11-2011, 09:12:34
Poli i Veriut, porta për të hyrë brenda Tokës

Shkenca

Poli i Veriut ka qenë në qendër të vëmendjes së mjaft njerëzve. Ky vend është mjaft tërheqës për aventurierët dhe kërkuesit, që presin të gjejnë mistere dhe vende të paeksploruara në të.Ekspertët që studiojnë boshllëqet në Tokë janë të bindur se, planeti ka disa fusha magnetike....

M A X
ne: 07-11-2011, 22:55:22
A do të rrëzohet teoria e relativitetit?

Shkenca

Shkencëtarët të cilët pohonin se kanë zbuluar grimat të cilat lëvizin më shpejtë se drita do të përsërisin eksperimentin për të tentuar të dëshmojnë zbulimin e tyre.Hulumtuesit në CERN gjatë muajit të kaluar kanë publikuar se kanë zbuluar netutrinot të cilët udhëtojnë më shpejtë se drita. Por, n...

Ministryofmath.info
ne: 04-11-2011, 13:10:16
Universiteti i Prishtinës larg shkencës

Shkenca

Per te treguar sesa larg eshte UP-ja nga shkenca, do t'i referohemi statistikave zyrtare nga instutucionet nderkombetare te shkences,njeri nga keto instutucione eshte Scopus.Scopus, indekson revistat me te mira shkencore ne cdo lemi. Eshte per tu ardhur keq se me cfare statistika gjendet Univers...


M A X
ne: 23-10-2011, 00:23:01
Bëhuni gati për thatësirën e madhe

Shkenca

Në fillim të këtij muaji, zyrtarët e ishullit Tuvalu u përballën me një problem mjaft të vështirë: Po i mbaron uji. Për shkak të një thatësire të egër dhe të gjatë, rezervat e ujit mund të zgjasnin vetëm për disa ditëBëhuni gati për thatësirën e madheNë fillim të këtij muaji, zy...M A X
ne: 08-10-2011, 10:52:44
Tërmeti në Japoni ka dobësuar forcën e gravitetit

Shkenca

Tërmeti në Japoni në mars ishte shumë i fortë, aq i fort sa duket se ka dobësuar forcën e gravitetit. Analizat satelitore tregojnë se forca e pazakontë e tërmetit ka influencuar fushën gravitacionale në zonën që rrethon Japoninë. Shpërndarja e pabarabartë e masës së tokës do të thotë se gravitet...


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board