Shkenca - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences

erlehta
12-10-2012, 13:44:01

Hapësira, fronti i ri i luftës

Një pjesë e mirë e forcave ushtarake të botës janë duke u përgatitur për luftën në hapësirë. Theresa Hitchens paralajmëron se sulmet kundër satelitëve mund t'i zhvendosin luftërat e botës në një tjetër frontHapësira, fronti i ri i luftësEdhe pse mund të duket si diçka fantastiko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:07:22

Shkencëtarët: Njerëzit mund të zhduken në vitin 2100

SHBA- Shkencëtarët kanë njoftuar se ekosistemi tokësor do të përjetojë një kolaps të plotë në vitin 2100. Kjo profeci apokaliptike nuk doli nga goja e ndonjë lideri të ndonjë sekti fanatik, e as nga mediat sensacionale apo filmat fantastiko-shkencorë. Kjo vjen nga revista serioze “Nature”, dhe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-05-2012, 01:07:22

Super radio-teleskopi prej 1 mln metër/katror

Afrika e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re do të bashkëpunojnë në ndërtimin e një radioteleskopi gjigant që do të studiojë më imtësisht hapësirën me tre objektivë kryesorë; të testojë teorinë e gravitetit të Ajnshtajnit, të kërkojë për jetë aliene dhe të kuptojë mënyrën e formimit të universit. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Red Baron
09-05-2012, 16:52:29

Provim Fizike

Do tju lutesha shum kush te kete mundesi te me ndihmoje pak me keto pyetje ju lutem jane mese te domosdoshme,me duhen per diten e neserme.Ju lutem shpjegimet ti jepni ne menyre shkencore.Faleminderit per mirekuptimin.1.Argumentoni si do te duket nje faqe e bardhe e pare me ane te nje filtri xham...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-04-2012, 23:36:40

Përse nuk bëhemi superinteligjentë?

Nuk mund të bëhemi kurrë superinteligjentë për shkak se ekzistojnë limite të pakapërcyeshme të diktuara nga evolucioni. Nëse arrihet, supertruri paguhet shtrenjtë me probleme nga më të ndryshmet Përse nuk bëhemi superinteligjentë?Truri njerëzor është një nga krijimet më të jasht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:51:59

Pavdekshmëria nuk është më fantashkencë

Nëse dikur njohja e paraardhësve tanë bëhej me anë të portreteve të tyre apo fotove të pluhurosura bardhë e zi, sot ekzistojnë shkencëtarë, që po punojnë për ta bërë këtë marrëdhënie sa më të drejtpërdrejtëPavdekshmëria nuk është më fantashkencëDisa projekte të ndryshme bëjnë ga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:30:47

Liqeni i fshehur prej 15 milionë vjetësh

Pas një pune që ka zgjatur disa dekada, shkencëtarët rusë konfirmuan se më në fund kishin arritur liqenin VostokLiqeni i fshehur prej 15 milionë vjetëshPas një pune që ka zgjatur disa dekada, shkencëtarët rusë, të cilët po bënin një shpim prej rreth 4 kilometrash në shtresën e a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-02-2012, 23:37:37

Mëngjerashët janë më inteligjentë

Shumë teste mjekësore gjatë historisë së njerëzimit e kanë konsideruar të qenurin mëngjerash një lloj gjendje të padëshirueshme, madje shpesh e lidhnin me keqfunksionimin e trurit dhe paaftësinë e tij për t'u evoluarMëngjerashët janë më inteligjentëEdhe personi, i cili ka shkrua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-01-2012, 12:35:39

Nanogrimcat

 Nga vijnë grimcat e vogla? Në Universitetin Duisburg - Essen studiuesit kanë zhvilluar disa metoda për të prodhuar grimcëzat nga gazet. Nanogrimcat gjenden sot në llak, sipërfaqe, katalizatorë dhe goma të makinave, në qeliza fotovoltaike dhe pjesë të ndërtimit në mikroelektronikë. Ato janë tash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2012, 23:03:05

Molekula që ftoh Tokën

Ekziston një pjesëz në gjendje të ftohë planetin ku jetojmë. Është një molekulë e pranishme në atmosferë, e ndjekur prej kohësh nga shkencëtarët por e kapur vetëm tani. Zbulimi, i publikuar në revistën “Science”, është arritur nga studiuesit e Sandia National Laboratories dhe nga universitetet e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2012, 21:22:55

Analiza e frymës për diagnostikimin e kancerit në mushkëri

Një grup shkencëtarësh në Klinikën Cleveland dhe Universitetin e Illinoit është duke punuar për të zhvilluar një analizë të re për diagnostikim dhe trajtim më të shpejtë dhe të lehtë të kancerit në mushkëri. Diagnostikimi i kancerit të mushkërive do të bëhet shumë shpejt vetëm përmes një anakize...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2012, 21:18:34

Kur një gjuhë vdes!

 Gjuhët vdesin duke ndjekur një ritëm dy javor. Gjuhëtarët vlerësojnë se përgjatë një shekulli, nga 7000 gjuhë që fliten sot, do të ruhet vetëm gjysma e tyre. Ajo që jep alarmin për këtë masakër është Organizata Survival International. Në vitin 2008 vdiq edhe personi i fundit që mbante të gjallë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2012, 16:01:25

Inxhinieri britanik që “profetizoi” celularin

Cfarë do të ndodhë pas 100 vitesh? Me këtë titull nis reportazhi i një inxhinieri britanik, të publikuar në fillim të viteve 1900 në revistën “Ladies Home Journal”.Inxhinieri gazetar, John Elfreth Watkins mbi 100 vjet më parë do të shkruante: Do t’ju duket e cuditshme por në 100 vitet e ardhshme...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2012, 14:43:19

Testi i ADN-së “low cost”

SHBA, vjen testi i ADN-së “low cost”Një tjetër risi ka ardhur në shkencën mjekësore. Shoqëria amerikane Life Technologies ka nxjerrë një makinë që lexon në më pak se 24 orë 3 miliardë gjenet që përbëjnë ADN-në e një individi vetëm për 1 mijë dollarë. Makina “Ion Proton” ka përmasat e një printer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2012, 00:16:30

Audio-Kaseta mbush 50 vjec

Kaseta muzikore mbush 50 vjec. “Philips” e shpiku në vitin 1962 dhe u prezantua në treg një vit më vonë. Mjeti i hapi rrugë krizës së tregut diskografik, pasi i dha mundësi botës të zbulonte riprodhimin ilegal, si dhe atë për të bërë “compilation” personale. Për më tepër, mund të dëgjohej në mak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, olti

21.12.2012

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 13:55:49

Krijohet supervirusi

Krijohet supervirusi, “Jo publikimit të të dhënave”Dy eksperimente në Hollandë dhe SHBA dokumentojnë ndryshimin në laborator të agjentit patogjen të aviarias, shumë ngjitës dhe i rrezikshëm për njeriun. Një komision qeveritar amerikan kërkon të censurohen të dhënat, duke publikuar vetëm përfundi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2011, 23:20:40

Të ardhmen e parashikon mjeku

Të gjithë fallxhorët dhe parashikuesit e tjerë të së ardhmes mund ta shohin veten shumë shpejt të papunë, pasi për të patur një parashikim të saktë do të mjaftojë që të shkosh tek mjeku. Kërkuesit e Universitetit të Kalifornisë, në Los Anxhelos, kanë zhvilluar atë që e kanë quajtur pajisjen e “l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 22:41:28

Të rejat që priten në të ardhmen e afërt

Leximi i mendimit, prodhimi autonom i energjisë së banesës, tërheqja e parave nga bankomati me anë të leximit të retinës ose komandës zanore, duken ide të marra nga ndonjë film fantastiko-shkencor por që mund të bëhen pjesë e të përditshmes tonë brenda pak vjetëve. Ky është parashikimi që bën IB...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 13:40:13

10 zbulimet shkencore të 2011-s

Revista shkencore “Science” rendit 10 zbulimet më të mëdha shkencore për vitin që është duke u mbyllur. Zbulimi i neutrineve, që kanë një shpejtësi më të madhe se drita, gjurmët e ujit në Mars, gjetja e “grimcës së Zotit”, padyshim që do të mbeten si zbulimet më të mëdha të kryera nga shkenca ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 10:53:59

Isak Njuton

Dorëshkrimet origjinale të Isak NjutonitDorëshkrimi origjinal i llogaritjeve të bëra nga Sir Isaac Newton në zbulimin e ligjit të forcës së gravitetit dhe bashkëveprimit u bë publik në internet ditën e hënë. I ruajtur nga Universiteti i Kembrixhit prej pothuajse dy shekujsh, dokumenti prej 4 mij...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-12-2011, 09:26:54

Prova gjenetike, shqiptarët autentikë në Ballkan

I pari fakt gjenetik që vë në dukje autenticitetin e popullit shqiptar, përtej kufijve politikë në të cilët ai gjendet i ndarë. E më mirë se flasin gjenet, zor se dëshmon historia apo studime të tjera social-kulturore të cilat, pavarësisht vërtetësive, kanë një marzh jo të vogël gabimi. Gjithash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 15:23:44

Rrathët në grurë [Crop circles]

Crop circles, rrathët në grurëNjë fotogaleri me rrathët në grurë më të famshëm. Një fenomen shumë i përhapur dhe në dukje shumë i çuditshëm, por jo dhe aq, për shumicën e studiuesve këto figura sado komplekse janë produkt i dorës së njeriut. Sipas shumë dëshmive të personave që kanë deklaruar se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:29:21

Vegjetariania shpëtohet nga një zemër derri

Një 18-vjeçare me një keqformim të lindur në zemër iu nënshtrua një transplanti të rrallë, ku në trupin e saj u fut një pjesë e një zemre të derrit. E përballur me një vdekje të sigurt dhe në pamundësi për të gjetur në një kohë të shpejtë një zemër të re, britanikja Robyn Cairney pranoi operacio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 01:17:44

Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjen

Studimi: Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjenSasia e dioksidit të karbonit (CO2) e emëtuar në atmosferë, ka shumë herë më pak ndikim në fenomenin e ngrohjes globale nga sa pretendohej deri më tani. Të paktën ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën “Science” të një grupi studiuesish am...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2011, 10:41:23

Zbulohet mutacioni gjenetik që favorizon kancerin

Zbulohet ndryshimi gjenetik që të bën të vullnetshëm ndaj formave të ndryshme të kancerit. Kërkuesit e universitetit të New South Wales dhe Western Australia kanë studiuar tre gjenerata të një familjeje anëtarët e së cilës janë prekur nga sëmundja vdekjeprurëse në moshë të vogël.Anëtarë të ndrys...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 16:28:18

Ngrohja globale, 8 ushqime drejt zhdukjes

Sipas revistës ambientaliste amerikane ‘Good’, disa ushqime janë të destinuara të zhduken shekullin e ardhshëm për shkak të ndryshimeve klimatike. Ndryshime klimaterike do të ndikojnë në ekonominë globale nëse nuk do të merren masa përsa u përket politikave ambientale. Revista ka listuar tetë us...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 23:16:27

Ndalet plakja tek minjtë në laborator

Ndalet plakja tek minjtë në laboratorShkencëtarët kanë arritur që me "shpëlarjen" e qelizave të vjetra të ndalin shenjat e plakjes së organizmit, qeliza të cilat nuk janë ndarë më. Megjithatë mos u entuziazmoni shumë, pasi ky hulumtim është kryer fillimisht vetëm tek minjtë.Shke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-11-2011, 18:34:08

Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes

Pasagjerët do të fluturojnë gati mbi catinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket shumë i mirë për të qenë i vërtetë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
22-11-2011, 11:12:15

Një realitet i hidhur

Nga Valmir KRASNIQ,(Bota Sot, 21.11.2011)"Na doli kjo makinë e na fiku " pat thënë si në shaka profesori i jonë i ndjerë, akademiku Muharrem Berisha para pak vitesh . Ai e kishte fjalën për internetin si mjet komunikimi dhe informimi global . Profesori e vlerësonte si të tillë internetin kur e k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2011, 00:19:36

"Mot ekstrem, merrni masa"

Ndryshimet klimaterike, shkëncëtarët: Mot ekstrem, merrni masaVala e të nxehtit do të vijojë të rritet, shirat do të jenë të fuqishëm, përmbytje të mëdha, ciklone, rrëshqitje të tokës, thatësira të shumta do të jenë tepër intensive në globin tokësor përgjatë gjithë këtij shekulli për shkak të ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:11:50

Nafta po shteron? E prodhojmë nga bakteriet!

Karburanti bio është cilësuar si një zgjidhje e mundshme për problemin e shterimit të sigurt të burimeve të naftës gjatë shekullit që po jetojmë. Sipas përllogaritjeve, planeti ka nga 30-60 vjet rezerva karburanti, por me çmimin që vetëm rritet, kalimi në një burim alternativ mund të ndodhë shum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe