Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Biseda, Diskutime dhe Lajme rreth Shkences


Pergjigje nga: omega, olti

Shtresa e ozonit

Ωμέγα
17-03-2021, 18:38:40
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


truri njeriut ne forme.jpg
Pergjigje nga: Lajmet, Parloté, olti

Hipnoza

12:51
04-06-2020, 07:43:05
 hipnoza.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-06-2020, 21:56:18

SpaceX e Elon Musk ben fluturimin historik ne hapesire

Nisja drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës e dy astronautëve të NASA-s në bordin e raketës Falcon 9, u bë realitet të shtunën pasdite, pas një prove të dytë. Lëshimi i astronautëve, Kolonelit të Marinsave Doug Hurley dhe Kolonelit të Forcave Ajrore Bob Behnken, i jep fund një pauze nëntë vjeçare të NASA-s. R
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Zalo Biçaku
27-05-2020, 15:42:18

Integrimi i sistemeve robotike

Ky është një studim i përgjithshëm mbi integrimin e sistemeve robotikë dhe hapave që duhet të ndërmerren për të realizuar një përshtatje të suksesshme të robotëve dhe pjesëve robotike njëra me tjetrën si dhe të robotit vetë me ambjentin e punës,gjithashtu tregohet se si zgjidhen integratorët dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeqelizat embrionale burimore staminale.jpg


M A X
06-11-2019, 20:36:22

Bakteri që i kthen mbetjet plastike në ujë

Sipas disa studimeve të fundit, brenda vitit 2050, do të ketë më shumë mbetje plastike në oqeane se peshq.Për këtë arsye, të shumtë janë ata që kanë nisur tē mendojnë një zgjidhje për këtë problem emergjent, , siç janë dhe dy studentet .Ideja e Jeanny Yao dhe Miranda Wang është zhvillimi i një b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
05-09-2019, 23:41:30

Sa gjatë mund të jetojnë njerëzit?

Njerëzit sot po jetojnë më gjatë. Ndërsa ka pasur ngritje të dukshme, jetëgjatësia në përgjithësi është rritur vazhdimisht për shumë vite. Ajo është dyfishuar në 2 shekujt e fundit. Kjo rritje, është diktuar kryesisht nga reduktimi i vdekshmërisë foshnjore.Por që nga vitet 1950, faktori kryesor ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, steriotipi B, Monique

Alcarelle - alkoli qe nuk te deh

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-07-2013, 18:14:32

Cfare eshte i numrit atomik?

Përkufizimi i numrit atomikNumri atomik i një elementi kimik është numri i protoneve në bërthamën e një atomi të elementit . Është numri i ngarkuar i bërthamës, meqë neutronët nuk mbajnë asnjë ngarkesë elektrike neto. Numri atomik përcakton identitetin e një elementi dhe shumë prej vetive kimike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
24-07-2013, 15:13:58

Pse helmi eshte helmues?

Njerëzit kanë përdorur plumbin në jetën e tyre të përditshme për një kohë të gjatë. Romakët bënë enë kallaji dhe tubacione për ujë nga plumbi. Ndërsa plumbi është një metal shumë i dobishëm, është po ashtu helmues. Efektet e helmimit nga kullimi i plumbit në lëngje mund të kenë kontribuar në rën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
23-07-2013, 21:37:53

Pse zjarri eshte i nxehte?

Zjarri është i nxehtë sepse energjia termike (nxehtësia) lirohet kur lidhjet kimike thyer dhe formohen gjatë një reagimi të djegies . Djegija kthen karburantin dhe oksigjenin në dioksid karboni dhe në ujë. Energjia kërkohet të fillojë reagimin, duke shkelur lidhjet në karburant dhe në mes të ato...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
anypet91
22-07-2013, 13:50:54

Cfare eshte entropia?

Entropia është një masë e rastësisë, kaosit, ose lirisë së lëvizjes së grimcave.Letra e madhe S përdoret për të treguar entropinë. Megjithatë, nuk do të shihni llogaritjet për "entropinë" e thjeshtë sepse koncepti është mjaft i padobishëm derisa ta vendosni në një formë që mund të përdoret për t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
22-07-2013, 05:28:27

Si funksionon shampo?

Ju e dini që shampo pastron flokët tuaj, por ae dini se si funksionon? Këtu është një vështrim në kimi shampo, duke përfshirë se si shampoos punojnë dhe pse është më mirë për të përdorur shampo se sapun në flokët tuaj.Çfarë shampo bënNëse nuk keni rënë në baltë, ndoshta nuk keni flokë që është m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
26-06-2013, 16:50:01

Cila është pika e vlimit të qumështit?

Faktorët që prekin pikat e vlimit të qumështitJu mund të keni nevojë të dini pikën e vlimit të qumështit për gatim ose thjesht mund të jeni kurioz. Këtu është një vështrim në atë që pika e valë e qumështit është dhe faktorët që ndikojnë atë.Shkenca e Qumështit të valëzuarPika e vlimit e qumështi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
25-06-2013, 20:56:32

Cfare jane ligjet shkencore?

Një ligj në shkencë është një rregull i përgjithësuar për të shpjeguar një trup të vëzhgimeve në formën e një deklarate verbale ose matematikore. Ligjet shkencore (të njohura edhe si ligje natyrore) nënkuptojnë një shkak dhe efekt ndërmjet elementëve të vëzhguar dhe duhet të zbatohen gjithmonë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-01-2013, 12:05:28

Shpërthimi i fuqishëm kozmik goditi Tokën në Mesjetë

Një shpërthim i fuqishëm kozmik i rrezeve gama, i njohur si shpërthimi më i fortë në univers, mund të ketë goditur Tokën në shekullin e tetë.Sipas BBC, shkencëtarët kanë gjetur prova se planeti ynë është goditur nga një seri rrezatimesh në atë periudhë, por ka debat se çfarë lloj ngjarje kozmike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-01-2013, 07:38:37

Parashikimet e dështuara për fundin e botës, toka s’mund të shkatërrohet

Të gjithë flasin se një ditë tokës do t’i vijë fundi dhe të gjithë e lidhin këtë fund me një fenomen mbinatyror. Por pas 21 dhjetorit shkencëtarët kërkojnë të bindin çdokënd se toka nuk mund të shkatërrohet nga këto fenomene, pasi shtetet më të fuqishme janë të gatshme të luftojnë ndaj çdo sulmi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe