Jashtetoksoret - A jemi te vetem ne gjithesi? - 2 - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Jashtetoksoret - A jemi te vetem ne gjithesi?

Jashtetoksoret - A jemi te vetem ne gjithesi?

· 76 · 30028

 • Postime: 332
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 28-08-2005, 22:12:08
Duhet te kishte nje sondazh (poll) ne ket teme, me po dhe jo. Te shihnim thjesht se ku te con mendimi me i sakte.

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#26 ne: 21-09-2005, 14:08:23
Hapesira nuk eshte bere akoma shtepia jon, edhe sepse jemi shum larg nga realizimi i anijeve kozmike te perkryera dhe sigurisht nuk jane Space Shuttle qe do na cojne drejt kozmosit.
Sipas  disa insiderave, shkencetarve dhe studjuesish freelance si  Philip Corso, Richard Boylan, Ed Fouche, Steven Greer, Jack Sarfatti etj , egzistojne anije kosmike qe i perkasin GOTHA USHTARAKE dhe INTELIGJENCES USA qe kan 1 super teknologji shume te zhvilluar qe nuk perdoret aktualisht midis civileve te rendomte.
Michael Wolf pohon se ka udhetuar ne 1 nga keto mjete qe quhet ""Penetrator"" i sigluar si SR-75 i gjat 15 metra dhe hapje krahesh 30 metra. Motorret funksionojne me metan dhe oksigjen leng duke shfrytezuar derivimet e jet klasik por me ndryshimin qe propulsimi kryhet me ane tte valeve te detonimit.
Supozohet qe kjo teknologji eshte vjedhur nga disqet fluturuese aliene.

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#27 ne: 21-09-2005, 14:48:01
FOTO NGA NASA

[attachment[/attachment]

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 21-09-2005, 15:04:16
DIALOGU QE ESHTE ZHVILLUAR MIDIS ASTRONAUTEVE TE  Apollo 11 DHE BAZES USA HOUSTON  (20/7/1969):
TEXT OF THE CONVERSATION:
Astronaut 1: Ha! What is it?
Astronaut 2: We have some explanation for that?
--BEEP--
Houston: We have (not), don't worry, continue your program!
--BEEP--
Astronaut 1: Oh boy it's a, it's, it, it is really something (similar to) fantastic here, you, you could never imagine this! 
--BEEP--
Houston: Roger, we know about that, could you go the other way, go back the other way! 
--BEEP-- 
Astronaut 1: Well it's kind of (rigged) ha, pretty spectacular ...... god ... what is that there? 
  --BEEP-- 
Astronaut 1: It's (hollow), what the hell is that? 
Houston: Go Tango, Tango! 
Astronaut 1: Ha! There's kind of light there now!   
--BEEP-- 
Houston: Roger, we got it, we (watched it), lose comunication, Bravo Tango, Bravo Tango, select Jezebel, Jezebel! 
 --BEEP-- 
Astronaut 1: ...... ya, ha! ...... but this is unbelivable!   
Houston: (we call you up Bravo Tango, Bravo Tango)! 

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#29 ne: 21-09-2005, 15:13:18

Keto jane disa nga veprat e artiti antik qe deshmojne pranine e alieneve ne periudhen e antikitetit
- MINIATURA TE GJETURA NE kOLUMBI
- ZOKU I SACCARA ne muzeun e kairos

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 21-09-2005, 15:16:57
Po te ishte ne pytje vetem njeriu, do kisha thën se jo, por kur kemi me miliona e miliona qenje tjera te gjalla ne tokë e detna, atëhera duhet besuar se ketu faktori kryesore i ketij evolucioni është vetë rastësia !
Ose si te themi kushtet e volitshme te kesaj planete kan bere qe të zhvillohet jeta e bimve, e shtazve dhe e ujit oksigjenit e keshtu me radh duke prodhuar pere 4 miliard vite jeten mbi tokë si e shofim ne sot.
Pra ne neki udhtuar rreth diellit 4miliard here, jemi sjellur, kurse njeriu lind rritet zhvillohet dhe vdes duke u sillur rreth diellit vetem 80-100 here !
Nuk e di se sa e keni vrejtur qe Toka dhe Hena jan, pothuajse te ngjitura me njera tjetren ngase, Hena dikur ishte ndeshur me token dhe qe nga ai moment ka filluar jeta mbi tokë. me miliona vite ka jetuar e ngjitur bashkë duke u sjellur njera me tjetren por më vonë, hena largohet nga toka por ende mvaret nga hena pere jeten mbi planetin tokë.
hena pra ka qen fekonduesi i kesaj planete dhe tani ajo largohet nga ne pere 1cm ne vite dhe keshtu nje dite(pas miliona vitesh) do fekondoje pas perplasjes me nje planet tjeter ku do te krijohet jeta si ketu ne tokë !
E atëhere do kishin pyetur te tjert se athua a ka edhe ne tjerat planete njerez apo shtaz e bime, por nuk do kete fare, sepse jeta mbi toke pa prezencen e Henes si rojtar apo nene e ketij dheu, nuk do kete jetes fare.

shnet.
Andaj une e quaj vetem se nje aksident, qe do perseritet  

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#31 ne: 21-09-2005, 15:18:59
- Statuja e Ubaid, e adhuruar nga sumeret si "ZOTI NENE"(dukenn qarte forma jo humane e fytyres si te nenes ashtu edhe te femijes qe ajo mban ne krah, plus dhe ornamentet e veshjes aspak te natyrshme per ate periudhe)

- Flauti Maja, i konsideruar nga inxhinieret e aeronautikes si Hovercraft i tipit GEM (Ground Effect Machine)

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#32 ne: 21-09-2005, 16:57:31
Mirembrema!

Hey 'bnik2' i gjeta mjaft interesante informacionet qe ke vendosur sikurse dhe fotot e ilustruara. :)
Faleminderit qe i ndave ketu midis nesh! ;)

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#33 ne: 22-09-2005, 10:53:56
"A personal meeting with Eisenhower"  From the newspaper "Das Neue Zeitalter" n.40 - '78

As, like the "World Search on the OVNI", also the "Bronderland Sciences Research Association" possesses a dossier that affects the visit of the ex President Eisenhower who was informed of the existence of the flying disks from the general McArtur.
An OVNI had felled in the 1954 neighbor to the base "Edward Air Force" and the occupants wanted a contact with the President, who accepted the invitation absolutely.
He found the disk felled in bottom to the airstrip of the Californian desert and he was spellbound to the idea of can it visit. In the course of the 24 hours that the disk remained to earth, Eisenhower gathered of the scientists from each part of the Country, for show it also to them.
As the visit of Eisenhower must remain absolutely secret, and as the journalists that shadowed him always wanted absolutely know where he was and they already murmured that he had been assassinated, the Office stamps of Eisenhower announced that he has gone urgently to the dentist for a reparation to the teeth...
The sreen of the silence of the epoch was dense so much that was only for the indiscretion of a journalist if the event was known. Not an alone newspaper spoken of it.
Unfortunately is not been known anything on the content of the conversation that Eisenhower has had with the occupants of the OVNI. According to the confidential report of one of the present officers "they Spoke a very good English and they declared of come from BETELGEUSE STAR. Their way of live would escape to the comprehension of the men of the earth".

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 22-09-2005, 13:00:56 nga bnik2 »

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 22-09-2005, 11:56:16
DOSSIER: PROJEKTI SEKRET USA MJ-12: MJ-12 eshte 1 operacion "ultra top secret" kerkimi dhe zhvillimi te inteligjences, dhe u krijua me 24 shtator 1947 nga presidenti Truman.  Me 1954 u kthye ne Komitet nga presidenti Eisenhower i integruar brenda National Security Council me urdherin eksekutiv sekret : Order Number 54-12. Qe nga ky moment grupi MJ-12 u denominua Komiteti Special  54-12, Komitetei 303,  dhe aktualisht Komiteti 40.
Komiteti 40 8PI-40 ka leje hyrje ne teknologjite e avanzuara dhe ne grupet e punes qe jane krijuar per te ekzekutuar "cover-ups" dhe "black projects. Ne te kaluaren Henry Kissinger   ishte kryetari i ketij Komiteti me emrin ne kod "The Overseer".

Operation Majority:  CR-20M7/6.2 - FILE: MTR/K-25 MWC/JL - FMWC/1972USN

MJ-12 is allegedly an ultar top secret Research and Development organiztions - a secret part of the government - involevd with Intelligence Operation. It was allegedly established by President Truman on September 24, 1947 in light of the events at Roswell, New Mexico, where a UFO allegedly crashed and gray aliens/alien hybirds were captured.

The group also know as The Majestic Twelve Operation, Majestic 12, Majic 12, MAJCOM or MJ-12 was created under an executive order on September 24th , 1947. The panel was empowered to review all available evidence and data collected by the government, military and intelligence agencies.
MJ-12 was a 'Committee' set up inside the NSC. In 1954, President Eisenhower signed the Secret Executive Order, "Order Number 54-12". (NSC=National Security Counsel)
This committee able to take appropriate action without congressional oversight. The MJ-12 group worked closely with the Joint Intelligence Committee, the Air Technical Intelligence Center and Intelligence Advisory Committee. Projects connected to or spun off from MJ-12 were PROJECT SIGMA, PROJECT SIGN which was said to have evolved into PROJECT GRUGE. It can make a person feel uneasy that such an organization was formed outside of the normal channels of our democratic process, that the citizens of the United States work so hard to fund and keep together. Its manifestation set precedents for much of the double-dealing and covert activities that run so rampant within United States Government political system today.

Amongst the MJ-12 documents there is information about UFO crashes and recoveries, connected military installations, scientific facilities, laboratories, locations of wreckage storage, experiments with advanced technology and labs wherein secret operations took place.

MJ-12 was the President's special panel to investigate the UFO/alien phenomena and participate in capture of unidentified space vehicles. The President was briefed on a weekly activity in what was called 'Current Intelligence Review'. The group also dealt with the social impact on personnel directly exposed to any given recovery or incident as well as the effects if this information if it ever went public. The line up of the MJ-12 committee members varied from document to document that I dug up. My conclusion was that there were different committee members depending on the date the document surfaced. One of the names that was consistent in most of the document rosters was Dr. Vannevar Bush, who himself and James V. Forrestal created the committee with the approval of President Truman. The other cast of characters consisted of U.S military generals, scientists, a Shell Oil executive and, on a few documents, Professor Albert Enstein and Warner von Brauns names came up as being associated with the project.

A conference was held in September of 1947 to discuss approximately 1200 memorandums and intelligence's reports of UFO incidents. The conference consisted of National Security officials and leaders of private industry for the purpose of other world visitations. Points were made about the technological and economic standpoints of advanced life forms. They went as far as having concern for the division of celestial bodies and the distribution of ownership. The potential of anarchy and the peaceful arbitration of such cases arising. There was the notion of United Nations having to deal with the problems related to extraterrestrials, and how profound changes in traditional concepts on this planet would occur if intelligent life-forms were uncovered. There was also concern of how international law would deal with the occupation by celestial peoples at certain location on our planet.

Military and other personnel involved with any of the operations had a "Need To Know" access with proper security clearance. One document stated that the Roswell security had gone well, but a few Military Police had suffered nervous breakdowns and one suicide.

Some of the documents inform military officers on the political and psychological impact on personnel directly involved with recovery, transport, research and storage of any UFO/alien related materials, and how official appraisal and evaluations of the situations at said facilities are to be reported back on a regular basis.

There was also an official procedure established for how civilians were debriefed and warned of consequences of talking to the press. And the secrecy established seems to almost be working. What was interesting was the mention of an information leak about the secret UFO recovery operation at Roswell and their concern that it had gotten to a Massachusetts representative named John F. Kennedy. There was a strict regulation to detain civilian witnesses for interrogation to satisfy intelligence requirements in the interests of national security.

The government perspective and policy was and is control and denial. One of the documents stated that the objective was to control the public's mind - which was in actuality to control the press. The policy is to enforce strict denial of anything surfacing from Roswell and any other UFO incident. There was also what they called a "controlled release" to the media, done in such a fashion to discredit any civilian investigations. They felt it was better to debunk than to verify and minimize the chance of cultural breakdown and reduce possible loss of status quo. During any such incident the standard procedure is to debrief any civilian and military witnesses and to give news reporters an effective cover story.

The justification of concealing the evidence of extraterrestrial life was in part listed on a memorandum called Political Considerations. The committee felt, because of the conditions in Europe shortly after WWI, that going public with the information would be damaging if not fatal to the world structure. The debate led to the opinion that: 1) Public trust of political institutions could deteriorate. 2) Institutions of higher learning would come into question on the certainty of scientific knowledge. 3) National security and the Armed Forces would be put in jeopardy due to the possibility of public fear and disorder. 4) History and religion would suffer the most damage causing social and psychological upheaval. 5) Political repercussions in the United States containing the threat of communism. 6) Exposure might be perceived as a trick to manipulate the public's mind. Even still some of their opinions were completely blacked out of the documents.

Some of the documents expressed grave concern that there seemed to be a connection with routine military flights, experimental aircraft malfunctions and disappearances associated with UFO sightings. In some cases aircrafts had disappeared with atomic bombs aboard which were never recovered. The military went to great lengths to protect systems from potential jamming. Jamming would happen regularly in many experimental aircraft when UFO's were seen in the area. UFO sightings at or near military facilities brought up many issues.

One document contained multiple reports of the complete disappearance on men and equipment. It stated that disappearances were rare but warranted consideration and the UFO hypotheses seemed to be the only explanation. It went on to state that 4000 soldiers, weapons and equipment (horses included) disappeared during the Spanish war. In 1885 about 600 French colonial soldiers vanished without a trace. In 1939 over 2900 Chinese Nationalists troops were reported missing though campfires and mess tents were undisturbed. These statistics seem to give the MJ-12 group unsure feeling about the potential UFO/alien threat.

A meeting was called to address the issue of preparing the Airforce in case of a UFO attack, there had been so many UFO sightings over the United States. Theodore von Karmon who chaired the meeting persuaded the panel to establish a separate panel free from pentagon control to deal with this scenario.

The government was not unfounded, the Roswell wreckage opened a very large can of worms for it to deal with. It was the conclusion that the Roswell UFO crash incident was the result of two unidentified interplanetary objects having a mid-air collision. At first there was speculation that the crashed craft was a well-elaborated hoax by the Russians, but that was quickly ruled out. There was a summary assessed by the (IPU) Interplanetary Phenomena Unit.

Their final conclusion was that further investigation should be expanded outside the realm of contemporary science. It was also the recommendation that the appropriate budgets be allocated for future assignments that the unit may be called on to perform, and that the investigation needs to continue. Perhaps the budget funded projects such as PROJECT SIGN and PROJECT GRUDGE as the research arm. As well as retrieval operations that ran under the names of PROJECT STORK, PROJECT MOON DUST and tactical personnel known as the BLUE TEAM.

The most disturbing part of the Roswell investigation was the bodies found not far from the crash site which were recorded as having been dissected. Oddly enough, a paper documenting the investigation noted there were animal parts discovered inside the craft. The document stated that judgement had been reserved on these issues.

During the Roswell clean up operation one of the technicians was overcome and collapsed when he attempted the removal of one of the alien bodies. These aliens were termed "Extraterrestrial Biological Entities ", or "EBE" during that period. Another technician went into a coma four hours after placing another EBE in a rubber body bag. Three of the personnel had symptoms of illness and were rushed to Los Alamos Laboratory for observation. Later all three died of seizures and profuse bleeding. All three were wearing protective suits. Two of them came in contact with the body fluids from the alien occupants. The other had come in contact with debris near the propulsion reactor.

The autopsies of the dead people were non-conclusive. It was believed that they had died from some form of toxins/ or highly contagious disease. Tissue samples were stored at Fort Detrick, Maryland, with two major concerns. First, they feared possibility of a large-scale outbreak of an alien virus that they felt wholly inadequate to deal with. And second, the release of airborne radiation over New Mexico, which was justifiable concern. Several monitoring flights over the area indicated high levels of radioactivity over and around the crash sight. The dead alien bodies were said to have been sent to Randolph Field, Wright Patterson AFB in Ohio and the AKC Laboratories at the Sandia Facility in New Mexico.

The preliminary technical evaluation of the wreckage debris came up with these findings: 1) The crafts fuselage was found to withstand over 150,000 pounds per square inch. 2) The metal was also able to withstand extreme heat. 3) There were no visible sign of fasteners, welds, rivets, or fillings holding the fuselage together. 4) There were no wings, flaps, or stabilizers. 5) There were no intakes or exhaust. 6) Within the control panel there were no knobs, switches, buttons, levers, balls, nor foot pedal observed inside the craft.

The degree of engineering sophistication found at the Roswell crash site had never been seen in this country. All evidence pointed to this being a product of an advanced culture from another planet that is much older than ours, and has used science and intellect for interplanetary space travel. The power supply for the propulsion system is what was referred to as a neutronic engine with a series of coils and magnets connected to it.

The following elements were found to exist inside its power source: hydrogen-fluoride gas, water, uranium tetra-fluoride, magnesium, potassium, aluminum, plutonium, silver, beryllium, a compound similar to lead, and a plastic like material. Its mode of operation is unknown, but navigation is speculated to occur from a flat metallic panel, and viewed from a TV-like monitor. The absence of provisions and storage units suggest that the craft was probably a short-range reconnaissance vehicle. On one of the reports there was reference made to a current study at MIT of mirco-electronics (integrated circuitry) taken from the wreckage that they felt might give them a strategic advantage.

One of the documents covered the on-going research of what was coined "advanced technology". It states that the data found at the crash site at Roswell lead to the building of atomic engines as well as radical propulsion studies. The propulsion system from the UFO wreckage were was being reverse engineered. In more recent documents there is a project in which its mission was to communicate with aliens. This was known as PROJECT SIGMA and PROJECT SNOWBIRD. In one particular document it stated that the project met with positive success when in 1959 the United States established communications with aliens.

No matter what conclusion you come to from the information presented herein seems clear that the U.S. Government is withholding the truth UFO related information. Perhaps the real reasons for the cover up are not even mentioned in the documents. Not because the truth purposefully being hidden by the U.S. Government, but because the agenda of the foreign visitors is not to be seen. And the extent they will go to cover their own tracts is beyond mankind scope of perception at this point.

The NSC called this group the "54-12" committee which gave the President responsibility of approving all "Black" covert projects. This committee has undergone several changes over the years, and since then, has been called the "Special Committee"; the "303 Committee" and currently the "40 Committee". It is described as the "Directorate" of the NSC. The "40 Committee" (PI-40) has access to advanced technology and teams to cover-up, "the cover-ups". In the past, this committee was headed by Dr. Henry Kissenger (Code name: "The Overseer")

OPERATION MAJORITY : Operation Majority is the name of the operation responsible for every aspect, project and all consequences of Alien presence on earth.

MAJESTY was listed as the code name for the President of the United States for communications concerning this information.

GRUDGE: GRUDGE contains 16 volumes of documented information collected from the beginning of the United States investigation of the Unidentified Flying Objects (UFO's) and Identified Alien Crafts (IACs). The project was funded by the CIA, (confidential funds, non-appropriated) and money from the illicit drug trade. (It was rumored in the higher echelon's of the Air Force that participation in the illegal drug trade was justified in that it would identify and eliminate the weak elements of our society.)

The purpose of GRUDGE was to collect all scientific, technological, medical and intelligence information from UFO & IAC sightings as well as contacts with Alien Life Forms. This orderly file of collected information has been used to advance the United States Air Force Space Program, (ULTRA TOP SECRET).

THE JASON SOCIETY:  The Jason Society (Jason Scholars) - Former President Eisenhower commissioned a secret society known as the Jason Society (or Jason Scholars) under the leadership of the following; Director of Central Intelligence, Allen Welsh Dulles, Dr Zbigniew Brzezinski, President of the Trilateral Commission from 1973 until 1976, and Dr. Henry Kissenger, leader of the scientific effort, to sift through all the facts, evidence, technology, lies and deceptions and find the truth of the Alien question. The society was made up of thirty two (32) of the most prominent men in the USA.

MJ-12 is the name of the secret control group inside the Jason Society. The top 12 members of the 32 members of the Jason Society were designated as MJ-12. MJ-12 has control of everything. They are designated by the code J-1, J-2, J-3, etc. all the way through the members of the Jason Society. The director of Central Intelligence was appointed J-1 and is the Director of the MJ-12 group. MJ-12 use to only be responsible to the President of the United States (not true anymore). The actual cost of funding the Alien connected projects is higher than anything you could imagine! Believe it or not, MJ-12 runs most of the worlds illegal drug trade. This was done to hide funding and thus keep the secret from congress and the people of the United States. It was justified in that it would identify and eliminate the weak and undesired elements of our society.

A secret meeting place was constructed for the MJ-12 group in Maryland and is only accessible by air. It contains full living, recreational, and other facilities for the MJ-12 group and the Jason Society. It is code named "The Country Club". The land for The Country Club was donated by the Rockerfeller family. Only those with ULTRA TOP SECRET - MAJI clearances are allowed to go there.

MAJI - Majority Agency for Joint Intelligence. All information, disinformation, and intelligence is gathered and evaluated by this agency. This agency is responsible for all disinformation and operates in conjunction with the CIA, NSA, DIA, and the Office of Naval Intelligence. This is a very powerful organization and all Alien projects are under its control. MAJI is responsible only to MJ-12. MAJIC is the security classification and clearance of all Alien connected material, projects, and information.

MAJIC - means MAJI controlled (MAJI plus controlled = MAJIC)

NOTE: MJ-1 is the classification for the director of MAJI, who is the director of the CIA and reports only to the President. Other members of MAJI are designnated MJ-2, MJ-3, etc. This is why there is some confusion about references of MJ-12, the group or MJ-12 the person.

Designation for MJ-12, the group are MAJI or MAJIC Designation in official documents about MJ-12 means the person only.

In 1947, PROJECT SIGN was created to acquire as much information as possible about UFO's, their performance characteristics and their purposes. In order to preserve security, liason between Project Sign and MJ-12 was limited to two individuals within the intelligence division of the Air Material Command whose roll was to pass along certain types of information through channels. Project Sign evolved Project Grudge in December of 1948. Project Grudge had an overt civilian counterpart named PROJECT BLUE BOOK, with which we are all familiar. Only "Safe" reports were passed to Project Blue Book.

MJ-12 was originally organized by General George C. Marshall in July 1947 to study the Roswell-Magdalena UFO crash recovery and debris. Admiral Hillenkoetter, director of the CIA from May 1, 1947 until September 1950, decided to activate the "Robertson Panel," which was designed to monitor civilian UFO study groups that were appearing all over the country. He also joined NICAP in 1956 and was chosen as a member of its board of directors. It was from this position that he was able to act as the MJ-12 "Mole", along with his team of other covert experts. They were able to steer NICAP in any direction they wanted to go. With the "Flying Saucer Program" under complete control of MJ-12 and with the physical evidence hidden away, General Marshall felt more at ease with this very bizarre situation. These men and their successors have most successfully kept most of the public fooled up to the present, including much of the western world, by setting up false experts and throwing their influence behind them to make their plan work, with considerable success until now.

Within 6 months of the Roswell crash on July 2, 1947 and the finding of another crashed UFO at San Augustine Flats near Magdelena, New Mexico on July 3, 1947, a great deal of reorganization of agencies and shuffling of people took place. The main thrust behind the original "Security Lid", and the very reason for its construction, was the analysis and attempted duplication of the technologies of the discs. The activity was headed up by the following groups.

1. The Research and Development Board (R&DB)

2. Air Force Research and Development (AFRD)

3. The Office of Naval Research (ONR)

4. CIA Office of Scientific Intelligence (CIA-OSI)

5. NSA Office of Scientific Intelligence (NSA-OSI)

No single one of these groups knew the whole story. Each group was to know only the parts that MJ-12 allowed them to know. MJ-12 also operates through the various civilian intelligence and investigative groups. The CIA and FBI are manipulated by MJ-12 to carry out their purposes. The NSA was created in the first place to protect the secret of the recovered flying discs, and eventually got complete control over all communication intelligence. This control allows the NSA to monitor any individual through mail, telephone, telexes, telegrams, and now through on-line computers, monitoring private and personal communications as they may desire.

MAJIC PROJECTS
SIGMA is the project which first established communications with the Aliens and is responsible for communications.

PLATO is the project responsible for Diplomatic Relations with the Aliens. This project secured a formal treaty with the aliens.

AQUARIUS is the project which compiled the history of the Alien presence and interaction on Earth and the HOMO SAPIENS.

GARNET is the project responsible for control of all information and documents regarding the Alien subjects and accountability of their information and documents.

PLUTO is a project responsible for evaluating all UFO and IAC information pertaining to space technology.

POUNCE project was formed to recover all downed and/or crashed craft and Aliens. This project provided cover stories and operations to mask the true endeavor, whenever necessary. Covers which have been used were crashed experimental aircraft, construction, Mining, etc. This project has been successful and is ongoing today.

NRO is the National Recon Organization based at Fort Carson, Colorado. It's responsible for security on all Alien or Alien Spacecraft connected to the projects.

DELTA is the designation for the specific arm of NRO which is especially trained and tasked with security of all MAJI projects. It's a security team and task force from NRO especially trained to provide Alien tasked projects and LUNA security (Also has the CODE NAME: "Men In Black" [MIB]). This project is ongoing.

BLUE TEAM is the first project responsible for reaction and/or recovery of downed and/or crashed Alien craft and/or Aliens. This was a U.S. Air Force Material Command project.

SIGN is the second project responsible for collection of intelligence and determining whether Alien presence constitutes a treat to the U.S. National Security. SIGN absorbed the BLUE TEAM project. This was a U.S. Air Force and CIA project.

REDLIGHT was the project to test fly recovered Alien craft. This project was postponed after every attempt resulted in the destruction of the craft and death of the pilots. This project was carried out at AREA 51, Groom Lake, (Dreamland) in Nevada. Project REDLIGHT was resumed in 1972. This project has been partially successful. UFO sightings of craft accompanied by Black Helicopters are Project REDLIGHT assets. This project is now ongoing at AREA 51 in Nevada. (Believed to have moved to Mexico at this time for testing).

SNOWBIRD was established as a cover for Project Redlight. A "Flying Saucer" type aircraft was built using conventional technology. It was unveiled to the press and flown in public on several occasions. The purpose was to explain accidental sightings or disclosures of Redlight as having been Snowbird crafts. This was a very successful disinformation operation. This project is only activated when needed. This deception has not been used for many years. This project is currently in mothballs, until it is needed again.

BLUE BOOK was a U.S. Air Force, UFO, and Alien Intelligence collection and disinformation project. This project was terminated and its collected information and duties were absorbed by project Aquarius. A classified report named "Grudge/Blue Book, Report Number 13" is the only significant information derived from the project and is unavailable to the public.
« Editimi i fundit: 22-09-2005, 13:04:01 nga bnik2 »

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#35 ne: 22-09-2005, 12:13:27
Cencepcion, Chile - on October first of 2002. The miniscule being measures about 7.2 centimetres long. It has a relatively large head, two arms with longs fingers, and two legs.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#36 ne: 22-09-2005, 12:30:36
UFO TE PERFAQSUARA NE VEPRAT E ARTIT NGA PIKTORE TE NDRYSHEM GJATE SHEKUJVE
Anglisht: - These two objects are from part of afresco entitled "The Crucifixion" and was painted in 1350. They are located above the altar at the Visoki Decani Monestary in Kosovo, EX-Yugoslavia. Could these be ancient astronauts flying their spaceships...( frescufo.jpg, frescufo2.jpg)
Shqip: Keto 2 objekte jan pjese e 1 afreskoje te titulluar "Kryqezimi" dhe eshte pikturuar me 1350. Piktura ndodhet lart altarit ne MANASTIRIN  e VISOKUT ne  DEçAN , KOSOVE, ISH-JUGOSLLAVI. Figurat mund te jene astronauta qe fluturojne me anijet e tyre kozmike...

Anglisht: - The Baptism Of Church (1710) by Aert De Gelder, Fitzwilliam Musuem, Cambridge. A disk shaped object is shining beams of light down on John the Baptist and Jesus
Shqip: Pagezimi i Kishes (1710) nga Aert De Gelder, Muzeumi i Fitzwilliam ne Kambrige. Nje objekt ne forme disku po shkelqen me rreze drite Gjon Pagezorin dhe Jezusin.

Anglisht: - The Madonna with Saint Giovannino (the 15th century) by Domenico Ghirlandaio, part of the Loeser collection in the Palazzo Vecchio. Above Mary's right shoulder is a disk shaped object.  A man is standing with his dog and looking at the sky and an object.
Shqip: Nena Mari me Shen Xhovanin (shek 15) nga Domenico Ghirlandaio, pjese e koleksionit Loeser ne Pallatin e Vjeter (Firenze). Siper shpatulles se djathte te Maries eshte 1 objekt ne forme disku.  Nje burr me qenin e tij eshte duke pare qiellin dhe 1 objekt.

« Editimi i fundit: 22-09-2005, 14:00:37 nga bnik2 »

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 22-09-2005, 12:39:51
- A plate from Nepal, the decoration show a saucer-like shape and a large headed humanoid. From 3000 B.C.
  (Nje pjate nga Nepal, dekorimet tregojne 1 anije fluturuese dhe nje koke te madhe humanoide. i perket 3000
  Perpara Krishtit.)
- Artist and location unknown. This is a french coin (1680). It shows a round hovering UFO.
  (Artisti eshte i panjohur. Behet flale per nje monedhe franceze e datuar 1680, qe tregon nje anije ufo rrumbullake)
- German Flying Saucer - HAUNEBU, Flügelrad , Vril-Thule.
  (Anije fluturuese Gjermane te periudhes naziste)
« Editimi i fundit: 22-09-2005, 14:05:25 nga bnik2 »

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#38 ne: 22-09-2005, 12:57:38
 :O ... good gracious, you've surely kept urself busy ;-)

Me thene te drejten, tani nuk kam shume kohe ne dispozicion te lexoj te gjithe artikujt qe ke vendosur, por nje kureshtje me shuaj... ku valle i gjen te gjitha keto informacione? I don't see you putting down any link (?)
Vet do kisha shume deshire t'i lexoja ne kohen time te lire e te qete, e jo kur futem ne forum... ndaj, a ka mundesi te me japesh link-un se nga i shkeput keto info, plzzz  :-[

Flm ne advance!

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 22-09-2005, 13:29:50
ju lutemi bink,

A mund ti vendosni permes linkut ato shkrimet ne anglisht ose shkruaje shkurtimisht nje permbajtje ne shqipe, edhe pse shkurt po qe te kuptojm diçka qe shumica se njehe gjuhen e huaj.
ju flm.

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#40 ne: 22-09-2005, 14:09:48
LLOJET DHE TIPET  E ALIENEVE
---------- ALIEN GRI---------------------------------------
Description Extra-terrestrial
Species:   Greys
Aliases:   The Visitors   The Reticulians
Height:   3.5 - 6 feet
Weight:   65 - 90 pounds (estimated)
Eyes:   Large, oval-shaped, black
Hair:   None
Skin:   Grey   Rough-textured
Sex:   No visual reproductive organs
Cloning suspected form of reproduction
Communication:   Telepathic
Location of Origin
Zeti Reticula Star System in the Orion Constellation
Distinguishing Characteristics
Slit for mouth
Nose and ears are indentation
Webbed hands with four fingers
Thin body Large head in proportion to body

----------ALIEN NORDIK-----------------------------------
Description
Extra-terrestrial
Species: Nordics
Aliases: Swedes
Height: 5 - 6.5 feet
Weight: 120 - 240 pounds (estimated)
Eyes: Human
Hair: Blonde
Skin: Pale white
Sex: Male and Female
Communication: Telepathic
Location of Origin
Pleides
Distinguishing Characteristics
Share common physical features with human beings (especially Scandinavians)
Are taller than the average human
Have more of a muscular build than the average human

---------------REPTIL (THE REPTILIANS )---------------------------------------------------

Description : Tall 6 to 8 foot bipedal creatures with scaly, green, reptilian like skin.
The large eyes are usually yellow or gold in colour with a vertical pupil (like a cat's).
It is interesting to note that this entity is similar to what the dinosaurs may have evolved into had they still been around
They are sometimes linked to myths about Sumer - the Dogons - Nibiru among other ancient astronauts who came to Earth to seed the planet and promise to returns.

These are allegedly highly advanced entities but viewed as being of a negative, hostile or dangerous disposition since they regard humans as a totally inferior race.

They would perceive us much the way we would perceive a herd of cattle.
[attachment[/attachment]

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#41 ne: 23-09-2005, 10:19:15
LAJMI I FUNDIT NE LIDHJE ME UFO

A number of people from Arizona to California wrote to us tonight (22/09/2005) saying they witnessed a strange cloud in the sky at approximately 7:40pm PT.
The first two pictures are from Keith and Cindy W. of Yuma, AZ who described what they saw as a "strange cork screw cloud that was all lit up and reaching up into the night sky."
The third photo is from Beth G. in Los Angeles.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 07-12-2005, 12:09:38
ISH-SHEFI I KGB-se: UFO-t NUK EKZISTOJNE

"UFO-t nuk ekzistojne". E ka thene shefi i fundit i sherbimeve ruse te inteligjences, KGB, qe hetoi thelle mbi fenomenin paranormal por qe nuk u ndesh kurre me disqe fluturuese ose aliene. "Shpesh here Komiteti Qendror i PCUS na kerkonte te verifikonim besueshmerine e zerave mbi fenomene misterioze, por asnje here nuk gjetem gjurme UFO-sh", pohoi Kriuckov. "Vura ne levizje agjentet tane me te mire qe vepronin jashte shtetit dhe rezultati qe po i njejte. Behej fjale ose per nje truk, ose nje fantazi te tepruar", pohoi ish-kryespiuni i Rusise.

Marre nga Top-Channel

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#43 ne: 07-12-2005, 12:21:08
Perseri nuk besoj se nuk ekzistojne.Duhet te vijne agjentet ketu te na sqarojne neve ose deshmitaret,ndryshe nuk besoj une. Jojo: ^o)

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#44 ne: 09-12-2005, 08:58:34
Ka ndonje s'krajim me te gjere ky ish-shpiun ?!

 • Postime: 1108
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#45 ne: 11-12-2005, 17:14:30
Une them se egzistojne gjithsesi  :@

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#46 ne: 11-12-2005, 18:30:42
Une them se egzistojne gjithsesi  :@

nese ka UFO, njerez tjezr po du me than, atëhere duhet me pas edhe shtaz, bim e gjallesa tjera se ata njerz duhet me rrnu prej diçkahit, zall nuk hajn, ma ha mendja...
pra une s'besoj qe ka dhe mjerisht se ne qenja e gjall ne kete  planet jemi te vetmit ne univers, si qenje e rastit, vetem rastesisht jemi krijua, prej ni qelize ne dy e tri e pastaj jemi shtue, keshtu si krijohen qytetet moderne si N.J e tjera qytete ne bot qe vazhdimisht shtohen....
A e ke pa sa mizat shtohen veres e zhduken por prape vijn me pranverë....
Keshtu jemi edhe ne ....
ndoshta edhe ne tjera yje ka gjallesa si tonat por qe te bijm ne kontakt me to eshte e pa mujtun se duhet se paku 25 000 vjet qe me takue nji yll te afert me sistemin ton diellor...
pra s'kemi shanca me jetu aq gjat qe te mbyllmi ne nje kabin ...
Kurse une mendoj se ka mundsi qe te kete vetem objekte fluturuese por pa njerz, te dirigjueme automatikisht ose pilotet kan vdekur qe moti se per ndryshe do kishim ra ne kontakt me ta....

 • Postime: 350
 • Karma: +1/-0

#47 ne: 12-12-2005, 05:04:12

"Ufo nuk eksistojne" .....shprehja eshte e gabuar.

Shprehja do te ishte e kuptueshme jo duke e lidhur me eksistencen e ktyre objekteve fluturuese te paidentifikueshme, sepse nuk mud ta dime se me te vertete eksistojne apo jo, ndoshta eksistojne por jane larg dhe ne forma te tjera jetesore ..por ndoshta edhe jo, askush nuk mund ta dije.

Mund te thuhet qe te gjitha shfaqjet,shikimet, ilozionet, dhe puna e madhe qe eshte bere per te kerkuar ne hapsire jete njerzore nuk ka dhene resultat, dhe jo sepse ufot nuk eksistojne.

Une kam menuar gjithmone qe edhe puna e ufove eshte nje lufte ideollogjike, politike dhe strategjike, dhe demagogjia qe perdoret eshte aq mire e studjuar, sa ta hash sapunin per djath.

Lufte ideollogjike  ku psicosi i sekretve, psicollogjia, morali, perdorishin si arme per t'ju kundervene kundershtarit, dhe per ti treguar qe une jam futur ne kontakt me forca te reja, nga u edhe mund tge kem marre informazione te reja mbi teknollogjine e armatimeve .....etj

Thjeshte eshte nje paraqitje skenare e ktyre zotrinjeve te planetit.   

#48 ne: 30-05-2008, 13:03:46
mendoj qe ufot ekzistojne sepse amerikanet e kan zbuluar nje hmmmmm:

#49 ne: 26-01-2009, 15:33:37
a jemi te vetemm...? thuhet se gjdo yje qe egziston ne qiell ka nga nje bote,pastaj thuhet gjithashtu se egzistoje edhe ufo-t e keshtu qe mendoj qe egzistojme vetem ne ne gjithësi edhe pse ende nuk dihet me siguri egsistimi i ufo-ve por s'mendoj qe jemi t'vetem sepse sa raportoje qe ufot nuk egzistoje dikush i sheh ata e keshtu qe keto jane vetem supozime tungg pershendetje per t'gjithe nga diellza and xonii  :)

Temat e fundit