×
Hyrja
Profili

Armiqtë më të rrezikshëm të jetës

Armiqtë më të rrezikshëm të jetës

· 1 · 532

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 07-12-2010, 15:50:20
Sëmundje të ndryshme e kanë shoqëruar njerëzimin që nga fillimet e tij e deri në ditët tona. Shumë prej tyre janë vënë nën kontroll, disa janë reduktuar plotësisht, por mbeten akoma ato sëmundje të pakurueshme

Armiqtë më të rrezikshëm të jetës

Që nga vitet 1970 janë më shumë se 20 sëmundje, të panjohura më parë, për të cilat ende nuk është identifikuar një trajtim i plotë dhe efektiv. Raste të tyre shihen në çdo vend të botës, mjekësia po monitoron zhvillimin dhe po përpiqet çdo ditë e më tepër ta kufizojë përhapjen e sëmundjeve të tilla, si dhe të zbulojë vaksina e kura të reja, pa përmendur këtu zhvillimet më të fundit në progres: si inxhinieria gjenetike, zbulimi i plotë i gjenomit njerëzor (harta e gjeneve), manipulimet cito-molekulare e deri te nanoteknologjia në ndihmë të mjekësisë. Më poshtë radhiten më të rëndësishmet prej këtyre sëmundjeve, të cilat janë ndër më të rejat, të cilat sjellin frikë te ekspertët e mjekësisë si dhe në mbarë popullatën.

1-Virusi NIPAH

Ky virus e merr emrin nga vendi i zbulimit të tij në Nipah, Malajzi në vitin 1999. Megjithëse ka shkaktuar pak "shpërthime" aftësia e tij për t'u shndërruar dhe lëvizur nëpërmjet kafshëve e njerëzve dhe vdekshmëria e lartë bën këtë virus nga më të tmerrshmit e sëmundjeve të reja. Mendohet se, bartës është lakuriqi i natës, por sëmundja është parë edhe tek derrat, qentë e macet. Njerëzit e marrin këtë virus, duke u ushqyer me mishin e kafshës së infektuar ose nga gërvishtjet e tyre. Periudha e inkubacionit është 4-18 ditë dhe në fillim duket si grip. Pastaj vazhdon e prek trurin, duke sjellë konvulsione e më pas gjendje kome. Gjysma e të sëmurëve vdesin, sepse për këtë sëmundje nuk ka trajtim për të. Deri tani 109 njerëz kanë vdekur.

2-H5N1- Avian Flu

Në maj 1997, ekspertët botërorë të gripit u frikësuan se mos po përhapej një epidemi e madhe gripi, e një masiviteti të tillë të paparë që nga koha e Gripit Spanjoll i vitit 1918. Si shkak njihet një djalë 3-vjeçar në Hong Kong, të cilit i kish rënë gripi i pulave. Normalisht, virusi i gripit pëson ndryshime (mutacione) gjatë kalimit nga shpendët te derrat e më pas tek njerëzit. Por ky tip kishte kapërcyer barrierën e specieve, duke sjellë një tip të ri virusi të gripit, për të cilën njerëzit nuk kanë rezistencë natyrale. Për këtë tip gripi nuk ka kurë dhe as vaksinë. Ky tip gripi u ra 18 vetëve, prej të cilëve 6 vdiqën. Pas therjes dhe groposjes së 1.4 milionë pulave, sëmundja u vu nën kontroll...

Përgatiti: KLARITA BAJRAKTARI
 

Armiqte e domosdoshem te Rames

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 17-12-2019, 16:08:27
nga M A X
Armiqte e popullit

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 17-05-2019, 14:26:31
nga M A X
“Armiqtë e Athinës”

Nisur nga M A XRubrika Bota

Postimi i fundit 19-02-2012, 21:29:41
nga M A X
Armiqtë që na shkatërrojnë jetën

Nisur nga ßåßy ღRubrika Mix

Postimi i fundit 06-01-2012, 15:16:01
nga ßåßy ღ
Ja cilët janë armiqtë e femrave

Nisur nga +ERELA+Rubrika Mix

Postimi i fundit 21-01-2011, 12:54:13
nga ßåßy ღ